Cibuľky tulipánov: kedy ich vyberáme a podľa čoho sa orientovať

Tulipány nám robia radosť počas apríla až mája. V júni už to s tou radosťou nie je až tak ružové. Tulipány vyzerajú všelijako, niektoré listy sú suché, stonky naberajú podivný vzhľad, aký sa už nepodobá na tulipány. Ide o semená. Štádium vývoja tulipánu, ktorý poznajú začiatočníci pestovatelia. Tí skúsenejší vedia, že tieto hlavičky sa odtrhávajú pod odkvitnutí, alebo lepšie odstrihávajú. Vývoj semien v semenníku pod odkvitnutí si žiada plné nasadenie cibuliek. Semená zásobujú živinami a samé sú pritom oslabené. Kedy vyberať cibuľky tulipánov a podľa čoho sa orientovať?

 cibuľky tulipánov

Doprajte cibuľkám živiny a preto neprechádzajte do semien

Štádium vývoja semien je pre bežného pestovateľa pracujúceho s cibuľkami zbytočné. Pre cibuľky je skôr oslabujúce. Stonku po odkvitnutí odstrihávame ostrými nožnicami, nevyťahujeme ju silou. Ak je počas júna príliš sucho, nezaškodí občasná zálievka. Cibuľka je stále spojená svojimi koreňmi so zemou a stále môže prijímať živiny a zväčšovať svoj objem. To znamená, že ako plná živín, bude schopná aj pri jesennej výsadbe..

Kedy vykopať / vyberať cibuľky tulipánov?

Rastlina po odkvitnutí uschne postupne počas júna až júla. Záleží aj od odrody. Sú také, ktoré viditeľne uschýnajú už začiatkom júna. Uschnutá pritom musí byť nie len stonka, ale aj listy. Sadnuté k zemi, krehké, prípadne rozpadavé, akoby ich už nedržala žiadna cibuľka v zemi – toto je dôležité štádium. Vtedy nám napovedá, že konkrétna odroda a cibuľky tulipánov môžu byť vytiahnuté. Ak hovoríme o júne, či prvej polovici júla, nie je nutné sa ponáhľať. Naplánujte si vytiahnutie cibuliek na taký čas, pri ktorom stále poznáte presnú polohu pôvodných rastlín a minimalizujete tak zárez rýľa, či lopatky do rozrastených cibuliek.

Vykopávanie cibuliek je pomerne zábavná činnosť. Poznáme viacerých pestovateľov, ktorí sa na toto obdobie tešia viac ako na ich sadenie. Na mieste, kde ste zasadili desať cibuliek vás totiž čaká prekvapenie. Nikto nemá istotu toho, koľko cibuliek objaví a ako veľmi sa tulipánom  danej odrody a na danom mieste darilo. To sa ukáže až pri vykopávaní. Vykopávame ich veľmi opatrne aj preto, aby sme nestrhli ochrannú hnedú šupku na cibuľkách a neznížili schopnosť udržania vlastnej vlhkosti a živín. Vyberať ich pritom musíme pri väčšine odrôd práve preto, aby „nezdiveli“ tvorbou malých cibuliek a takto oslabené sa môžu prejavovať stále menšími a menej kvalitnými kvetmi a samotnými cibuľkami.

Tulipány a ich druhy

Zásady vyberania cibuliek tulipánov zo zeme

  • Ideálne je vyberať cibuľky tulipánov počas obdobia, keď rastlina prechádza do stavu odpočinku, čiže na Slovensku je to od júna po agust. Je to obdobie, kedy cibuľka už smerom nahor neodovzdáva žiadne živiny a postupne sa „uzatvára“.
  • Vybraté cibuľky ukladajte do debničky, alebo na iný plochý priestor, ktorý umožní lepšie preschnutie. Napríklad ak sme ich vyberali za dažďa, z mokrej hliny, alebo nám zmokli.
  • Dôkladne si poznačíme odrody, aby sa nám nepoplietli.
  • Ak je na nich prichytená hlina, odstraňujeme ju pomaly a jemne, aby sme nestrihli obal cibuľky.
  • Skladujeme ich na niekoľko dní na teplom a suchom mieste. Ideálne mimo priame slnko a mimo dosah mravcov, hydiny, detí a zvedavcov, ktorý by ich radi brali do rúk.
  • Následne po preschnutí ich prenesieme na chladné, ale opäť suché miesto bez výraznej vzdušnej vlhkosti.
  • Očistíme ich od zachovaných nečistôt (aj pre prípadné uchytenie mikróbov, či škodcov) a preschnutých korienkov
  • Vysádzame ich na jeseň, prípadne niektoré druhy aj počas nezamrznutej zimy, či na jar. Vo všeobecnosti ale platí, že je obdobím vysádzania jeseň.

sadenie tulipánov


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu