Kryptoméria japonská ‚Globosa Nana‘ – nádherná zelená „guľa“

Roky sme hľadali naozaj krásnu celoročne zelenú guľu, ktorú by netrápili húsenice a škodcovia. Ak ste niečo také hľadali a doteraz ste obchádzali kryptomériu (cryptomeria japonica), predsa len sa pri nej zastavte. Pomaly rastúci krásny strom pripomína klasické konifery a predsa je iný. Kryptoméria japonská má jemné ihličie, ľudskej pokožke nijako neublíži. To možno skôr ľudská ruka ublíži jej. Kultivar Kryptoméria japonská ‚Globosa Nana‘ je pritom doslova tou zelenou guľou, po akej ste možno túžili.

kryptomeria guľa zelená globosa nana

Zaujímavá rastlina je nenáročná na pôdu, ak príliš nedrží vodu. Ihličie je zaujímavo zahnuté, keďže rastie do vnútra. Nadchne sýtou zelenou na jar, tmavšou počas leta a jesene a viac s fialovým až bronzovým nádychom počas zimy, čo je reakciou rastliny pre zvládnutie zimných mesiacov. Je to presne ten druh stromčeka, ktorý umiestnite na výsostné miesto vašej záhrady, či predzáhradky. Mal by byť vidieť a nepochybne vám ho budú aj okoloidúci závidieť.

Kryptoméria japonská a jej vlastnosti

Kryptoméria má niekoľko kultivarov, no vo všeobecnosti je považovaná za jednu z najkrajších možností, ktoré máme v záhrade, ak potrebujeme nízky ihličnan s pravidelným tvarom, alebo prirodzeným tvarom bez nutného zásahu. Rastie pomalšie ako zakrpatený ihličnan s oblými vetvami. Ihličie je na dotyk mäkké. Počas rastu si rastlina drží tvar gule, prípadne ide do sploštenej gule.

  • Dorastie cca: 100 cm max pri dobrých podmienkach po rokoch aj 200 cm
  • Šírka rastliny cca: 100 cm až 150 cm
  • Poloha: slnečná alebo polotieň
  • Mrazuvzdornosť: uvádzaná okolo -21°C až -23°C

kryptoméria japonská a jej ihličie

Je to jeden z tých ihličnanov, ktoré nestriháme – pretože nemusíme. Prípadný zástrih však dobre zvláda. Ak nepotrebujeme udržiavať presnú guľu, ponechávame ju rásť prirodzeným spôsobom. Teší nás svojim vzhľadom, pričom potrebuje len dobrú nevysychajúcu, ale ani nepodmáčanú pôdu. Pestovať kryptomérie môžeme aj v nádobách, veľkých terakotových, betónových, alebo plastových. Ak je pôda obohatená o živiny – nezabúdame teda prihnojovať, nemá s takýmto pestovaním najmenší problém.

Viac ako len jeden tvar

Je nádherným stromom do záhrad v japonskom štýle, ale aj bežnej slovenskej záhrady, v ktorej nachádzajú svoje miesto konifery a zaujímavé exempláre. Kryptoméria určite zaujímavá je. Globosa nana je kultivarom zaujímavým v nízkej „prízemnej“ podobe, ale za zmienku stojí aj variant posadený na kmienku. Stromy s výškou cca 110 cm od zeme môžu ako mladé potrebovať oporu. Kryptoméria japonská je strom odolný voči vetru. Pri variante na kmienku je však práve opora odporúčaná aj pre prípadnú vyššiu váhu guľovitej „hlavy“.

Variant globosa nana na kmienku má v ponuke zahradnici.sk. Je viac menej isté, že v takomto prípade je strom ideálny ako ústredný solitér do okrasnej záhrady. Pomerne veľká kryptoméria, ktorá už má priemer zhruba 100 cm je u predajcu v ponuke taktiež.  Veľkosťou polovičný variant s priemerom okolo 50 cm je v ponuke zahradnici.sk na tomto odkaze. Nekmienkové tvary vytvárajú hustú korunu, ktorej vetvy siahajú po zem. Stromček tak nemusí byť ideálny na neudržiavané miesta s plné vysokej trávy a buriny. Zanikne totiž práve v prerastajúcej burine.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu