Kuchynské nožnice: tie, ktoré musia byť po ruke a veľa zvládnuť

V kuchyniach, ktoré ich majú, sú jedným z najčastejšie používaným nástrojom. Všade tam, kde nie sú, sú nahradzované nožmi a tým, čo príde pod ruku. Sú zalepené od lepiacej pásky, občas zaprášené os nejakej špeciálnej múky v špeciálnom obale, či večne stratené pre časté potreby niekoho iného z rodiny. Kuchynské nožnice sú nástrojom, ktorý má svoje opodstatnenie, aj keď sú nedocenené a pritom vieme bez nich prežiť. Lenže my kuchynské nožnice milujeme. Pre svoju nenápadnosť, aj všestrannosť. Dokonca ich máme šesť rôznych a využitie nachádzajú všetky. Vrátane najnovších, ktoré pochádzajú od známej značky so žltou rukoväťou. Tou žltou, aká je pre značku svetovo známa a práve nožnice tento odtieň oranžovej Fiskars preslávil.

fiskars kuchynské noznice

Nožnice Classic od značky Fiskars na fotografii máme radi pre zúbky, ktoré si pridržia klzké obaly a nepustia. Ale aj pre „kopčekovo“ tvarovanú časť čepele bližšie k rukoväti. Vďaka nej sa pri zastrihávaní dajú pevne pridržať niektoré materiály ako špagáty, hrubé pásky, či dokonca mäkké káble. lepšie pritom drží aj obyčajný papier, či akýkoľvek obal pri začiatku strihania. Tento kopček má nepochybne aj ďalšie využitia. nožnice je možné dávať do umývačky riadu. V prípade, ak ich používate na strihanie plátkov mäsa, gastro-kreácie, strihanie kože a pod. taká umývačka padne vhod. Ide konkrétne o tieto nožnice: fiskars.sk

Nožnice v kuchyni sú nevyhnutnosť

Kedysi dávno, keď nožnice mali v domácnosti miesto pri šijacom stroji a nikde inde, sa čoraz viac sami presúvali od šijacieho stroja do kuchyne. Podobne tomu bolo aj v iných domácnostiach, nie len tej našej. Čím menej sa šilo, tým viac si obyvatelia domácnosti uvedomovali, že rozbaľovanie nových balení, potravín, surovín, nástrojov a mnoho iného sa odohráva v kuchyni. Prečo?

Pod kuchynským dresom, alebo pri kuchynskej linke sa nachádza jediný, alebo jeden z dvoch smetných košov v domácnosti, ak máte aj v kúpeľni. Práve kuchyňa je priestor, kde sa strihá, oddeľuje, upravuje, rozbaľuje. Či už nákup a nový produkt, rovnako tak balíček z pošty, či od kuriéra. Kuchynské nožnice v kuchyni zastupujú mnoho činnosti. Majú byť ostré, neustále pripravené, nemajú byť ťažké, spôsobujúce ľahko zranenia, či bodné poranenia pre zlé uchopenie v celej uponáhľanej rýchlosti. Nemáme ich stále v ruke a tak celokovové sú skôr na škodu. Určité multifunkcie sú občas výhodou a inokedy na obtiaž.

Nástroj potrebný, aj keď to nie vždy priznáme:

  • Len nožnicami sa viete postarať o bežné izbové rastliny, pažítku, bylinky…
  • Pri kreáciách so salámou, šunkou, nástrihom kuraciny, kože na pripravovanom mäse a pod, ak nie je po ruke nôž, alebo ten nestačí.
  • Rezať, deliť a rozbaľovať balíčky, nové balenia a nové veci prinášané do domácnosti
  • Kuchynský stôl, ak k tomu nemáte pracovňu, alebo stôl na chodbe, je miestom pre prichádzajúcu poštu, analýzu nových letákov… rozbaľovanie obálok…
  • Štítky a cenovky z oblečenia putujúce do koša, z ponožiek, nových hračiek
  • Máva svoje miesto pri iných čepeliach kuchyne, keďže kuchynské nožnice sú neraz súčasťou setu nožov, brúsok a iných podobných vybavení do kuchyne. Vďaka tomu môžeme ísť takpovediac na istotu na konkrétne miesto u seba doma, ale aj v niektorých iných domácnostiach „na istotu“.

Kuchynské nožnice Fiskars máme radi nie len preto, že sme fanúšikmi tejto značky a kupujeme si z nej pravidelne niečo nové, ale najmä pre spoľahlivosť. Nožnice Fiskars máme jedny už viac ako desať rokov a vieme, že pravdepodobne aj tie nové vydržia dlhšie. Môže za to pevnosť uchopenia, ostré čepele a fakt, že sa v ruke nerozpadnú. Aspoň skrutka, ak by povolila, pôjde utiahnuť a nožnice v prípade potreby naostriť.

Multifunkčné kuchynské nožnice nie sú vždy aj tie najlepšie

Multifunkčné nožnice do kuchyne sa neraz pýšia vlastnosťami, ktoré nemusia byť dôležité. Nás prekvapil iný typ nožníc v ktorých rukoväti boli zuby na lúskanie orechov. Pevnosť nožníc niečo také ani nedovoľovala a spôsob stlačenia si mohol dovoliť takýmto spôsobom rozbíjať iba ak vajíčka. Pílky z druhej strany čepele sú risk, no niektoré nože naozaj lákajú aj na funkcionality, aké bežne nevyužijete. Prípadne oslabujú klasickú funkciu nožníc, alebo ich dokonca robia menej bezpečnými.

V takomto prípade platí, nedajte sa zlákať na funkcie, ktoré z nožníc robia 4 v 1. Najmä ak pre tri funkcie z toho máte iný účinnejší nástroj. Spôsob, akým pri výbere z viacerých zapôsobia konkrétne nožnice ako zaujímavejšie, nemusí byť aj logický. O to viac, ak ide o mäkký plast, čepele veľmi tenké a kov pripomínajúci detské nožnice.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu