Recenzia: Fiskars Amplify 24 cm, vylepšené ostré nožnice na tvrdšie látky

Fiskars je etablovaná značka pri domácom a dielenskom náradí, v ktorom hrá hlavnú úlohu ostrá čepeľ. Príbeh a história oranžových nožníc je mnohým známy. Nožnice a značka Fiskars patria k sebe, o čom nemusíme rozprúdiť žiadne debaty. Nožnice do dielní, ale aj do tých krajčírskych však nevynechávame. Fiskars má v portfóliu viacero modelov, ktoré ocenia práve tí, ktorí pracujú s látkami a tvrdšími materiálmi. Napríklad taká riflovina, umelá, či skutočná koža, pevnejšie látky pre kabáty, či viacvrstvové odevy, ktoré jednoducho potrebujete prestrihnúť pred novým zásahom šijacieho stroja.

 Fiskars Amplify 24 cm nožnice

Aj na takéto účely sú použiteľné nožnice, akými sú Fiskars Amplify 24 cm. Mali sme možnosť sa bližšie pozrieť na to, ako vyzerajú, pracujú a čo ponúknu svojmu používateľovi.

Nožnice Fiskars Amplify 24 cm na ťažšie a tvrdšie látky

Nožnice Amplify sa od bežných nožníc líšia vzhľadom, konštrukciou a samozrejme aj výsledkom. Nepochybne potešia domáceho majstra a krajčírku, ak využívajú nožnice k textilu a potrebujú silný nástroj na všetky druhy látok. Nožnice disponujú dlhou ostrou a elegantne upravenou nožnicovou čepeľou. Horná obsahuje aj označenie typu a značky. Rúčka nie je typicky celá oranžová, ale biela s oranžovým mäkkým vnútrom pre vloženie prstov pravej ruky. Konkrétne nožnice, ktoré máme, sú pre pravú ruku. Horné oko rúčky pre palec má presne tú správnu ergonómiu. V nej si pevne nožnice uchopíte ohnutím prvého palcového kĺbu a nožnice sú tak v ruke absolútne zakotvené.

Fiskars Amplify 24 cm nožnice

Uchopenie nožníc v ruke naozaj pôsobí dojmom istoty. Celá konštrukcia je pevná. V prípade potreby utiahnuteľná plochým skrutkovačom, alebo „provizórnym kuchynským“ ekvivalentom.

Ďalšie postrehy:

  • Nožnice nie sú zbytočne ťažké.
  • Držať ich v chladnej nevykurovanej dielni pokojne môžete, keďže nejde o celokovovú konštrukciu a nie sú tak chladné.
  • Súčasťou nožníc je kryt na čepeľ, takže sú prenášateľné v taške, batohoch, alebo skladovateľné v košíku s látkami bez toho, aby hrozilo zranenie, či poškodenie a pod.
  • Z ľahkého plastového krytu sa dajú ľahko vyberať. Zatlačíte na vyčnievajúci jazýček a kryt sa od nožníc uvoľní.
  • Nožnice majú pre ukazovák povinný vykrojený mierny oblúčik. Takto sa nožníc chopí celú ruka bez výnimky.

Práca s nožnicami Fiskars Amplify 24 cm

Nič proti tradícii, ale poctivé krajčírske nožnice našich starých mám sú pri porovnaní s touto novinkou  naozaj veľmi ťažkými súpermi. Doslova. Nožnice Amplify majú dvakrát silnejší výkon, než klasické nožnice určené na látky, ako uvádzajú rôzne informácie v rámci popisov nožníc, no nebudú ďaleko od pravdy. Po celej dĺžke čepele strihajú rovno a s rovnakou silou. Čepeľ prilieha a nejde tak o žiadnu konštrukciu počítajúcu s odporom a pružnosťou kovu, kde pri pohľade z hora vidíme medzi čepeľami štrbinu. Konštrukcia je postavená exaktne presne a čepeľ sedí od začiatku po koniec bez čo i len najmenšej medzierky. Látky tak strihá naozaj znamenite už pre kvalitnú čepeľ.

Prestrihovali sme viacero starších látok, ktoré majú slúžiť v dielni na čistiace práce. Medzi nimi aj klasickú rifľovinu (denim), ktorú dlhodobo krajčírske ruky považujú za náročnú látku a vyžaduje si aj iný prístup a iné ihly v šijacích strojoch. Zásadnou vlastnosťou nožníc je ich váha, ktorá jednoducho hrá dôležitú úlohu hneď po ostrosti. Ruka nie je tak unavená a silné uchopenie nožníc je naozaj o istote.

Fiskars Amplify 24 cm nožnice

Pri strihaní „od zeme“ sú nožnice pomerne nízko. Asi len 1 centimeter nad povrchom a strihaná línia sa tak pre rovnú čepeľ dobre drží. Nie je nutné látku dvíhať príliš vysoko. Zakončenie hornej aj dolnej čepele je ostré, nie ihlovo ostré, no dostatočne na prenikanie do mäkších látok. Práca s nimi je pohodlná, no majú oveľa širšie použitie, ako len na tvrdé látky. Samozrejme, ostrá rovná čepeľ nájde uplatnenie pri akejkoľvek látke a nožnice poskytnú pohodlie a výsledok, ktorý nás pri ich skúšaní tešil.

Vlastnosti nožníc Fiskars Amplify® RazorEdge™:

  • Oficiálne znejúci názov: Amplify® RazorEdge™
  • Váha nožníc: 160 gramov
  • Váha krytu čepele: 10 gramov
  • Dĺžka pracovnej čepele: 11 cm+
  • Dĺžka nožníc v najdlhšom mieste: 25 cm+

Konkrétny model:

Ďalšie veľkostné varianty:


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu