DUO hruška 2 in 1, dve odrody na jedinom strome. V čom je ten fígeľ?

DUO hruška, alebo len označenie dvoch odrôd so znamienkom plus na ponuke stromčeka v záhradníctve nie je žiadne dielo špeciálneho šľachtenia. Mať vo svojej záhrade stromček, na ktorom rastú dve rôzne odrody ovocia nie je nič nezvyčajné. Už za socializmu sa na podpníky dúl, či hrušiek planých štiepili aj dve odrody hrušiek, hoci častejšie sme sa my sami stretávali s  jabloňami. Dve odrody sa vzájomne dobre znášajú, môžu sa tiež opeľovať, hoci viac sa odporúča ešte iný cudzí opeľovač. Ak chceme „DUO strom“, a teda dve odlišné odrody, je dobré, aby vynikol aj kontrast. Možno taký, aký dosiahnete zaujímavou kombináciou DECORA a SAPHIRA.

DUO hruška, 2 in 1 dve hrušky na jednom strome

DUO hruška a jej prednosti

Jedným z posledných stromov, ktoré sme u nás sadili, je DUO hruška, ktorá v sebe kombinuje známu odrodu hrušky s výrazným červeným líčkom Decora a peknú nenáročnú zelenú odrodu Saphira. Obe nie sú nárokmi od seba vzdialené a skôr ich radíme medzi menej náročné odrody. Hlavne však oproti sebe budú v kontraste svojich plodov, kým minimálna odlišnosť listov sa stratí.

DUO hruška, 2 in 1 dve hrušky na jednom strome

DUO hruška je zaujímavá už od zasadenia, od samotnej jari. Ako ovocný strom pre svoje biele kvety a postupne plodené plody. V našom prípade sme mali šťastie na najideálnejší tvar dlhé vysoké „V“, čiže každá z odrôd má svoju vetvu a môže samostatne rásť. Štiepené pritom môžu byť aj inak, alebo môžu byť viac rozvetvené. Rovnomerné rozdelenie odrôd na stromčeku umožní opticky deliť strom na tak povediac presné polovice červených a presnú polovicu zelených plodov.

Pestovanie:

  • Pri raste sa neodporúča ponechávať veľa plodov, aby sa mladá rastlina príliš neoslabovala. Pre onen efekt a radosť z pohľadu na strom totiž celkom postačí pár plodov a dopriať si úrodu po zosilnení stromu.
  • Ide v tomto konkrétnom prípade o hrušku stĺpovitú, čo znamená, že si zhruba drží svoj tvar, vhodný do menšej alebo strednej záhrady. Len prípadné divoké bočné vetvy je vhodné skracovať.
  • Takýto strom môže viac vyniknúť ako solitér, keďže táto rozdielnosť môže byť atraktívnym prvkom záhrady. O to viac, ak sa vám podarí zachovať zdravý rast vetiev delený neviditeľnou vertikálnou čiarou.
  • Mladá DUO hruška je použiteľná aj na tvarovanie a uväzovanie, ak holdujete podobným technikám, hoci časom silnie.
  • Plody sú takej chuti a vlastností, aké má klasická DECORA a SAPHIRA… len sú z jedného stromu.
  • Takýto strom je výborným darčekom pre tých, ktorí obľubujú kuriozity. Možno aj pre tých, ktorí sa nevenujú veľmi záhrade a chcete ich prekvapiť výsledkom, ktorý sa o pár rokov dostaví.

Naša DUO hruška pochádza z obchodu  https://www.zahradnici.sk/index.php?route=product/product&path=3_27_29&product_id=553 kde získate strom kontajnerový, zdravý a pekne tvarovaný. Objednávka v našom prípade prichádzala kuriérom jeden deň od objednávky (november) a ako strom už bez listov bol bez poškodení. Pri dodaní má výšku cca 1 meter. Nepotrebuje oporu a má dobré mrazuvzdorné vlastnosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu