Koza je prínosná z mnohých dôvodov: aký je význam chovu kôz?

Chovať doma psa, či mačku je celkom bežné. Dnes si obstarať kozu domácu už však tak bežné nie je, ako kedysi. Najmä pre pohodlie, ktoré si chce každý dopriať a netrápiť sa s hnojom, maštaľou, potrebami niekoho iného, ako seba samého. Ak však máte vzťah k tomu, mať doma kozu a k nej prislúchajúce výhody, potom vedzte, že nerobíte chybu. Všetko to, čo do nej investujete, sa vám niekoľko krát vráti. Pritom jedna komodita, ktorú do nej investujete, nestojí ani jediný cent. Čo to je?

koza domáca

Úsmev a milý prístup

Tak ako pri kravách, aj pri kozách má niečo do seba milé správanie k zvieraťu. Pokojné a nevystresované zviera má viac dobrého mlieka a skôr bude chcieť rozumieť tým pár príkazom, ktoré ju naučíte v spojitosti s jedlom a pašou. Koza rozoznáva tváre zamračené, alebo usmievavé. Kým zamračené ju stresujú, tie usmievavé sú súčasťou dobrej atmosféry.

Osožná, aj keď pozor na…

V minulosti sme sa v našich končinách stretávali s klasickou kozou bielou. Čoraz viac sa objavujú aj importované druhy, obľúbené sú v posledných rokoch druh anglo-nubijská, alebo vzrastovo menší druh koza kamerunská. S nimi počíta nejeden biznis plán pri zriadení takzvaných minizoo.

Koza je výborná „biokosačka„. Zožerie v podstate čokoľvek. Preto sa nevypúšťa len tak do záhrady. Koza v záhrade, alebo koza v kapuste, medzi hriadkami je doslova súčasťou ľudovej slovesnosti plným právom. Mladé stromčeky miznú celé, aj s drevnatými stonkami do pár milimetrov priemeru. Zostáva len kmeň, ktorý bez listov odumrie.  Koza dokáže nájsť pašu aj na kamenistých kopcov vyššie v horách, uživí sa aj na nízkych porastoch, kríkoch, pichľavých rastlinách a podobne.

V rámci starostlivosti si žiada naozaj málo. Ideálne ak má na ráno a na večer otruby s vodou, dostatok tekutín, aj keď na paši jej často stačí len tráva a tieň. Trávu vykosí spoľahlivo. Kozí hnoj v bežnom množstve nie je zásadný problém pre životné prostredie a hmyz sa oň dokáže veľmi spoľahlivo postarať bez ďalšieho spracovania. Nenáročná je aj na priestor. Vyžaduje si suchú podstieľku, kozín s dostatkom priestoru, čistený, vetrateľný, no bez prefukovania. V zime dostatočne zabezpečený pred nepriazňou počasia a s dostatkom sušenej potravy s doplnkami. Kŕmi sa z rebríka (jaslí), vyhýbame sa podávaniu potravy na zem na podstieľku.

Pre kozy je zaujímavosťou pridávaná kamenná soľ. V bežnej prírode by sa dostávali k soli podobne, ako kamzíci a iné príbuzné nepárnokopytníky.

Kozie mlieko  a kozie mäso

V neposlednom rade je prínosná aj pre mlieko (za predpokladu, že nemáte k capovi ďaleko a úspešne odstavíte vo vhodnom čase mladé). Veď v Bulharsku vám 80 roční čulí dôchodcovia sami radi povedali, že za svoju energiu a zdravie vďačia koziemu mlieku. Dojí sa ráno a večer, pričom je bežným zvykom, že počas dojenia má koza prinesené seno, alebo nakosenú trávu.

K mlieku sa pochvalne vyjadrí aj nejeden slovenský chovateľ dôchodca. Kozie mlieko je chuťovo iné ako kravské, na trhu vzácnejšie a drahšie. Syry z neho sú pre mnohých z nás lahôdkou. Mlieko a mliečne výrobky patria medzi drahšie aj preto, že ide o nedostatkový tovar. Je skupina spotrebiteľov, ktorá je ochotná platiť viac práve pre výživové hodnoty.

Využitie nachádza oddávna aj koža a rohovina. Nuž a nakoniec koza poslúži aj na mäso. No kým sa tak stane, nech robí radosť. Konzumácia kozieho mäsa na Slovensku veľkú tradíciu nemá. V rámci fariem sa mäso skôr vyváža do západnej Európy, kde je po ňom väčší dopyt.

TIP: chovateľov na Slovensku združuje organizácia http://zchok.sk/


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu