Hydroizolácia zatopenej či vlhkej pivnice a múrov cez Fortisol (návod)

Zatopená pivnica, silážne jamy, septiky, šachty, alebo len domové priestory pod úrovňou zeme, nie sú nič závideniahodné. Pivnice, kde dlhšie prenikala voda z vonka, sú nepoužiteľným priestorom,. Ako vlhké sú vystavené rizikám tvorbe plesní a prieniku vlhkosti do iných častí stavby. Sami sme sa pasovali niekoľko rokov s problémom po kúpe staršieho domu, kde spodná tlaková voda prenikala do pivnice a zostávala narušovať murivo a vlhkosťou ničila zariadenie a pod.

    Fortisol hydroizolácia a použitie

Postupy môžu byť rôzne, náklady budú však nemalé

Poznáme viacero postupov, ktoré by nás mali zbaviť vlhkosti, alebo prieniku tlakovej vody. Vypočuli sme si niekoľko desiatok rád a postupov. Dokonca aj postup zasypať plesnivú popraskanú zatopenú pivnicu a rozlúčiť sa s ňou. Nič podobné nerobte. Výstavba takéhoto priestoru vychádza na tisíce eur. Záchrana je síce nákladná, no nie nereálna. V prípadoch, ak ide o podzemnú stavbu šachtu, či pivnicu so stále dobrými stenami, dostatočne hrubým pevným betónom bez prieniku prúdov vody, existuje riešenie. Voľbou môže byť hydroizolačná stierková hmota.

Tá funguje na podobnom plastickom a nepriepustnom princípe ako pri bazénovej hydroizolačnej hmote.  Existuje naozaj veľké množstvo hmôt a postupov, rovnako ako ochranných pomôcok, náročného odvetrávania, vysúšania a predprípravy podkladov. Náklady sú pri týchto zásahoch nemalé. Existuje však spôsob, ako ušetriť na prípravných prácach, náročnom odvetrávaní, aj pri ochrane zdravia. Hydroizolačná stierka Fortisol má niekoľko vlastností, ktoré to u nás vyhrali. Za neprípustné možno považovať niekoľko čiernych typov asfaltových náterov, ktoré nie sú vhodné pre dlhodobú izoláciu. Nemusia riešiť potrebné problémy, alebo nejde o ekologický materiál. Ak je váš podzemný priestor v blízkosti studní, úžitkovej záhrady a podobne, sledujte pozorne aj zloženia takýchto materiálov.

Hydroizolácia podzemných priestorov: Aké sú možnosti a alternatívy?

Rôzne gumené hmoty voľte len v prípadoch, kedy si pred zadovážením hmoty prečítate návod. Po troch skúsenostiach s „americkým“ riešením, sme sa v rámci záchrany pivnice rozhodli pre Fortisol. Napriek tomu, že existuje jednozložkové a dvojzložkové riešenie, vybrali sme to zdanlivo náročnejšie – dvojzložkové. Znamená viac práce, ale aj výraznú úsporu. Výborným a definitívnym riešením izolácie zatopených priestorov po odčerpaní vody, vysušení a zatmelení škár, prasklín a poškodení, je síce použitie materiálov akým je hnedý Fatrafol 803 proti agresívnej vode. Spájanie tohto materiálu, lepenie, riešenie rohov a uchytenie na steny je ideálne skôr na väčších priestoroch. Nevýhodou sú vysoké náklady, hoci ide o definitívne riešenie.

Fortisol hydroizolácia a použitie

Chemické zloženie Fortisolu má však niekoľko výhod a aj zo skúsenosti prekonáva viacero iných chemických riešení. Pokiaľ sa zaujímate o to, s čím počítať pri práci s týmto výrobkom, tu je niekoľko postrehov a stručný návod. Fortisol nevyžaduje ochranu dýchania a je ho možné nanášať aj na mierne vlhký povrch. Predáva ho aj eFarby.sk, ako aj Farlesk.sk

Hydrizolácia pomocou Fortisolu a jeho použitie (návod)

1.) Betónový povrch pred aplikáciou musíte napenetrovať. Je to odporúčané. My sme použili penetračný náter rovnakej značky (Forte). Jednak preto, že je to odporúčané výrobcom samotným, ale v konečnom dôsledku aj samotné testy prebiehajú v rámci jedného výrobcu, čiže zachovanie výrobkov „v rodine“ môže byť len výhodou.

2.) Fortisol má variant jednozložkovej izolačnej hmoty napr. 5 a 15 kilogramového balenia, ktoré sa mieša s vodou. Cenovo výhodnejší, ak je potrebná väčšia plocha, je však dvojzložkový. Tam je nutné dávať pozor a nakupovať 15 kilogramové vrece sypkej zložky A a 5 kilogramovú bandasku s tekutou zložkou B zarovno k sebe. To znamená 1x vrecko + 1x bandaska miešame spoločne.

3.) Odvážte si však menšie diely v presnom pomere. 1 diel zložky B totiž pripadá na 3 diely sypkej zložky A. Dávajte si menšie množstvo predovšetkým preto, že pri detailnom natieraní napríklad celkom prvej vrstvy na nedokonalom betónovom povrchu strávite istý čas. Hmota vám bude tuhnúť. Pri natieraní druhej vrstvy, ak si budete istí, že prvá bola dôkladná, už môžete objem prispôsobiť vyššej rýchlosti spracovania.

4.) Miešanie zložiek je ideálne vŕtačkou s nasadeným miešadlom. Hneď po poriadnom premiešaní majte nádobu s vodou, kde premiešajte miešadlo pre jeho umytie a nechajte odkvapkať. Pomiešanú hmotu ponechajte 5 minút odležať a následne ju znova premiešajte pred samotnom aplikáciou.

5.) Miešame opatrne, pri sypaní sypkej zložky do vo vedre naliatej tekutiny nech nedôjde ku skoku sypkej zložky a zbytočného vyprsknutia bielej tekutej zložky. Všetky nástroje by mali byť dôkladne očistené po používaní a aj štetce pri čakaní na miešanie a odležanie hmoty udržujme vo vode. Pred použitím ich dobre umyjeme a vyprskáme / vysušíme.

6). Nanáša sa štetcom, pokojne širokým väčším, pričom majte po ruke aj menší. Použiteľný je aj valček. Pološtetky sú dobré v tom, že rozotrú na šírku a v prípade potreby aj na „úzko“. Napríklad pri hydroizolačných pásoch a ich uchycovaní, pri natieraní rohov a prípadných úzkych miest.

7.) Do rohov a kútov používajte hydroizolačné pásy. Nalepia sa na prvú vrstvu hmoty, ešte mokrú a dostatočne priľnavú. Pásku pritlačíte do rohov a prechádzate po nej štetcom tak, aby sa hmota dostala cez jednotlivé dierky v okách mriežky. Prikladá sa celou mriežkovanou častou k stene a sivým prúžkom von.

hydroizolačný pás

8.) Nerovný betón a jeho natieranie, môže byť problematickejšie. Je totiž nevyhnutné dostať hmotu všade a zanechať súvislú vrstvu na zemi aj na stenách. Nerovný betón, napríklad v priestoroch medzi šalovacími doskami, môže mať rôzne skoky, či vnútorné dutiny. Príliš veľké je vhodné vyplniť cementovým mliekom, alebo vhodným tmelom na betón. Až dobre preschnuté plochy natierame. Miesta, ktoré sa nepodarí dostatočne natrieť, ľahko odhalíme pred nanášaním druhej vrstvy. Práve na nich si potom dajte záležať.

Fortisol hydroizolácia a použitie

9.) Po zaschnutí jednej vrstvy môžete pretierať druhou. Vrstvy by nemali byť hrubšie ako 1 milimeter, čo sa stane predovšetkým pri vylievaní a rozotieraní. Hmotu nanášajte skôr štetcom priamo na povrch a dobre ju rozotrite.

Niekoľko postrehov pri práci s Fortisolom s ktorými počítajte

Pozor na neporiadok a zaschnuté časti, či nečistoty. V prípade ak natierate plochu, z ktorej sa uvoľňujú kamienky, alebo pri natieraní hmota zaschýna, môžete sa stretnúť s prípadmi, kedy sa vám na zemi objavia nerovnosti. Napríklad pretretý kamienok, ktorý sa spojí so zemou, alebo tuhnúca a prskajúca hmota, ktorú si nevšimnete v zle osvetlenom priestore a prituhne. Pokiaľ by ste pokladali dlažbu, budete chcieť priestor od takýchto hrboľov vyrovnať. Problémom však je, že pri pokuse ich odlomiť zväčša odhalíte neošetrený betón. Fortisol tak strhnete. Zabudnutý uvoľnený kamienok a hrudka vie byť v takom prípade pohroma. Nezaškodí teda pred náterom miesto dôkladne pozametať alebo povysávať a mať vhodné osvetlenie. Zabudnuté kvapky na zemi nemusia sedieť s vašou túžbou dokonalej rovnej podlahy. Kým nestuhli budú sa dať pretrieť a tým vyrovnať.

Vo výsledku Fortisol vytvára plastický povrch, ktorý sa síce podobá na tekutý rozotretý cement, ale zachováva si svoju plasticitu a potrebné hydroizolačné vlastnosti. Napríklad zaschnutý fortisol, ktorý ako hrboľ chcete odstrániť zo zeme môžete odrezať. No následne si bude žiadať pre istotu pretrieť jednou vrstvou. Náteru. Je dôležité, aby natreté miesta pri zaschýnaní neprišli do styku s vodou. Zamedzte riziku, že sa voda na taký povrch dostane, vyleje, alebo pretečie. Náter nemusí byť na tomto mieste kvalitný a neskôr sa vypomstí.

Spotreba, ktorú výrobca uvádza:

  • 1-1,5 kg/m2 netlaková izolácia pod obklad (1 vrstva)
  • 2-3 kg/m2 izolácie do 1 m pod úroveň terénu proti zemnej vlhkosti a tlakovej vode (2-3 vrstvy)
  • 4-6 kg/m2 izolácia od 1 m do 50 m pod úroveň terénu proti vode pôsobiacej tlakom z podkladu (3-4 vrstvy).

Zdravotne neškodný

Práca s Fortisolom má jednu nesmiernu výhodu oproti iným chémiám a látkám určeným na izoláciu stavieb a múrov od spodnej vody a vlhkosti. Môžete byť v uzavretom nevetranom priestore a pracovať s ním bez toho, aby ste ohrozili kohokoľvek zdravie. Mať rúško, respirátor a ochranné okuliare je pre mnohých pohroma. Pri práci s fortisolom stačia ochranné rukavice a ochranné okuliare. Ventilácia, pálenie očí, vdychovanie, ťažkosti s pľúcami a podobne teda nehrozia.

Fortisol hydroizolácia a použitie

foto: pri nerovnostiach betónu pocítite nerovnosť aj hydroizolačných pásov do rohov. Ak vykukne, pokúste sa trochu počkať, až prituhne podklad a potom skúste opäť pritlačiť a pretrieť.

Znečistenie môže byť silnejšie, treba len nezabúdať na čistenie

Montérky, pracovné rukavice, štetce a nepracovné plochy na štetcoch, vedrách a podobne. To všetko môže byť vystavené prskancom. Vo výsledku po vytuhnutí ide o hmotu, ktorá sa dá odtrhnúť. Vzdialene pripomína zaschnutý cement no s vlastnosťami starej plastelíny. Dá sa ohýbať, väčšie množstvo sa dá pri sile aj ohýbať a drží si svoj tvar. Montérky môžu byť znehodnotené. Po ich používaní, ak je ďalšia vrstva otázkou dlhšej doby, nezaškodí namočiť ich do vody, čo zníži mieru znečistenia. Rovnako ako rukavice bez toho, aby hrubé nečistoty pretiekli do vnútornej časti. Nástroje je dôležité očistiť hneď po práci, aby ich bolo možné používať pri ďalších vrstvách.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu