Renovácia starej chladničky môže byť drahá, profi aj svojpomocne

Sú spotrebiče, ktoré s radosťou vymieňame za nové. Slávne kazítko sa totiž začne prejavovať krátko po záruke a tak spotrebiče vyrábané pre dizajn a vychytávky nemusia vydržať dlho, ako tomu bolo kedysi. Lenže nie všetko chceme vymeniť, alebo nie všetkému sa podarí pokaziť. Sú aj také spotrebiče, ktoré nám dokážu slúžiť celé roky, napriek tomu, že by patrilo do úspornej kategórie G, alebo H. Dnešným A+++ sa môžu vyrovnať už len tým, že kým A+++ je v obchode, starý funkčný spotrebič je stále ešte u vás doma a je pripravený slúžiť.

Chladnička

Možno aj u vás sa tak nachádza stará chladnička a chcete jej venovať obzvlášť pozornosť, aby mohla slúžiť ešte dlhšie.

Zo starej chladničky nová… takmer

Zo starej chladničky nebude nikdy nová. Stará je zväčša klasická biela. Chladničku s novým dizajnom ešte nedokážeme celkom nazývať starou, no tie zažltnuté si svoj prívlastok žiadajú. Použité plastové diely kombinované s natieranými kovovými spôsobia, že plastové pôsobením času žltnú. Aj preto nejde o bielu chladničku, ale časom má aj 4 rôzne odtiene žltej. Chladnička naozaj mení časom farby. Po technickej stránke v domácich podmienkach z nej novú nevytvoríte. Jej výkon slabne a niekedy pomôže doplnenie chladiacich látok.

Dnes sa však naozaj len vzácne nájde záujem o servis starej chladničky. Pritom nie je nutné spraviť veľa. Precízny a férový technik môže nazrieť na jej stav a zaistiť ešte pár rokov života. Pri malom probléme, ako je zníženie výkonu sa však v súčasnosti skôr vyberieme cestou zberného dvora s odvozom starej a prejdeme ku kúpe novej. Potom tu máme prípady veľmi drahých chladničiek a vitrín, ktoré sú drahé aj keď sú staršie a tak má zmysel pomyslieť tak trochu nad renováciou. Vnútro z bielych plastov jednoducho zožltne. V časoch, keď sa plast vyrobil ani netušili, respektíve ani nechceli výrobcovia vedieť, ako veľmi zožltne. V čase kúpy a prvých rokov používania to jednoducho problém nebol. Sú diely, ktoré aj vo vnútri možno za určitých okolností natierať. Používať ekologické nátery na vodnej báze je síce riešením, no nie každý chce natierať vnútro chladničky vôbec nejakým náterom.

  • Dôležité je, aby chladnička mala pravidelnú očistu počas celého svojho fungovania.
  • Dôkladnejšia očista by ju mala postihnúť počas zámeru jej „renovácie“. Na silné nečistoty nepoužívajte hocičo. Sledujte zloženie a odporúčania. Sú umývacie prostriedky na silné znečistenia, ktoré môžu mať nepriaznivé účinky na plasty.
  • Chladničku, ktorá sa už používala, nikdy neskladujeme so zatvorenými dverami. Skladujeme ju postavenú na nožičkách a vždy s pootvorenými dverami. Zatvorené dvere spôsobia, že akokoľvek umytá chladnička začne zapáchať. Baktérie robia svoje, rovnako ako vnútorné materiály, ktoré už majú čo to za sebou. Povrch je poznačený práve rokmi chladenia potravín a prítomnosti rôznych potravín.

Zmysel zrenovovať tento druh spotrebičov sa objavuje pri kúpe z druhej ruky, pri získaní dedičstva, či podarovaní spotrebiča. Nikto hneď nepoužije spotrebič na vlastné potraviny, ktorý má nedostatky a nečistoty po niekom inom. Aj preto sme sa rozhodli spísať niekoľko rád z praxe, čo si pozrieť na starom zariadení a ako je možné riešiť výmenu, či údržbu danej oblasti.

Možnosti, ktoré máme:

Vnútorné sklo v chladničke, prevažne v policiach

Sklenené police, ktoré sú mechanicky poškodené, alebo prasknuté, je možné vymeniť len ak v rámci originálnych dielov od výrobcu, alebo zhodou s iným modelom a chladničkou. Pomôžu bazáre, inzercia, ale ideálne aj vaša priama dopytová výzva k ostatným. Niekto môže mať rovnaký model a pred vyhodením sa pozrie, či niekto nehľadá náhradné diely. Stáva sa a motyka v takýchto prípadoch strieľa. Nepoužíva sa bežné okenné sklo. To nie je odolné na teploty, váhové zaťaženie a nemá odolnosť proti ťukancom hrncov, tanierov apod.

Inou cestou je objednanie si tvrdého skla vhodného pre policové skladovanie a do chladu priamo od sklárov. Môžu mať dodávateľa pre tento druh materiálu. Je vhodné nasadiť na okraje skla len v podobe gumenej násady na ochranu hrán skla. V domácich potrebách, niektorých železiarstvach, ale možno aj priamo u sklárov ich môžu mať v ponuke. Majú zmysel pri zasúvaní do výčnelkov v stenách chladničky, ale aj pri tlmení zvukov a otrasov, ak na policu v chladničke budete niečo pokladať.

Vitrínové predné sklá

Sklá na vitríne môžu byť špinavé, matné. Príliš poškriabané sa nepokúšajte v domácich podmienkach brúsiť. Skúste len umývať na spôsob klasického okna a nezatvárajte po umývaní ešte nejaký čas vitrínu.

Tesnenie okolo dverí

Je to vtipné, no tesnenie na niektoré chladničky je drahšie, ako chladnička samotná. Hoci by sa dalo očakávať, že sa dá tesnenie bežne kúpiť ako dlhý pás s lepivou časťou, ktorý si sami nastriháte, opak je pravdou. Nedá sa. Je mimoriadne komplikované získať dodávateľa, ktorý by ponúkal tesniace pásy. Tesnenia na mrazničky a chladničky sa kupujú v presných rozmeroch v štvorcoch. Dôvodom sú ich rohy a spojenia. Výrobcovia dbajú na to, aby boli tesné a presné. Preto sa tesnenie kupuje podľa rozmerov, respektíve podľa presného typu chladničky. Ak môžete, skúste vydržať s pôvodným tesnením. To nové môže byť v niektorých prípadoch naozaj drahé. Keď už ale situácia žiada investovať, záleží na vás.

Tesnenie predražuje aj magnetická zložka, ktorá napomáha k zatváraniu dverí, aknie je magnet vyriešený priamo dverami a konštrukciou samotnou.

Plášť a vonkajšia konštrukcia

Klasická biela chladnička bude po akomkoľvek nátere pôsobiť „premaľovano“. Je len málodruhov farieb, ktoré by sa dali považovať za vhodné. Skôr nesyntetické ekologické riediteľné vodou, hoci stopa po štetcoch a ťahoch môže byť výrazná. Pozor na stekajúcu farbu. Fintou, ako tomu zamedziť, je mať chladničku pre ten čas otočenú ta, aby natieraná plocha bola vodorovná. Pred premaľovanm je nevyhnutné celkom plochu vyčistiť a zbaviť mastnoty a prichytených nálepiek, nečistôt a podobne. Mastnota, fŕkance a všeličo nalepené môže totiž odpudzovať farbu a po jej zaschnutí vidíte všetok neporiadok, ako keby ste ho ani neprechádzali nejakou farbou.

  • Voľte skôr lesklé farby, keďže matné budú zachytávať nečistoty a mastnotu viac. Do chladničky bežne človek siaha aj počas varenia, ochutnávania a prípravy jedál, takže ruky nemusia byť vždy celkom čisté. Nehovoriac o deťoch, fŕkancoch, prskaniach a podobne.
  • Vhodným riešením na pretvorenie bielej chladničky na červenú, čiernu, alebo s motívom dreva je voľba veľkých nálepiek. Tie je nutné nalepovať na jednotlivé plochy chladničky s veľkou opatrnosťou a pomaly. Nálepky s umývateľným povrchom a stálou farbou môžu byť cenovo nákladné. Vedia však zakryť mnoho nedostatkov, hrdze napríklad pri modeloch stojacich vonku. Sú však aj nástrojom, ako si urobiť na chladničke vlastnú farebnú zmenu.

POZNÁMKA: chrómované chladničky a chladničky s pekným povrchom, ktorý si nevyžaduje maľovku, nepremaľujte. Ponechajte originál. Maľovka by im mohla uškodiť, prípadne si len pridáte priveľa práce a neprinesie požadovaný efekt.

POZNÁMKA: pokúste sa nijako nezasahovať do pôvodného tesnenia pre účel maľby či nálepiek. Tesnenie už nemusíte vrátiť naspäť tak, aby naďalej plnilo svoju funkciu a držalo. Ak používate lepidlá, vhodné sú tie bez rozpúšťadiel s vlastnosťami „ekologické“.

Technológia

V rámci technológie nie je čo nahradzovať novým a lepším. Náklady pre niečo také by naozaj tvorili už príležitosť prehodnotiť, či nekúpiť zariadenie nové. Z toho, čo sa dá pomerne ľahko vymeniť za nové je výmena starých zažltnutých prívodných káblov za nové. Tie môžu byť vhodným upgradom z bezpečnostných dôvodov, ale aj estetických, prípadne viete pripojiť dlhší kábel. Žiada si však človeka so skúsenosťami a elektrikárskou praxou. Niektoré modely si žiadajú rozobrať časť zadnej strany chladničky.

Pánty

Nie je nič horšie, ak sú pokazené pánty. Zväčša sú vyriešené tak, že neexistujú ako voľné diely. Ide o dizajnový prvok a ten sa nedá bežne nahradiť iným. Sú možnosti, no sú individuálnou záležitosťou, kedy je možné zaistiť len dotiahnutie uvoľnených skrutiek.

  • Ak na chladničke postupne klesajú dvere na jednu stranu, alebo sa badateľne mení správanie zatvárania dverí na chladničke či vitríne, môže ísť o problém s váhou dverí a uvoľnením kovania, či pántov. Horší je prípad únava materiálov a fyzické poškodenie. Nové pánty na staršie chladničky sú občas naozaj nereálnou požiadavkou a nepomôže ani online dopyt po konkrétnych dieloch.

Osvetlenie

Osvetlenie nie je taký problém, ako sa môže zdať. Čas sa dotýka všetkého a ani žiarovka v chladničke nie je nesmrteľná. Vždy je však prekvapením, ak sa nerozsvieti. Ak to nie je zaseknutým klapkovacím jazykom, ktorý reaguje na otvorenie dverí, potom sa oplatí nazrieť, či nefunguje vyhasnutím.  Kryty pre osvetlenie sú na mnohých starých chladničkách, no ešte na väčšom počte súčasných, veľmi dobre ukryté a otváranie je rizikom, že sa ozve nechcený zvuk.

Keď sa to podarí, zväčša ide o modely osvetlenia, ktoré je možné kúpiť ako náhradné v bežnom obchode s variantmi žiaroviek v ponuke. Neónky vo vitrínach môžu byť kratšie. V takom prípade aj keď nemusia byť súčasťou ponuky bežných menších predajní, pomôže internet. Staré nevyhadzujte. Kupujte podľa starých a ich označení nové.

Prasknuté diely

Popraskané dvere na vnútornom mraziaku, klapky, poličky, držiaky na vajíčka… áno. Poznáme to. Jednak preto, že stará chladnička naozaj nachádza uplatnenie v letnej kuchyni, na chalupe, na usadlosti, či v starom dome, kde môžete tráviť čas počas víkendov. Lenže mať starú chladničku a nemať v nej niečo prasknuté je skôr raritou, ako bežnou realitou. Vymeniť za nové sa zväčša nedajú. Nesedia rozmery, výšky, možnosti napojenia. Voľbou je opäť online dopyt v špecializovaných stránkach s inzerciou. V tejto oblasti sa však veľa toho robiť nedá. Na oprav plastov a prasklín sa podujme na Slovensku len málo firiem a ani tie sa nedajú dohľadať len tak ľahko. Súvis opravy plastových dielov je totiž skôr s iným druhom priemyslu.

Provizórne spojenie dvoch plastových dielov je možné pomocou iného kusu plastu rovnakej farby a aspoň podobného zloženia vo veľmi dobre vetranom priestore. Ten sa nahrieva presne nad prasknutou časťou pomocou pájkovačky, alebo malého sústredeného ohňa a roztavený plast má poslúžiť na zvarenie spojov prasknutého dielu. Pozor na horenie či vzplanutie nahrievaného dielu nad prasklinou. Ideálne je použiť kliešte a rukavice.

Sú to často predné diely šuflíkov mraziakov, ktoré konštruktéri chladničiek vyrábajú celé desaťročia krehké. Veď ich testujú na prázdnych šuflíkoch, nie plných mäsa a zamrznutej vody. Praskliny a môžu neustále zväčšovať. Provizórna oprava však občas zachráni viac a ešte ťažšie poškodenia.

Renovácia chladničky môže byť naozaj drahá. Povrch, renovácia technológií vyžadujúca si odborníka, výmena skiel, políc, či záchrana plastov, ak neexistuje ich dokúpenie, to všetko tvorí náklady. Sú pomerne vysoké vzhľadom na cenu novej chladničky. Pri vitrínach, ktorých cena je vyššia už len preto, že používajú izolačné predné sklo a majú slúžiť aj s dlhodobejším osvetlením ako ponuka, má zmysel aj nejaká tá investícia. Platí však, že fungujúci spotrebič, ktorý plní svoju funkciu, by mal mať ešte šancu slúžiť naďalej. Občas už len preto, že inú možnosť nemáme a zariadenie potrebujeme. Držíme však palce, aby sa po investovaní a všetkom úsilí neaktivovalo kazítko, ktoré môže byť tou bájnou tajnou súčasťou bielej techniky.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu