Ako šetriť energiu: rady na úspornejšiu spotrebu elektriny. Čo žerie najviac?

S očakávaním chladnejších mesiacov sa v domácnostiach musíme pripraviť aj na zvýšený nárast energie v dôsledku znižovania vonkajšej teploty, ako i rýchlejšieho stmievania sa. Väčšina domácností vtedy začne riešiť stúpajúce náklady na energie. Treba však myslieť aj na to, že hoci sa to na prvý pohľad nezdá, aj  letné dni môžu byť náročné na spotrebu energie. Šetriť by sme sa tak mali snažiť po celý rok.  Existuje niekoľko spôsobov, ako energiu ušetriť.

Čo sa v článku dozviete?

  • Kde možno nájsť priestor na úsporu energie v domácnosti
  • Čo žerie najviac elektrického prúdu
  • Ktoré miesta v dome a spotrebiče v zásuvkách sa ako správajú
  • Čo robiť lepšie, pre čo najmenší účet elektrárňam, alebo plynárom
  • Niekoľko vychytávok a múdrostí v rámci fungovania domácnosti

Tepelná izolácia domu

Pri zateplení by sme mali myslieť hlavne ma strechu, podlahy a hlavne obvodové múry. Správnym zateplením budov sa môže spotreba energie znížiť až o dve tretiny. Zateplením sa dá ušetriť hlavne na vykurovaní.

Výmena starých okien

Ak bývate v dome, ktorý má staré drevené okná, veľmi vhodným riešením, ako ušetriť na energiách, je vymeniť ich za novšie euro okná alebo plastové okná, ktoré znižujú únik tepelnej energie. Ak dom ešte len idete stavať, skúste sa zamerať na to, aby ste mali čo najmenej okien orientovaných na sever, prípadne, aby tieto okná boli menších rozmerov. S oknami súvisí aj vetranie – to by malo byť v zime krátke, ale zato intenzívne: odporúčame okná otvoriť dokorán a nechať ich otvorené len krátku chvíľu. Vetranie s vyšším komfortom zabezpečí rekuperačné vetranie so spätným získavaním tepla. Ušetriť na energiách môžete aj tak, že na okná si nainštalujete vonkajšie rolety, ktoré vytvoria bariéru, ktorá zabráni úniku tepla.

umývanie okna

Ak už okná vymenené máte a k nim hľadáte vhodné záclony, myslieť treba na to, že nemajú prekrývať vykurovacie telesá, znižuje sa tým účinnosť vykurovania. Okrem toho je vhodné to zabezpečiť takto aj ako prevenciu proti požiaru.

Počas slnečných dní sa snažte nemať zatiahnuté žalúzie a rolety, slnečené žiarenie vám miestnosti vyhreje a vy ušetríte na kúrení.

Dvere

Keď sme už spomenuli okná, bolo by veľmi vhodné pristaviť sa aj pri téme dvere. Tie totiž tiež môžu predstavovať miesto úniku tepla. Skúste sa poinformovať o tom, akým spôsobom lepšie utesniť škáry, aby sa zabránilo úniku tepla.

Zimná záhrada či presklená terasa

K najchladnejšej strane domu, ktorá predstavuje únik tepla je veľmi vhodné pristaviť zimnú záhradu alebo presklenú terasu. Samozrejme, takáto prístavba si vyžaduje značnú investíciu, no ak nad ňou uvažujete, takto si nielen zmodernizujete váš príbytok, vytvoríte si aj príjemný priestor na váš oddych či posedenie s návštevami.

záhradné drobné stavby zimná záhrada

Slúžiť môže na zimovanie rastlín, ktoré nie sú mrazuvzdorné. Ide o mimoriadne vďačný priestor s dostatkom svetla, ktorý je v zimnom období záchranným priestorom pre rastliny a počas leta oddychovou zónou.

Termostat

Termostat slúži na zisťovanie teploty v miestnostiach, ale aj nastavenie požadovanej teploty. Ak ráno odchádzate do práce či do školy a dom ostáva bez svojich obyvateľov, skvelým tipom na ušetrenie je, ak znížite teplotu o 5 °C. Týmto jednoduchým spôsbom môžete ušetriť až 30 % energie. Ak z domu odchádzate na dlhší čas (predĺžený víkend, dovolenka…) neodporúča sa kúrenie vypínať úplne, ale nechať ho temperovať aspoň na 16-18 stupňov.

Netemperovaná domácnosť môže mať ťažkosti v rámci tepelných rozvodov. Domácnosti s jemnými omietkami a rôznymi kombinovanými materiálmi môžu mať ťažkosti s praskaním povrchov, zmenami teploty, praskaním spojov sadrokartónu a omietky a podobne.

Vykurovanie

Aj na vykurovaní sa dá ušetriť veľa peňazí. Veľmi dôležité je myslieť na to, že vyššia účinnosť vykurovania = lacnejšie kúrenie. Nielen z bezpečnostných dôvodov, ale aj z dôvodu ušetrenia sa neodporúča do blízkosti radiátorov a konvektorov umiestňovať ďalšie predmety, aby sa tak predišlo zabraňovaniu prúdenia vzduchu. Pozor treba dávať aj na hrubé závesy, nábytok, ktoré by radiátor prekrývali. Obmedzuje to prúdenie tepla do miestnosti a spotreba energie sa zvyšuje. Pozor aj na sušenie prádla na radiátoroch, má to rovnako neželaný efekt, ktorým neušetríte.

podlahové kúrenie, vykurovanie

Ušetriť môžete aj tak, že skúsite znížiť svoju doterajšiu teplotu v miestnosti aspoň o 1° C – hoci sa to možno nezdá, ušetriť môžete až 6% energie. Dobrou radou na šetrenie energie je aj to, že keď nám je vo vnútri domu teplo, nemali by sme otvárať okná, ale použiť regulačnú hlavicu a nastaviť ju tak, aby obmedzila výkon radiátorov. Dôležité je aj správne nastavenie hlavíc radiátora. Odporúčame nastaviť hlavice približne na stupeň 3. Takto sa zabezpečí teplo aj v miestnostiach, kde sa zdržujeme najviac. Ak z domu odchádzame na viac dní, hlavice by sme mali nastaviť na stupeň 2, približne 16-18 stupňov. Najvyšší stupeň 4 sa odporúča využívať skôr pre tepelnú pohodu starších ľudí alebo na vykurovanie kúpelní . Na začiatku vykurovacej sezóny nezabudnite na odvzdušnenie radiátorov.

mETER vlhkosť

Vlhkosť vzduchu v dome

O tomto bode ste doteraz možno ani netušili, ale áno, aj vlhkosť vzduchu vo vašom príbytku môže súvisieť s ušetrením vašich peňazí za energie. Tepelná pohoda totiž do značnej miery súvisí aj s vlhkosťou vzduchu. Ideálna vlhkosť vzduchu je 50-60%. Ak v miestnostiach zvýšime vlhkosť vzduchu, zníži sa spotreba energie na vykurovanie, ako i na tepelnú pohodu. Tepelná pohoda sa pri vyššej vlhkosti dosiahne pri nižšej teplote v miestnosti. Pri takomto zvlhčovaní môžete ušetriť až 12 – 15 % energie na vykurovanie. Vlhkosť vzduchu môžeme zvýšiť zvlhčovačom vzduchu, ale aj pomocou odparovačov vody, kvetov alebo akvárií.

pleseň na stene v domácnosti z vlhkosti

Naopak, príliš vysoká vlhkosť bude predstavovať riziko pri starších domoch, ktorých omietky, murivo a zariadenie počíta s inými pravidlami, typom okien a pod. Vlhkosť je dobré mať pod kontrolou sledovaním vlhkomeru. Nie je pritom súčasťou každej domácnosti.

Žiarovky

Ak vo vašej domácnosti používate klasické žiarovky, skúste ich vymeniť za úspornejšie, napríklad kompaktné žiarivky. LED žiarovky využívajú o 75% menej energie na svietenie. Navyše, vaša peňaženka ušetrí aj na tom, že nebudete musieť tak často kupovať nové žiarovky, keďže tieto vám vydržia oveľa dlhšie. Ak sa v miestnosti dlhšie nikto nenachádza, svetlo vypnite. Opakovaným, aj keď občas popieraným pravidlom je, že nezhasíname v miestnosti, do ktorej sa v priebehu 10-15 minút vraciame opäť na dlhší čas. Úsporné žiarovky dnes majú všetky možné dizajny a odtiene farieb. Časy, keď existovala len žiarovková žltá, sú dávno preč.

Osvetlenie kúpeľne, výber vhodného svetla / lampy

Pranie a sušenie bielizne

Energia sa dá ušetriť aj pri praní a sušení prádla. Ak máte práčku s programom na polovičné množstvo bielizne, začnite ho používať a ušetríte tak na vašom účte za energiu, takto totiž spotrebujete menej vody i elektrickej energie. Ak sa chystáte práčku kupovať, pri kúpe myslite na túto funkciu práčky a určite sa v predajni informujte aj o iných spotrebičoch, ktoré pri praní energiu mohli ušetriť. Ak máte v domácnosti aj sušičku bielizne, snažte sa do nej dávať prádlo, ktoré je dobre odstredené. Niektoré sušičky majú aj program  „Priamo do skrine“, ak ho použijete, väčšinu vecí už nebudete musieť žehliť a ušetríte na elektrickej energii. Ak sušičku nemáte alebo ak prádlo tak či tak žehlíte, dbajte na to, aby prádlo nebolo príliš presušené, znamenalo by to zbytočné míňanie energie. Odporúča sa žehliť aj mierne vlhké oblečenie. Tento spôsob je jednoduchší a hlavne šetrnejší. Nepotrebujete tak vašu žehličku naparovať a zároveň šetríte aj vaše oblečenie.

Varenie a pečenie

Pri varení vždy používajte pokrievku. Varenie bez pokrievky predstavuje niekoľkonásobne vyšší odber elektrickej energie. Pri používaní hrncov dbajte na to, aby mali rovné dno, nerovné dno tiež zvyšuje príjem elektrickej energie. Veľkosť dna hrnca by mala byť rovnaká ako je veľkosť platne elektrického sporáka, inak riskujete zbytočnú stratu energie. Pri časovo dlhšej príprave jedál sa snažte používať tlakové hrnce, vďaka ktorým môžete ušetriť až 15 – 50% úspory energie.

Pečenie kuchyňa

Pri varení používajte primerané množstvo vody, ak jej v hrncoch máte zbytočne veľa, znamená to väčšie množstvo potrebnej energie k jej ohrevu a vareniu. Okrem sporáka odporúčame používať energeticky výhodné spotrebiče, ktoré tiež slúžia na ohrev – rýchlovarné kanvice, mikrovlnné rúry. V kanviciach nezohrievajte vodu zbytočne. Napríklad viac vody, než potrebujete a reálne využijú ostatní. Pri používaní rúry neodporúčame rúru počas pečenia otvárať, inak plytváte energiou, pretože to spôsobuje stratu 20% a viac energie potrebnej na pečenie.

„Stand-by“ prevádzka spotrebičov

Určite aj vo vašej domácnosti sa nájdu spotrebiče, ktoré nie sú v prevádzke, ale energiu spotrebúvajú. Sú v tzv. pohotovostnom režime – „stand-by“ verzii. Čo to znamená? Po vypnutí týchto spotrebičov na nich stále svieti malé červené alebo zelené svetielko. Elektrospotrebič sa aj po vypnutí stále nachádza v prevádzke, a tým spotrebúva elektrickú energiu. Patria sem napríklad televízory, DVD prehrávač, herná konzola, set-top box, ktoré je potrebné vypnúť nielen diaľkovým ovládačom, ale aj hlavným vypínačom. Tieto spotrebiče odoberajú v stand-by režime približne 30W.

V prípade odchodu z domu nezabudnite predovšetkým na:

  • zástrčkazapojené satelitné prijímače, televízne SET-TOP-BOXy, vrátane multimediálnych prehrávačov. Tie mávame mnohí pozapájané v zásuvkách v domnienke, že nepredstavujú spotrebu. Najmä najstaršia generácia z obáv pred zapínaním necháva SET-TOP-BOXy bežať permanentne naladené na sledovanom kanáli.
  • nabíjačky, ponechávaná zapojená záhradná závlaha, ventilátory na toalete spúšťané spolu so svetlom, stroje v dielni zapojené v pohotovostnom režime atď.
  • routre a modemy, vysielače a prijímače zapojené k odberu elektrickej energie, napríklad svetelný systém Philips Hue, ktorý sme dávnejšie testovali, je príkladom takýchto zariadení.

POZOR: ak je váš bezpečnostný systém a kamerový systém odkázaný na internetové pripojenie, router neodpájajte. Taktiež ak vypínate spotrebiče, vhodnejšie je používanie zásuviek, alebo ich rozšírení s vypínačom. 

Foto: Tento typ zásuvky s vypínačom môže byť aj rozbočovačom a vytvára tak z jednej zásuvky dvojitú, alebo trojitú. Vyhnete sa tak „kmásaniu“ zásuvky, čo môže poškodiť zásuvku, aj montážnu krabicu v stene.

Chladenie a mrazenie potravín

Ak používate doma starší typ chladničky a mrazničky, ušetriť môžete tak, že sa poobzeráte po nejakom novšom type, ktorý by mal nižšiu spotrebu elektrickej energie. Ako jeden z mála spotrebičov, sú chladnička a mraznička neustále pripojené na zdroj elektrickej energie, preto je tento fakt dosť dôležitý. Pri kúpe sa preto poraďte s predajcom, koľko elektrickej energie daný spotrebič spotrebuje. Pri kúpe si dobre premyslite aj to, akú veľkosť spotrebiča zvolíte, keďže ten by mal byť naplnený približne na 70 %. Mať doma poloprázdnu chladničku či mrazničku znamená minúť viac elektrickej energie, keďže tá musí tak či tak chladiť prázdny priestor v nej. Dôležité je aj to, kam vo svojom príbytku chladičku a mrazničku umiestnite. Pri kúpe novej chladničky sledujte údaje o úspornosti a ročnej spotrebe.

Americká chladnička a chladenie potravín, Side by Side

Vyhnite sa blízkosti s tepelným zdrojom (sporák, radiátor), ale taktiež ju neumiestňujte ani na miesto so slnečným žiarením. Zabránime tak zbytočnému častejšiemu zapínaniu chladenia, čím by došlo k zvýšeniu spotreby energie. Neumiestňujte však chladiace zariadenia ani do vlhkého protredia. Okrem toho, nielen z bezpečnostných dôvodov, ale aj z dôvodov šetrenia energie sa odporúča nechať pri zadnej časti chladničky voľný priestor na prístup vzduchu. Pri vyberaní potravín z chladničky a mrazničky sa snažte mať dvierka na nich otvorené, čo najkratšie. Častým otváraním sa vzduch vnútri otepľuje a chladnička musí podať vyšší výkon na ochladenie vzduchu. Skúste si v chladničke vyčleniť jednotlivé poličky na konkrétne potraviny, napr. mäsové pochutiny, mliečne výrobky, varené jedlo, zelenina, aby ste to, čo hľadáte, našli hneď po otvorení.

Skontrolujte aj priliehanie dverí, tesnenie dverí musí správne priliehať. Renovácia takého tesnenia môže byť nákladná. Aj keď záleží aj od modelu a type dizajnu. Myslite na to, že do chladničky by ste mali ukladať len studené potraviny, ktorých teplota nepresahuje izbovú teplotu. Možno ste doteraz nevyužívali funkciu termostatu v chladničke, no skúste to zmeniť. Nastavte ho tak, aby bol prisbôsobený obsahu chladničky. Ak zmeníte teplotu v chladničke o 2 °C, spotreba elektrickej energie sa môže znížiť aj o 15%. Teplotu v chladničke prispôsobte uskladňovaným potravinám – ak je teplota zbytočne nízka, zvyšuje sa tak spotreba elektrickej energie. Potraviny v chladničke umiestnite a skladujte aj podľa zóny teploty: chladiacej zóny s teplotou +4 až +10 °C a „pivničnej zóny“ s teplotou +10 až +15 °C.

Pri používaní mrazničky myslite na tieto zásady: čím je teplota v nej nižšia, tým rýchlejšie sa tovar zamrazí. Ďalším odporúčaním je dodržiavanie rovnakej teploty počas celej doby mrazenia. Mraznička sa odporúča pravidelne rozmrazovať – už 1cm námrazy spôsobí zvýšenie elektrickej energie aj o 70%. Pri dodržaní týchto zásad, znížite spotrebu elektrickej energie chladničky i mrazničky.

Voda

So šetrením energií samozrejme nesúvisí len vykurovanie, ale aj ohrev vody. Pred kúpou bojlera na ohrev úžitkovej vody sa u predajcu poraďte ohľadom vhodnej varianty pre počet osôb vo vašej domácnosti. Vzdialenosť odberného miesta vody od bojlera by mala byť čo najmenšia. Potrubie rozvodu teplej úžitkovej vody je potrebné dobre izolovať pomocou moderných izolačných materiálov. Optimálna teplota na nastavenie termostatu bojlera je 55° C. Pre sprchovanie a bežnú prevádzku kuchyne však postačí aj 38°, čo znamená ďalšiu výraznú úsporu. Pri nastavovaní teploty je odporúčané riadiť sa informáciami, ktoré odporúča výrobca, nájdete ich v technickom opise bojlera. Ak niekam cestujete a bojler neplánujete dlhší čas používať, odporúča sa vypnúť ohrev vody. Zariadeniu, ktoré je komplikované vypnúť, môže postačiť zmena teploty „TUV“ (teplá úžitková voda) na minimálnu hodnotu.

Kuchyňa a umývadlo

Ohrievacie telesá si vyžadujú aj istú technickú údržbu, a to odstraňovanie vodného kameňa z ohrievacích telies – týmto sa zároveň zabezpečí predídeniu neprimerane vysokej spotrebe bojlera. Uistite sa, že vaša batéria, ktorou vyteká voda, nekvapká. V opačnom prípade neušetríte vaše peniaze, naopak, vaše výdavky sa zvýšia. Pri výbere batérie myslite na to, že jednopáková batéria predstavuje väčšie množstvo ušetrenej energie. Pri umývaní uprednostnite sprchovanie pred kúpaním, ušetriť tak môžete až 3-násobok spotrebovanej elektrickej energie. Pokúste sa na trhu poobzerať aj po novom elektrickom ohrievači vody, s ktorým môžete výrazne ušetriť. Dnešné inteligentné ohrievače už dokážu ohrievať vodu len vtedy, keď to potrebujete a vaše náklady dokážu znížiť aj o 25%. Pri umývaní riadu je odporúčané použiť umývačku alebo riad najprv umyť v napustenom dreze.

Klimatizácia

V domácnostiach, v ktorých sa používa klimatizácia sa nielen zo zdravotného hľadiska odporúča rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v obytných priestoroch do maximálne 6 stupňov. Rozdiel teplôt do 6 stupňov znižuje aj spotrebu energie. Ak nechcete do vašej domácnosti montovať klimatizáciu, ale izby si chcete chrániť pred teplom a slnečným žiarením, riešením je aj použitie protislnečnej fólie na okná –  tak ušetríte všetky náklady na klimatizáciu a investujete len jednorázovo pri ich kúpe, navyše vás budú chrániť pred UV žiarením. Tieto fólie redukujú príjem slnečnej energie až do 70%.

klimatizácia

Fotovoltické panely

Pri využívaní slnečnej energie budete využívať jednu z najčistejších energií a je dostupná pre akúkoľvek domácnosť. V letných mesiacoch, pri dostatku slnečnej energie dokáže kvalitný fotovoltický systém nahradiť prevažnú časť elektriny, ktorá je potrebná pre chod spotrebičov v domácnosti. Solárne meniče, regulátory, batérie a panely s ďalším príslušenstvom sú na trhu aj ako kompletné solárne zostavy, ktoré uľahčujú pochopenie solárnej energie v domácich podmienkach.

fotovoltarika


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu