Osvetlenie miestnosti a ako ho správne zvoliť

Osvetlenie miestnosti má veľký vplyv na charakter celého priestoru. Keďže nie je možné fungovať len za prirodzeného svetla, je veľmi dôležité zvoliť správne umelé osvetlenie miestnosti. Pri výbere osvetlenia je dôležité mať na zreteli viacero faktorov a to je predovšetkým intenzita, teplota, ale aj umiestnenie svetelného zdroja. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako si môžete vybrať vhodné osvetlenie do vášho interiéru.

Osvetlenie

Photo by Lisa Fotios from Pexels

Osvetlenie podľa miestností

Veľmi dôležité je pri osvetlení zamerať sa na funkčnosť osvetlenia. Logicky teda musíte voliť svetlo podľa potrieb miestnosti, respektíve podľa účelnosti miestnosti. Iné svetlo je vhodné na prácu, relax, či domáce práce. Napríklad v kuchyni sa často centrálne osvetlenie dopĺňa ešte menším svetlom, prípadne bodovými svietidlami na osvetlenie pracovnej dosky. V obývacej izbe, či spálni večer určite okrem centrálneho svetla oceníme aj príjemnú atmosféru pri tlmenom svetle. Takýto náhradný zdroj svetla môže predstavovať napríklad dizajnová stojaca lampa. Špeciálne treba brať ohľad na miestnosti s nedostatkom prirodzeného svetla, prípadne miestnosti s viacúčelovým využitím.

Plán osvetlenia

Pred samotným nákupom by ste mali zvážiť výber osvetlenia v súvislosti s pôdorysom vášho domu. Môžete si vytvoriť aj konkrétny plánik, ktorý vám pri nákupe veľmi napomôže. Veľa inšpirácie nájdete aj na internete a výber netreba podceňovať, keďže správne osvetlenie vám môže kompletne zmeniť dojem z interiéru a atmosféru miestnosti.

Teplota svetla

Voľba správnej teploty svetla je veľmi dôležitá pre zdravie našich očí, ale môže tiež napríklad ovplyvňovať aj kvalitu nášho spánku. Studené svetlo sa hodí predovšetkým do miestností určených na prácu ako sú pracovne, ale tiež môže poslúžiť v kuchyni. Teplejšie svetlá sú ideálne do spálne, či obývačky, kedy večer pomáhajú očiam zrelaxovať a pripravia vás na spánok. V spálni je tiež dôležité myslieť aj na to, aby ste vedeli priestor dostatočne zatemniť a vytvoriť si tak ideálne podmienky na spánok.

Vzhľad

Estetická stránka svietidiel je tiež veľmi dôležitá, no vo všeobecnosti by mala ladiť k zvyšnému nábytku. V prípade výberu nenápadných stropných svietidiel, ich môžete doplniť rôznymi menšími zdrojmi svetla v podobe zaujímavých dizajnových lámp. Siahajte radšej po účelových kúskoch ako po dizajnových prevedeniach, ktoré však nebudú spĺňať svoju praktickú úlohu. Okrem samotnej voľby vzhľadu svietidla je dôležité zvoliť aj správnu žiarovku, čo je priamo úmerne spojené aj so spomínanou teplotou svetla a intenzitou.

Voľba správnej žiarovky

Voľbou správnej žiarovky môžete osvetlenie vášho domova doladiť do dokonalosti. Už pri výbere samotného svietidla sa snažte prakticky pozerať aj po vhodných žiarovkách, aby ste nevyhodili nekresťanské peniaze za žiarovku do vášho špeciálneho dizajnového svietidla. Najčastejším typom žiaroviek, ktoré sa v súčasnosti používajú si LED žiarovky, ktoré majú dlhú životnosť a rôzne dizajny. Môžete si vybrať aj farbu osvetlenia a rovnako aj výkon, vďaka čomu viete skvelo zladiť žiarovku s konkrétnym svietidlom na konkrétny účel.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu