Vianočný stromček v kvetináči: aké má výhody a nároky na starostlivosť

Normandská jedľa, tiež nazývaná ako kaukazská, či jedľa Nordmannova (latinsky Abies nordmanniana), je už niekoľko rokov používaná ako populárny vianočný stromček. Pestovaný a rezaný je práve pre vianočný trh, čiže nepochádza z prirodzeného lesa, ale cieleného pestovania v škôlkach. Nič sa nevyrovná prírodnému stromčeku, hoci dizajny umelých stromčekov sú často mimoriadne krásne. Láka nás pravidelnosť konárov a hustoty, bez-údržbovosť, aj skladnosť. Kým živý stromček sa spája s vôňou a celkom inou atmosférou, umelý ho nahradzuje len po vizuálnej stránke. Lenže do boja o priazeň rodín a domácností počas Vianoc sa čoraz viac dostáva aj celkom iný variant. Živý stromček, no taký, ktorý živým zostáva aj počas Vianoc, či po nich. Stromček zasadený v kvetináči, alebo ak chcete – črepníkový vianočný stromček. Zhrnuli sme pre vás niekoľko dôležitých výhod, respektíve predností, pre ktoré možno vôbec nemusí byť zlý nápad úvaha nad jeho obstaraním.

živý vianočný stromček jedlička nodrmannova

Foto: Aj takto môže vyzerať ponuka predajcov. Na takúto ponuku sme reagovali aj my. Jedličky, alebo borovice čierne, vyzdobené mikulášskou čapicou. Ak sa pýtate, či je v cene, zrejme áno. My sme ju tiež objavili v balení, hoci sme si to najskôr ani nevšimli., foto: facebook

Výhody a dôvody, prečo mať vianočný stromček v kvetináči:

 • Online predajcovia vám ho ponúknu aj cez internet, takže z domu nie je nutné vychádzať. S doručením prostredníctvom kuriéra
 • Ľahko ho presuniete z miestnosti do miestnosti
 • Svoje dôležité ťažisko má presne tam, kde potrebujete. Dole. Aj preto sa nepreváži tak ľahko, ako stromček s ľahkým stojanom.
 • Žiadne osekávanie živého stromčeka a zrezávanie spodku. Kvetináčový / kontajnerový vianočný stromček má korene a svoj kontajner.
 • Vôňa živého stromčeka, ktorý nezomiera
 • Jasná zelená farba ihličia a zachovaná pružnosť
 • Krásny na pohľad, dobre znáša prípadný nevyhnutný strih kvôli nábytku, alebo pri vyčnievaní vetvy
 • Vyžaduje si len pravidelnú zálievku – neprelievanie zeminy a neprehrievanie miestnosti.
 • Netvorí odpad pri kontajneri po Vianociach.
 • Poslúžiť môže aj na budúce Vianoce.
 • Po Vianociach, ak nemáte vhodný priestor na zasadenie, nie je žiaden problém s predajom. Záujem o kontajnerové ihličnany v záhradách je celoročný. Najmä kontajnerové stromy možno sadiť počas celého roka.
 • Stromček kedykoľvek po Vianociach zasadíte do záhrady, predzáhradky a môžete ho aj letný návštevám uvádzať ako „vianočný“. S tým rozdielom, že nie len tak vyzerá, ale reálne bol vianočným v obývačke. Stále totiž nejde o niečo celkom bežné a preto takáto informácia udivuje.

živý vianočný stromček jedlička nodrmannova

foto: ak máte skúsenosti s československou klasikou, smrekmi z hôr, alebo umelými stromčekami, pohľad na Nordmanskú jedľu vyšľachtenú práve pre Vianoce so svojou farbou a hustotou pripomína umelé drahé stromčeky. Pritom tento stromček je živý. Hustota je naozaj prekvapivá.

Možné nevýhody kontajnerového vianočného stromčeka

 • Vyššia cena. Pochopiteľne. S týmto stromom sa od počiatku zaobchádza šetrne. Nie je zrezávaný a je náročnejší na skladovanie a prepravu. Takýchto stromov môžu mať predajcovia menej, ako rezaných.
 • Tiež na prepravu je potrebné viac miesta vo vozidle, v porovnaní so zrezanými sú ťažšie. Ak objednávate online s dovozom kuriérom, tak je strom zabezpečený proti poškodeniu a vysypaniu zeminy a kuriér disponuje väčším vozidlom bežne.
 • Ak vám nevyhovuje kvetináč, je ho možné presadiť do iného s rovnakým objemom. Alebo nevzhľadný čierny zamaskujete hravo baliacim papierom na darčeky, kedy sa stáva vianočným. Žiada si iba ak podložku – misku na odtekanie prebytočnej vody zo zálievky.
 • Kvetináč dodávaného stromčeka môže byť poznačený rastom koreňov – strom v ňom rastie dlhšie. Preto je ideálne mať pripravený väčší kvetináč, čistý. Väčší je ideálnejší aj pre lepšiu váhu stromčeka.

Obstaranie vianočného stromčeka v kvetináči

Ukážkový stromček na fotografii pochádza z obchodu zahradnici.sk. Stromčeky zabezpečia proti vysypaniu zeminy, proti poškodeniu vetvičiek. Ako stále živý strom má všetky vlastnosti pružného dreva vetvičiek. Aj prípadné poškodenie pre strom neznamená problém, ak má stále svoju koreňovú sústavu a vhodnú zeminu.

živý vianočný stromček jedlička nodrmannova

foto: na fotografii je jeden z tých väčších stromov, doručený kuriérom domov. Že nám obchod zabudol na stromčeku čapicu, sme si všimli neskôr. Alebo je súčasťou bežnej ponuky. V každom prípade, milé. 

Živé stromčeky odporúčame obstarať si čo najskôr. Prepravcovia už v týchto novembrových dňoch kolabujú. Na mnoho zásielok cez poštu sa čaká s niekoľkodňovým oneskorením. Aj nápor na kuriérov je výraznejší. Je možné očakávať skomplikovanie situácie počas decembra. Preto odporúčame siahnuť po objednávkach aj vianočného stromčeka čo najskôr.

živý vianočný stromček jedlička nodrmannova

Menší kvetináč sme odstránili a nahradili väčším aj pre lepšiu stabilitu stromu. K tomu si dovolíme dôležitý tip. Nevyberajte stromček z kvetináča so suchou zeminou. Ak ide o sypký typ, môže sa roztrúsiť a odhaliť korene. Je lepšie stromček poliať, zemina zhustne a až následne presádzajte stromček do väčšieho črepníka.

TIP: nezabudnite na to, že stromček treba polievať, nie však preliať. pod črepníkom by tak mal byť priestor na odtekanie vody. My sme použili zachovaný čierny pekáč od sporáku, ktorý nebude potrebný pri vianočnom pečení.

Zopár postrehov nakoniec

 • V našom prípade ide o väčší typ stromčeka. Menšie majú veľmi hustú krásnu korunu tvarovanú do kužeľa. Vyššie stromčeky môžu mať tento tvar menej pravidelný ak vyrastajú obklopené ďalšími stromami. Tento rozdiel zanikne po ozdobení stromčeka.
 • Strom má váhu cca 15-20 kilogramov v našom prípade vyššieho stromu. Kuriér ho doručí zabalený v sieťke. Tú rozopínajte od hora, ideálne nožnicami. Pri komplikovanom interiéri doma môže byť vhodnejšie strom rozopínať až na mieste. Aj kvôli preprave. Menšie stromčeky, ktoré má predajca tiež v ponuke,  s týmto mať problém až tak nemusia.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu