Trend divokej prírodnej záhrady: jej založenie a správna starostlivosť

V poslednej dobe sa oveľa častejšie skloňuje téma duševného zdravia a dopadov uponáhľanej doby na naše, nielen fyzické, zdravie. A pritom riešenie na tieto problémy by sme vedeli zhrnúť jedným slovom: spomaliť. Či už v práci, osobnom živote, nárokoch na nás samých, ale dokonca aj v hobby. Nemusíte mať všetko najlepšie, najkrajšie, najmodernejšie a všetkého najviac. Dôležitejšie je, aby nám aj to málo robilo radosť. Dvojnásobne to platí pri starostlivosti o záhradu či terasu. Robiť iba toľko, aby nám to stále spôsobovalo radosť.

trávnik WolfGarten

Súzvuk človeka s prírodou

K našej záhrade by sme mali pristupovať ako k živému organizmu. Vyskladať rastliny tak, aby žili v symbióze a navzájom si pomáhali a nekonkurovali si. Aj keď máme dojem, že dnešná burina je odolnejšia a silnejšia ako kedykoľvek predtým, nemali by sme siahať hneď po chémii. Skvelým pomocníkom nám môže byť vytrhávač buriny Wolf-Garten. Prípadne trávniku dodajte živiny, ktoré si už nevie získať sám ekologickým hnojivom Wolf-Garten. Najekologickejším riešením je netrvať na čisto anglickom trávniku, ktorý musíte neustále zalievať, ale dopriať vašej záhrade možnosť zakvitnúť a skrášliť okolie. Získate tým nielen pastvu pre oči, ale najmä obživu pre včely a drobné organizmy, ktoré v konečnom dôsledku urobia veľa práce za vás.

Robotická kosačka CubCadet

Uľahčite si, čo sa dá

Najkrajšia záhrada je taká, ktorá nám prináša radosť a ktorej nie sme otrokom. Preto si treba všetky aktivity v záhrade čo najviac uľahčovať a spríjemňovať. Viete si predstaviť, ako sa hráte s deťmi na dvore, zatiaľ čo vaša kosačka vám kosí trávnik? Pre modely kosačiek Cub Cadet XR5 to je úplná samozrejmosť. Zvládnu ako rovné terény, tak aj svahy až do sklonu 45 %. Pracujú rýchlo, ticho a bez emisií, keďže sú poháňané lithium-iontovou batériou. Ďalším uľahčením prác v záhrade je permakultúra. Znie to možno ako hotová veda, ale ide len o správnu výsadbu plodín, ktoré si navzájom nekonkurujú, ale naopak – pomáhajú si. Najznámejšími dvojicami sú bazalka a paradajky, nechtík a kapustovité rastliny alebo zemiaky, mrkva s reďkovkou či uhorky a kapucínka. Skúste ch vysadť jednu vedľa druhej a uvidíte o koľko práce menej a o koľko úrody viac budete mať.

pýr burina

Ako na divokú prírodnú záhradu

Možno si pod týmto názvom predstavíte totálnu divočinu bez zásahu človeka, ale skutočnosť je úplne iná. Ide v prvom rade o záhradu, ktorej človek skôr pomáha, ako do nej zasahuje. V divokej prírodnej záhrade sa snažíme o prinavrátenie pôvodných plodín a rastlín a prilákanie hmyzu a vtáctva. A to všetko v takej miere, že nejde o škodcov, ale pomocníkov. Pre vtákov je ideálne vysadiť kríky, či už na hniezdenie alebo ak obsahujú jedlé plody, aj na obživu. Rôznorodé kvety sú zas domovom pre spomínané včely. Všetok záhradný odpad opätovne využite.

Založte si kompostér, kde postupne vrstvite zelený a hnedý záhradný odpad, z ktorého po 10 mesiacoch až roku vznikne úrodný kompost a po odpade nezostane ani stopa. Zelený odpad sú najmä zvyšky zeleniny, trávy a listov a hnedý tvoria konáre a drevná štiepka. Každý rok by sme mali obmieňať plodiny, ktoré na danom meste pestujeme aby sme predišli vyčerpaniu pôdy. Ďalej si všímame na akom stanovisku sadíme, či ide o severnú alebo južnú stranu závetrie alebo veterné mesto. Všetky tieto veci zistíte aj pri popíjaní kávy vo vašej záhrade. Treba mať len oči otvorené a príroda vám sama napovie.

Článok bol sponzorovaný spoločnosťou MTD


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu