Ako sa postarať a strihať oleander? Kedy to potrebuje a pozor na…

Oleander je farebne pestrý druh kvitnúceho kríka s charakteristickými listami. Sú nezameniteľné, rovnako ako jeho kvety. Fialové, červené, biele, alebo ružové. Hoci sa volá Oleander obyčajný (Nerium oleander), zas tak obyčajný nie je. Vytvára nezabudnuteľnú stredomorskú alebo aj toskánsku atmosféru v záhradách, nepatrí medzi náročné, no je typickým predstaviteľom stále-zelenej rastliny pestovanej v nádobe. Veľký kvetináč = po celý rok zelená rastlina kvitnúca počas leta = ocení pôdu s pH 6,5 až 7,5, hoci nie je na ňu veľmi náročná. Pravidelná zálievka a starostlivosť hnojením je zárukou spokojnej rastliny.

oleander

Dôležité upozornenie na jedovatosť:

Oleander pri rezaní vylučuje lepkavú šťavu z miesta rezu. Objavuje sa na odrezkoch, ktoré vám zostávajú v ruke, aj na rastline samotnej. Napriek pozornosti sa môže podariť potrieť touto šťavou. Keďže je jedovatá, je dobré použiť rukavice a nožnice po práci očistiť. Podobne sú na tom aj rododenrony, blízki príbuzní.

Myslite na to, že:

  • v chladných oblastiach vyžaduje zimovanie pri teplote okolo 5°
  • oleandre sú ako kríky, alebo ako nádherné „guľky“ na kmienku
  • dajú sa objednať online – skúste pozrieť zahradnici.sk
  • pestovaný v nádobe nemá prísun živín, preto prihnojujeme s polu s inými rastlinami
  • je jedovatý a je potrebná ochrana
  • odrezky zakopte, nechajte vysušiť a nechajte v komunálnom odpade, alebo ešte lepšie – nechajte ich ako mulč pod rastlinou.
  • oleander presádzame po cca troch rokoch. Ak si to korene žiadajú (a teda rastlina je výrazne koreňom zahustená) aj do väčšej nádoby.

oleander

Strih a rez na konci sezóny

Oleander zvláda rez aj po odkvitnutí, no zdravotne lepší je ten na konci sezóny pred zazimovaním. Ak nechávate oleander aj počas zimy vonku v teplejších oblastiach Slovenska, vhodným časom je ten pred nástupom chladných nocí. Striháme výhony, ktoré smerujú do vnútra – v prípadoch, kedy je vo vnútri dostatok hustoty.

Po odkvitnutí rastlina vytvorila nové púčiky pre budúce kvety. Ich zrezaním sa pripravíme o kvety budúci rok. Avšak koniec sezóny je dobrý čas na skracovanie príliš vysokých osamelých výhonov, prevísajúcich príliš prečnievajúcich, alebo križujúcich. Neodstraňujeme z oleandra príliš veľa. Za bežných okolností z výhonu neodstraňujeme viac ako jeho jednu tretinu a z celej rastliny tiež jednu tretinu.

Oleander a radikálny rez: kedy a ako?

Oleander ktorý nahryzla koza, ovce, poškodili deti, padajúci sneh, škodcovia, alebo chybný rast a nedokonalosti v starostlivosti, nemusí mať kompaktný tvar. Dá sa však zachrániť radikálnym rezom. Vtedy zastrihávame rastlinu na výšku cca 20 – 30 cm od zeme. Takýto rez vykonávame koncom februára a začiatkom marca, kedy stíhame obdobie tesne pred štartom nárastu prúdenia života v rastline. Stíhame obdobie pred pučaním nových výhonov. Radikálny rez v zdravých spodných častiach rastliny dá „pokyn“ výhonom na koncoch zahustiť. Je však dôležité počítať s tým, že hoci ste možno rastlinu zachránili, v daný rok nestihne vytvoriť konce výhonov s pukmi pre kvety. Kvetov sa dočkáte až na ďalší rok.

Radikálny rez je riešením aj pre príliš vysoké rastliny, ktoré však chcete mať naopak nízke, alebo kompaktnejšie. Príliš vysoké môžu byť vzdušné, potrebujú oporu proti vetru a neposkytujú klasický dojem hustého oleandru. Pozor však na riziko toho, že radikálny rez nie je zárukou, že rastlina bude rásť rovnomerne a tvarovanie si bude opäť žiadať zásahy.

oleander


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu