Modrice v okrasnej záhrade, skalke, či kvetináčoch a ich pestovanie

Záhradné okrasné cibuľoviny pridávajú do našich záhrad nádherný a živý element, ktorému musíme venovať čas na jeseň, aby tešil na jar a počas leta. Jedným z najpôsobivejších druhov kvitnúcich okrasných cibuľovín, ktoré môžeme pestovať, sú modrice, známe aj pod ich latinským názvom Muscari. Tieto kvety sú nielen ľahko udržateľné, ale aj pôsobivo krásne svojou modrou farbou a štýlovým vzhľadom členitého zložitého kvetu.

modrice muscari pestovanie kvetín

Pestujeme ich pre nenáročnosť, krásny kvet, vzrast približne 20 cm nad zemou a ľahkú manipuláciu. Patrí medzi mrazuvzdorné rastlinky, ktorých cibuľky si nevyžadujú žiadne zvláštne zaobchádzanie.

Modrica a jej pestovanie

Modrice vo svojom názve dávajú jasne najavo, že je dôvodom názvu farba kvetu. Modrica je nádherná kvetina, ktorá si vyžaduje minimum starostlivosti a času. Muscari sú trvalky patriace do čeľade hyacintovitých (Hyacinthaceae). Pochádzajú z oblasti Stredomoria a strednej a východnej Európy. Sú známe svojimi kužeľovitými kvetenstvami, ktoré sú zložené z množstva malých, zvonkovitých kvetov. Poznáme z nich niekoľko druhov, medzi ktorými sú prevažne modré, biele, dokonca ružové odrody. Najznámejšie sú:

  • Muscari armeniacum: Tento druh je najznámejší svojou modrou farbou a je často aj priamo u nás nazývaný ako modrica arménska.
  • Muscari botryoides: Modrica širokolistá sa vyskytuje v rôznych odtieňoch modrej, s prechodom do takmer bielej. Cibuľka je viac vajcovitá
  • Muscari azureum: Druh Modrica azúrová, je charakteristický svojou svetlo modrou farbou a elegantnými kvetenstvami. Ide o slabomodrú až bielu farbu (obe farby sú na kvete zahrnuté súčasne) a pritom ide o pomerne starý druh, ktorý sa u nás pestuje už dve storočia.

Starostlivosť o modrice

Pestovanie modríc nie je náročné, a preto sú obľúbené medzi začínajúcimi aj skúsenými záhradkármi. Sú krásnym spestrením skaliek, záhonov, kvetináčov, balkónov, terás, ale rovnako tak aj voľnej záhrady a okolia iných rastlín.

  • Pôda: modrice sa najlepšie cítia v dobre priepustnej pôde s dobrým odvodnením. Vyberte si miesto so slnečným alebo polotienistým osvetlením. Pred vysadením je vhodné pôdu obohatiť kompostom alebo hnojivom na kvitnúce rastliny. Modrice sa vysádzajú na jeseň, ideálne v septembri alebo októbri, kedy cibuľky stihnú získať prvými korienkami živiny na zimu a počas nej sa pomaly vyvíjať k jarnému vývoju. Medzi rastlinami zachovajte vzdialenosť približne 5 až 8 centimetrov. V rovnakej hĺbke (čiže 5 – 8 cm). Rastlina zvládne aj menší rozostup, ale vzájomne si budú kradnúť živiny a môže tak dorásť do menších rozmerov, alebo sa cibuľku môžu postupne tlačiť a slabnúť. Pred poriadnou zimou (december, január) sa môžeme stretnúť s prvými dlhými listami, ktoré zimu prežijú a rastlina s nimi počíta do ďalšieho rastu.
  • Zalievanie a starostlivosť: pravidelne zalievajte v takej pôde, ktorá je odkázaná na zálievku človekom – kryté balkóny a terasy, alebo ak nestačia prirodzené zrážky. To aby sa zabezpečila dobrá ukoreňovacia fáza. Neskôr, keď modrice kvitnú, už nepotrebujú toľko vody. V tomto období je dôležité zabrániť ich nadmernému namáčaniu, čo môže spôsobiť hnilobu cibúľ. Po odkvitnutí nechajte listy až do ich úplného odumretia, pretože tieto listy poskytujú potrebné živiny pre budúci rast a kvitnutie. Keď uschnú, máte istotu, že môžete cibuľky vybrať a listy odstrániť.

Rozmnožovanie modríc

Modrice sa dajú rozmnožovať pomocou semienok, ktoré sa produkujú na vysušenom zvyšku kvetu. Rovnako tak sa dá modrica rozmnožovať pomocou cibuliek, keďže k veľkej základnej cibuli sa počas sezóny vytvárajú menšie. Tie na budúci rok nemusia tvoriť plnohodnotnú rastlinu, ale o ďalší rok už ide o krásnu dospelú rastlinu. Dajte preto šancu aj malým cibuľkám.

Každé dva roky, prípadne aj každý rok (ak sadíme na hustejšie) je dobré modrice preriediť. Je to preto, že počet cibuliek sa násobí a príliš prehustené následne znižujú svoju krásu a vitalitu. V nádobách je dobré pozerať na prísun živín, čo dodá rastlinám opäť len vitalitu a dobré prognózy na ďalšie rozmnožovanie cibuliek. Stačí bežné hnojivo na kvitnúcu okrasnú záhradu v neprehnanom množstve. Pre nenáročnosť rastliny však nie je podmienkou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu