Moruša je za každých okolností krásny strom. V mnohých smeroch ho možno považovať za unikátny príklad spojenia liečivej prírody, ovocia, estetiky a okrasných vlastností vôbec. Moruša má krásne husté olistenie, chutné plody a mnohých priaznivcov. Napriek tomu stále nemá také zastúpenie v našich záhradách a predzáhradkách, aké by si zaslúžila. Nech už poznáte rôzne tvary moruší bielych alebo čiernych, moruša globosa vyznieva ako prekvapenie. Na kmienku posadená hustá guľovitá koruna pôsobí mimoriadne atraktívne. O to viac, ak jej pestovateľ pozná vlastnosti moruše. Do okrasnej záhrady sa priam žiada.
Foto: 5 ročný strom v novembri, pôvodne strom z ponuky Ovocnej škôlky Duračka
Guľovitá koruna s hustým zeleným olistením si pýta miesto, ktoré bude na očiach. Krásny odolný strom vetru aj mrazom pôsobí esteticky. Ideálne ako solitér v ktorom vynikne jeho „konštrukcia“. Je pravdou, že za vznikom moruše globosy stojí aj úsilie škôlky (pestovateľa), ktorá sa zaslúži o jej tvar a celkovú budúcnosť. V budúcnosti, o niekoľko rokov si strom naďalej udržiava svoju výšku, hrubne kmienok, ale zvyšuje sa tiež hustota koruny a úroda. Tvarovanie koruny nie je nijako náročné, prípadne nemusí byť ani potrebné. Strom v každom prípade strih zvláda bez ťažkostí.
Strom je zaujímavý svojimi listami. Tie sa podobajú na klasickú morušu, no odlišujú sa viditeľnejším krojením na tri výbežky. V závislosti od polohy si strom olistenie udrží do novembra. Kvitne v máji až v júni nenápadnými do zelena sfarbenými kvetmi. Rodiť môže podľa odrody čierne, alebo biele plody.
Slovenským výrobcom moruše globusy je Ovocná škôlka Duračka. V ich ponuke je moruša globosa vo výške 180 cm, čo je výška dospelého človeka. Ide o strom s malými čiernymi plodmi. Najmä však strom priamo od výrobcu, čo prináša hneď niekoľko výhod (minimálne prenášanie, početné presádzanie, nenavyšovanie ceny, ale tiež priame skúsenosti).
V ponuke je strom priamo u výrobcu za 18 EUR, čo aj potvrdzuje dostupnejšie ceny v škôlkach, ako v koncových záhradníctvach. Najmä výška dodávaného stromu 180 centimetrov znamená, že zákazník dostáva strom s jeho bežnou výškou. S ňou môže počítať pri zasadení, a rovnako tak aj o niekoľko rokov. Má to svoje výhody, ak organizujete okrasnú záhradu v jednom momente, nie dlhodobo a chcete mať istotu pri organizácii stromov a „rozkvitnutého“ výsledku (plánovanie okrasných záhrad je ľahšie, ak viete, čo čakať od zasadenej rastliny, kam dosiahne a aké bude mať priestorové nároky).
foto: na fotografii mladý strom v novembri počas výsadby. Takto príde zásielka. Stromček je mimoriadne silný, na prvý pohľad zdravý, plný života. Korunka je drobná, no prejaví sa už okolo mája júna v plnej paráde. Za zmienku stojí silný zdravý kmeň a bezchybný koreň na snímke. To je len pýchou pre škôlku, ktorá takýto strom vypraví do sveta.
Moruša patrí medzi tradičné dreviny, na ktoré sa svojho času zabudlo v našich záhradách, no postupne sa k nim opäť vraciame. Nazývame ju tiež ako stromová malina. Na pestovanie je nenáročná, mrazuvzdorná. Pestujeme ju ako okrasný strom, alebo pre ovocie. Čierne silno farbivé, alebo biele drobné plody sa zbierajú ručne, alebo zatrasením stromom s vystretou fóliou pod korunou. V ľudovom liečiteľstve sa uvádzajú plody aj listy, dokonca aj kôra. Pr okrasných stromoch však skôr plody a listy. Strom si nevyžaduje chemickú ochranu.
0 komentárov