Nič podobné by sme vo voľnej prírode pri jabloniach nenašli. Najmä jablone sú už od dávna šľachtené človekom a súčasné variácie sú viac menej už len jeho dielom. Naraziť na jabloň s dvomi odrodami na jednom kmeni nie je nič neobvyklé. Niekedy niečo také dokonca ani nespoznáme, ak ide o dve podobné ale predsa pre niekoho skúsenejšieho odlišné odrody. Kým jedna časť stromu dozrieva v strede septembra, druhá časť stromu dozreje až koncom októbra.
Foto: ukážka stromu kombinujúceho odrody svetovo výrazne rozšírenej žltej Golden Delicious „REINDERS“ a jablone červenej odrody SANDERS. Táto konkrétna používa podník M9 RN29 a predajná výška je 130 až 140 cm. Je v ponuke na zahradnici.sk
Niekedy je dokonca takýto strom prekvapením aj pre tých, čo si kúpia staršiu záhradu a nenápadný strom takto prekvapí až v jesenných mesiacoch. To je aj náš prípad. Záhradkári nevedno odkedy poznajú trik s jabloňami. Je bežné zaštepiť jabloň na podpník inej odolnej jablone. Je to preto, aby jabloň získala konkrétne podmienky rastu do budúcna, odolnosť, ako aj silu. Rozdielom však je, ako sa strom zaštepí, v akej výške a tiež s akým účelom. Niekedy je vyrastajúca dvojica dvoch odlišných odrôd nežiaduca, častejšie však cieľ.
Poznáme prípady, kedy na veľkej košatej jabloni pripadajú niektoré jabĺčka iné ,ako tie na slnečnej strane. Kým jedna časť stromu naozaj môže mať plody zdravšie, červenšie, druhá časť je odlišná. Pre nedostatok slnka, prípadne tienenie inými stromami sa jednoducho nedostáva potrebných lúčov aj iným jablkám a tie môžu pôsobiť zelenšie, menšie. Toto zdanie neskúsenému pestovateľovi môže pripadať ako to, o čom je dnešný článok. No kým podmienky na strome samotnom vytvárajú dojem dvoch, odroda je to stále tá istá.
Iný prípad sú však dve rôzne odrody na jedinom kmeni. Hospodárske či produkčné dôvody ale za takýmto „DUO“ variantom nehľadajte. Skôr ide o raritu a vizuálny zážitok spojený s pochutením si na plodoch. Dvojité jablone si neraz tento svoj „DUO“ prívlastok držia aj pre iné vlastnosti, ako len vizuál plodov. Poznáme mnoho prípadov, kedy záhradníctva a škôlky ponúkajú dvojité jablone jednoducho preto, že sú tvarované a štepené tak, aby dorastali do malej výšky. Ideálne do stĺpového tvaru.
Stĺpová jabloň má viacero výhod. Nezaberá veľa miesta, najmä nie je náročná na priestor a tým pádom nevytvára tieň ostatným rastlinám. Dokáže byť samoopelivá a podľa použitého podpníka môže mať aj vlastnosti odolnosti. Ako stĺpový strom nemá košatú veľkú korunu, oberanie plodov si nežiada výškovú plošinu a väčšiu námahu. Mnoho týchto stromov je odolných pre zastrihávanie. Potrebujú určitú pomoc pri tvarovaní možných vetiev, no o všeobecnosti sa považujú za nenáročné pre pestovanie, pre starostlivosť, aj pôdu. Hnojíme ideálne odležaným kompostom na jar, alebo pred výsadbou do pôdy, naň vrstvu rašeliny, následne okolitú pôdu, ktorou zakrývame korene. Nedupeme.
Pestovanie je pri takýchto jabloniach možné v určitých rokoch aj v črepníku, no je to stále krotenie prírody v malom priestore, v ktorom sa jej nedostane dostatok živín a priestoru pre vývin koreňov. Preto je čiastočným riešením väčšia nádoba a neprehnaná zálievka proti vysušeniu pôdy. Ideál pre akékoľvek jablone je však za každých okolností voľná záhrada a správna starostlivosť. DUO jablone sa odmenia úrodou v dvoch variantoch.
POZNÁMKA: Počítať sa však musí s pamäťou záhradkára. Ak sa rozhodnete upravovať strom, majte na pamäti, ktoré konáre sú ktorej odrody. Nepreberajte (neodstraňujte drobné jabĺčka pre posilnenie iných jabĺčok a na odľahčenie jablone) veľmi malé plody príliš neuvážene a príliš skoro. Aby ste sa nepripravili o rovnomerné množstvo jednej a druhej odrody. Celý rok očakávaný výsledok totiž môže nakoniec vyzerať ako 20 červených a jediné zelené. Ale aj to je len vec preferencií – čo je pre vás pekné a prvoradé.
0 komentárov