Plemená psov: Saluka alebo saluki, známy ako perzský chrt

Na prvý pohľad môže niekomu pripadať plemeno saluka ako nezdravo chudé. Je to však ich anatómia, nie zdravotný stav. Osvedčený vzhľad, stavba tela, rýchlosť v nohách a svojim spôsobom aj aerodynamika ich postavila na piedestál chovateľstva. Majú svoju históriu, existujú o nich legendy a majú exotický perzský pôvod. Na priestor a pohyb ide o náročného psa. V byte bude zabrzdený ako Ferrari na pešej zóne.

Seluka, saluka, alebo saluki, perzský chrt

Saluka a jej pôvod

Saluka je jedným z najstarších psích plemien. Je to iránske psie plemeno, ktoré bolo vyšľachtené predovšetkým na lov gazel. Jej pôvod siaha až so stredoveku. Vedci sa domnievajú, že saluky a iné stredoveké plemená psov vznikli z prvých domácich psov a robili spoločnosť svojim pánom-kočovníkom. Maľby psov, ktoré sa veľmi podobajú dnešným salukám sa našli v hrobkách spred 4000 rokov. Ich majitelia si ich natoľko vážili, že ich telá dali po smrti mumifikovať. Saluky boli obľúbené v oblasti Perzie, Arábie, Palestíny, Sýrie, Mezopotámie, Egypta a na Strednom východe.

Vlastnosti plemena

Saluka je veľmi obdivovaná vďaka jej exotickému vzhľadu. Nie je však ideálnou voľbou pre každého.  Treba myslieť na to, že je to veľmi energický a nezávislý lovec. Jej rýchlosť pohybu je až neuveriteľných 56 km za hodinu. Aj keď je saluka pomerne domácim plemenom, neraz využila svoje inštinkty na veveričkách, líškach či jeleňoch.

Skvelý strážca, ale nie pes na stráženie

Aby sa saluka nenudila, potrebuje obrovský priestor, kde sa môže do sýtosti vyblázniť. Je výborným parťákom na jogging či trekking.

Výcvik saluky je možný, no nemožno od nej čakať, že sa z nej stane poslušný nemecký ovčiak. Ak je niečo oveľa zaujímavejšie, ako to, čo od nej chcete, jednoducho vás bude ignorovať. Dokáže byť verným spoločníkom starších detí, no do domácnosti k malým deťom nie je práve najideálnejším spoločníkom. S cudzími psami sa znáša v celku dobre, no najviac si rozumie s chrtmi.

Seluka, saluka, alebo saluki, perzský chrt

Saluka miluje svoju domáce pohodlie a stará sa o svoju hygienu. Dokonca nemá ani typický psí zápach. Nie je však typickým bytovým psom, potrebuje priestor, kde môže celý deň behať.

Povaha

Tak ako ostatní chrti je aj saluka aristokratický, nezávislý pes so silným inštinktom lovca. Doma je kľudná, ale k cudzím ľudom je odmeraná. O nej a takisto o ostaných chrtoch sa rozpráva že lovia ʺočamiʺ. To znamená, že ak niečo uvidí, začne za tým utekať , preto nie je najideálnejšie ju púšťať z vôdzky – je totiž veľmi náročné privolať ju naspäť.

  • Výška v kohútiku: 50-71 cm viac ako podobné plemeno – Vipet.
  • Hmotnosť: 15-30 kg
  • Dĺžka života: 10-15 rokov
  • Sfarbenie srsti: krémová, zlatá, biela a svetlohnedá

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu