Strelícia kráľovská, známa aj pod poetickým názvom „Rajský vták“ (Bird of Paradise), je exotická trvalka pôvodom z Južnej Afriky. Svoj názov si vyslúžila vďaka výrazným kvetom, ktoré pripomínajú hlavu vtáka v pestrofarebnom operení. Vďaka svojmu neobyčajnému vzhľadu je obľúbenou okrasnou rastlinou nielen v botanických záhradách, ale aj v interiéroch domácností. V našich podmienkach sa pestuje ako izbová rastlina, no počas teplejších mesiacov môže byť umiestnená aj vonku – ideálne na chránenom balkóne alebo terase.

Na Slovensku ich poznáme v luxusných kyticiach. Je totiž súčasťou ponuky kvetinárstiev ako rezaný kvet. Je dokonca kvetom v zmiešaných kyticiach, ktorý prežije všetky ostatné. Má vysokú výdrž oproti bežným druhom a neuvedá tak skoro poklesnutím svojej hlavnej časti, či viditeľným odumieraním. Ešte zaujímavejšia je však ako izbová rastlina. Rastlinku s krásnymi listami si môžete zadovážiť vo výške 30 až 40 cm na zahradnici.sk
Čo potrebuje strelícia?
Strelícia má rada svetlé stanovištia a vyžaduje minimálne 4 až 6 hodín priameho slnečného žiarenia denne. Nedostatok svetla spôsobuje, že rastlina prestáva kvitnúť. Vhodná je preto najmä k južným alebo juhozápadným oknám. V lete jej vyhovuje teplota medzi 20 až 25 °C, počas zimy znesie chladnejšie prostredie, ideálne v rozmedzí 10 až 15 °C. Je však dôležité dbať na to, aby nebola vystavená mrazom – pri poklese teplôt pod 5 °C môže dôjsť k poškodeniu alebo uhynutiu rastliny. Napríklad vetranie a priame vystavenie mrazom z okna nebudú pre rastlinu ničím príjemným.
Substrát a presádzanie strelície
Na pestovanie strelície sa odporúča dobre priepustný substrát s mierne kyslou reakciou (pH okolo 6–6,5). Vhodná je zmes dvoch dielov bežného kvetinového substrátu, jedného dielu perlitu alebo piesku pre lepšiu drenáž a jedného dielu rašeliny. Kľúčové je zabezpečiť odtok prebytočnej vody, pretože rastlina neznáša premokrenie koreňového balu. Pri presádzaní – ktoré sa vykonáva najlepšie na jar každé 2–3 roky – je dôležité zvoliť črepník len o niečo väčší než pôvodný, keďže strelícia kvitne lepšie, ak má korene mierne stiesnené. Viac o tomto jave a efekte stiesnenosti v závere článku.
Zalievanie a vlhkosť
Počas vegetačného obdobia, teda na jar a v lete, zalievame rastlinu vtedy, keď povrch substrátu (približne do hĺbky 2–3 cm) preschne. Priemerná frekvencia býva dvakrát týždenne, ale vždy závisí od podmienok v domácnosti. V zime zálievku obmedzujeme, často postačí polievať raz za 10 až 14 dní. V prípade suchého vzduchu, čo býva bežné najmä počas vykurovacej sezóny, môže rastlina profitovať z občasného rosenia listov, hoci zvláda aj stredne suché prostredie. Jar a leto nie je správnym obdobím náhodou. Práve vtedy sa tvorí kvet. Ak máte osobné ťažkosti s udržiavaním pravidelnosti zálievky, alebo viete, že nie ste pravidelne doma, sú aj riešenia v podobe prípravkov, ktoré zadržiavajú vlhkosť v zemine a nepúšťajú ju do priestoru. Menšie množstvo prípravku Plantasorb môže zaistiť, že zemina nebude príliš rýchlo vysychať.
Hnojenie a výživa
V období aktívneho rastu, od marca do septembra, je vhodné prihnojovať rastlinu každé dva týždne. Ideálne sú tekuté hnojivá určené pre kvitnúce rastliny, ktoré obsahujú vyšší podiel fosforu a draslíka. Tieto živiny podporujú tvorbu kvetných pukov a celkové zdravie rastliny. Počas zimy hnojenie vynechávame, pretože rastlina prirodzene prechádza do pokojovej fázy.
Aké problémy by vás mohli stretnúť?
Možný prejav: | Príčina problému: | Možné riešenie: |
---|---|---|
Žltnutie listov | – Premokrenie, nedostatok živín | – Znížiť zálievku, prehnojiť |
Hnedé špičky listov | – Suchý vzduch, nadbytok solí v zálievke | – Rosiť listy, použiť odstátu vodu |
Chýbajúce kvety | – Nedostatok svetla, mladá rastlina | – Presunúť na slnečné miesto, počkať |
Plesnivejúci substrát | – Prehnaná zálievka | – Presadiť do čerstvého substrátu |
Kedy kvitne a ako v tom rastline pomôcť?
Strelícia nepatrí medzi rastliny, ktoré kvitnú krátko po zasadení. Na prvé kvety si pestovateľ musí počkať približne 4 až 6 rokov pri malej zakúpenej rastline. Dospelé a dobre udržiavané rastliny môžu kvitnúť raz až dvakrát do roka, najčastejšie na jar a začiatkom leta. Podmienkou úspešného kvitnutia je kombinácia dostatočného osvetlenia, správnej zálievky, výživy a primeranej teploty. Niektoré rastliny kvitnú len v prípade, že sú v mierne stiesnenom črepníku, čo môže stimulovať ich reprodukčný cyklus. Ako je to možné?
Ak svoju rastlinku priebežne presádzate do väčšej nádoby a všímate si, že nekvitne tak často, dôvodom môže byť práve príliš veľa priestoru v kvetináči. No v prípade, že sa takto rastlina správa, môžeme jej pomôcť skôr stiesnenejším kvetináčom. Rastlina totiž pochopí, že pre svoju reprodukciu nemôže vytvárať viac koreňov. Dá sa povedať, že pochopí, že cez korene a zvyšovanie objemu to nepôjde, preto sa sústredí na vytváranie kvetov, aby sa mohla rozmnožovať pomocou semien z nich. Ak teda máte rastlinu, ktorá tvorí menej kvetov, alebo menej často, skúste skontrolovať, či ste jej nedali príliš rýchlo väčšiu nádobu a priveľa priestoru pre tvorbu koreňov. Toto správanie ale môže byť individuálne, no vysoko pravdepodobné.