Tulipány a ich cibuľky vysádzame práve v jeseni: na čo myslieť a ako sadiť

Tulipány sú nádherným spestrením našich záhrad. Vyžadujú si však náš čas už teraz v jesennom období, aby sme neskôr túto investíciu premenili na rozkvitnutú aprílovo-májovú nádheru. Tulipány vysádzame od septembra do októbra, niektoré druhy až decembra do nezamrznutej zeme. Pre nenáročné pestovanie je ich možné vysádzať do nádob a rôznych kvetinových inštalácií a kombinácii. Napríklad často sú s narcismi, alebo hyacintmi – druhmi s podobným časom kvitnutia a v rovnakej zemine.

 Ružové tulipány

Poznáme rôzne druhy tulipánov a rôzne sfarbenia. Kvety s výnimočnou históriou, pochádzajúce z Malej Ázie, spájané predovšetkým s veľkým svetovým producentom – Holandskom, poznáme v menších aj väčších variantoch. Plnokvetých, ľaliokvetých, s rozstrapkanými okrajmi a mnohých iných. Vyžadujú si miesto chránené pred silným vetrom, ktoré má počas dňa dostatok slnka, no zvládajú aj polotieň. Pestujeme ich preto, aby nám skrášľovali počas apríla až mája záhradu, no rovnako tak ich pestujeme na rez a ďalšiu distribúciu, či vlastné dekorácie. Tulipány robia radosť, neurazia a potešia aj svojou vôňou.

Cibuľky tulipánov sadíme

  • Vyššie odrody do 15 cm hĺbky
  • Nižšie a stredné odrody do cca 10 cm hĺbky
  • 5 – 10 cm od seba
  • Do rozkyprenej pôdy so zálievkou
  • Pozor na odporúčaný čas výsadby
  • Po výsadbe doprajte cibuľkám uležanie a vlhkosť zálievkou
  • Môžu byť taktiež v kvetináči, v skalke, na balkónoch, vo vyvýšených záhonoch a pod.

Sadenie a hnojenie: Ako a kde sadiť tulipány?

Tulipány vysádzame do bežnej záhradnej pôdy. Nevyžadujú si žiadne úpravy pH a zvládajú aj menej úrodné pôdy. Základom je, aby nebola podmáčaná, chemicky zaťažená, ale zároveň netrpí ani suchom. Pred sadením pôdu vo voľnej záhrade rozkypríme, zjemníme, odstránime korene, burinu, neželaný obsah zeminy. V závislosti od odrody sledujte výšku dospelej rastliny a aj odporúčané údaje o časoch výsadby. Tieto údaje majú tulipány aj v popisoch v online obchodoch.

Tulipány a ich druhy

Organické hnojivá môžu skôr uškodiť, preto si vystačíme s bežnou pôdou bez úprav, ktorú sme mohli vopred upraviť a premiešať s trochou viaczložkového hnojiva s postupným uvoľňovaním. Na jar, po vyjdení listov môžu hnojivá pomôcť k rastu. Do značnej miery však za kvalitu rastliny, jej listov a kvetu zodpovedá pestovateľ.

 

Malé a slabé kvety a ďalšie chyby pri pestovaní

Napriek nenáročnosti pestovania sa môžu objavovať prípady, pri ktorých ide o slabšie rastlinky a slabšie kvitnutie. Veľmi malé a slabé kvety sa objavujú pri veľkom suchu a zanedbanej zálievke na nevhodnej polohe so slabým slnkom. Lokálne slabé rastlinky môžu byť z poškodených alebo parazitmi napadnutých cibuliek. Nedostatočne rozvinutými rastlinkami môžu byť aj tie, ktoré boli zasadené príliš neskoro. Cibuľke sa nevytvoril dostatočný koreňový systém, nestíha dobehnúť bežný rast ale aj príliš dehydrovaná cibuľka spomaľuje prirodzený rast do krásy.

sadenie tulipánov

Teraz je ten správny čas. Posledná šanca na nákup a sadenie

Práve čas jesene je ten správny na sadenie všetkých cibuľovín. November je stále obdobím, kedy môžeme v našich nie tak mrazivých podmienkach pomýšľať na sadenie tulipánov. Je to v poslednej chvíľu. Práve tento čas je príležitosťou na výhodné nákupy.

Zahradnictvobrozany.sk má aktuálne rozsiahlu ponuku aj druhov, ktoré patria aj v našich podmienkach stále medzi novinky a rarity. Sú nimi rôzne tvarované tulipány, riasené, čierne s lesklým efektom, aj tulipány, ktoré k tulipánom radíme najmä pre ich genetický pôvod, hoci sa na klasické tulipány neponášajú.

Skvelou je príležitosť nákupu väčších balení najmä v prípadoch ak máte priestor v predzáhradkách a na záhonoch na voľnom pozemku. Väčšie balenia a pestrosť farebného zloženia je prekvapením aj pre pestovateľa. On sám netuší, v akom poradí a aké farby pôjdu za sebou. Riasené rozstrapkané tulipány, aké má v ponuke spomenutý predajca sú príkladom prekvapenia.

riasený tulipán rozstrapkateľný

TIP: mix rôznych farieb v jednom záhone má niekoľko výhod. Výrazne spestruje záhradu, vytvára mimoriadne lákadlo pre opeľujúci hmyz v súčasnosti, kedy nie každý dáva priestor kvitnúcim kvetom. Hlavným faktom ale zostáva, že mix farieb prináša aj mix vo vázach. Kvety, ktoré máme na rez, ľahko skombinujeme do farebne pestrých kytíc.

Odkvitnutie tulipánov a vyberanie cibuliek

Odkvitnutie kvetov po máji môže viesť k vytváraniu semien zo zväčšujúceho sa zásobníka semien, ktorý po uschnutí praská a semená trúsi do okolia materskej rastliny. Tento proces značne rastlinku a cibuľku oslabí. Väčšiu silu bude mať, ak kvety po odkvitnutí odstrihnete, respektíve zbavíte cibuľky stoniek. Vykopávajú sa opatrne s celou zeminou a postupne sa zem drví v rukách, aby sa predišlo poškodeniu cibuliek. Robí sa to po ožltnutí listov, kedy cibuľku už nepoškodíme.

Cibuľky skladujeme na suchom tmavom mieste, ideálne v drevených pilinách, na slame, v debničke, v papierovom vrecku, alebo v špeciálnych obaloch v akých ste kúpili iné cibuľky nedávno. Neskladujeme ich v uzavretých sklenených pohároch ani plastových vreckách, kde nedýchajú a uzavretá vlhkosť môže zapríčiniť prepuknutie plesní. Cibuľky, ktoré pár týždňov preschli, budú mať lepšie vlastnosti pre ďalšie jesenné sadenie. Ak cibuľky nevyberáme a ponechávame ich v záhradnom záhone, kvet môže slabnúť a vyvíjať sa postupne menší a menší. Tzv. botanické druhy tulipánov môžeme ponechávať celoročne viackrát za sebou bez presádzania.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu