Hliníkové ohybné rúry pre vzduchotechniku vedia byť mimoriadne skladné

Máločo tak dlhé a funkčné vie zmeniť svoju veľkosť oproti skladovanej veľkosti ako hliníkové ohybné rúry pre vzduchotechniku. Niektorí predajcovia im dávajú rôzne názvy, no vždy ide o materiál oveľa flexibilnejší a upravovateľnejší, než akýkoľvek iný pevný variant. Flexibilné ohybné rúry sú vyrábané v bežných priemeroch podľa rôznych zariadení vetrania a nasávania vzduchu.

vzduchotechnika, hliníkové ohybné rúry

Vo všeobecnosti sa s najmenším priemerom stretávame 80 mm a postupne rozoznávame 100, 125, 150, 160, 200, 250, či dokonca aj 315, 355 a 400 mm. Pri väčších môže rásť hrúbka materiálu samotného. Princíp fungovania a použiteľnosti zostáva nezmenený.  V tom najlepšom prípade sa materiál vyznačuje výbornou odolnosťou voči vysokým teplotám, až do 250°C. Je teda vhodné ich používať aj do prostredia s veľmi vysokou teplotou, ako sú strešné systémy, alebo odvetrávanie horúceho vzduchu.

V bežných domácich podmienkach

Nie je nutné obsluhovať žiadne dôležité stroje, nástroje, používať nákladné materiály. V prípade použitia takýchto rúr pre vzduchotechniku nie je náročné nasadiť ju na odvetrávanie ventilátorov, digestorov vo vašej stavbe a ukryť za priečkou, či v múroch. Musí mať len dostatok miesta. Obísť prekážky nie je pre flexibilitu problém. Ak počítate so zrážaním vlhkosti je dobré nevytvárať pri pokusoch vyhnúť sa prekážkam tvar do písmena U.

Mimoriadne skladný materiál

Stavebný materiál je bežne náročný na prevoz. Ak idete na nákup konzol pre sadrokartón, stavebné drevo a podobne, počítate s dlhými rozmermi. Práve ohybné rúry na vzduchotechniku riešené v podobe hliníkového povrchu na drôtenej špirále sú však iný prípad. Sami sme boli prekvapení, keď nám 6 metrov dlhá rúra a 2 metre dlhá rúra dorazili spolu v jedinej malej škatuli. Nie je pre tento sortiment nutné veľké auto, bez ohrozenia seba či ostatných stačí aj bicykel.

Fakt, že rúry sú predávané stlačené, znamená nutnú úpravu a ich natiahnutie. To sa však robí vo dvojici, keďže jediný pracovník nedosiahne kvalitný a najmä rovnomerný rozťah. Aj výrobcami sú odporúčaní dvaja. Obaja chytia okraje rúry, príliš netlačia aby ich nepoškodili (palce dnu a ukazovák s prostredníkom pridržiavajú okraj z vonka). Snažia sa držať pevne, no stále s jemnosťou. Dôležité je odťahovať sa od seba a cúvať, zároveň však ruky len mierne a pomaly otáčať proti smeru hodinových ručičiek. Toto pootočenie si vyžiada už sám ťah.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu