Plemená psov: Vipet (Whippet), hravý a mrštný spoločník

Vipet patrí medzi najpríjemnejších spoločníkov nielen v pohodlí domova, ale aj v športe. Je nadmieru čistotný. V porovnaní s ostatnými plemenami chrtov je priateľskejší, vždy má chuť sa hrať a ľahko sa prispôsobí. Svoju láska rozdáva každému členovi rodiny, neposlúcha len jedného pána.  Z cudzích ľudí strach nemá.

Vipet alebo whippet, psie plemeno chrt

Vipet sa veľmi jednoducho prispôsobí svojmu pánovi a k jeho deťom, ku ktorým je veľmi starostlivý, pozorný a nežný. Stáva sa tak akoby ich ʺopatrovateľkouʺ. Medzi jeho prednosti patria bleskové reakcie a obratnosť, ktorá má v spojení s vysokou rýchlosťou predpoklady lovca. Pri lovení mu nechýba odvaha a dokáže rýchlo taktizovať.

História plemena

Vipet má predkov v krížencoch teriérov a greyhoundoch, ktorí pochádzajú zo severovýchodného Anglicka. Výsledkom kríženia je športový, silný a vitálny chrt-vipet. Psi boli vyšľachtené pre psie preteky tzv. Rabbit Coursing. Išlo o preteky, kde dva psi súťažia, ktorý chytí ako prvý zajaca.

Vipet alebo whippet, psie plemeno chrt

Vipet bol stvorený na na lov a beh, ale zároveň, aby plnil aj úlohu spoločníka. S ohľadom nato, že ochrancom zvierat sa tieto preteky nepáčili, zrušili ich. Vipeti začali robiť legálne preteky, pri ktorých bežali v plnej rýchlosti za svojím pánom mávajúcim kusom látky.

V súčasnej dobe sa prejavuje nepatrná nejednotnosť v chove, keďže toto plemeno vzniklo v rokoch 1835-1855 a podieľalo sa na ňom viacero plemien. Menej známou variantou vipeta je dlhosrstý vipet, ktorý však nie je až tak veľmi rozšírený. S ich zámerným krížením a šľachtením prišiel v roku 1937 chovateľ A. Wheeler. Prvý krát sa vipet zúčastnil na výstave až v roku 1981.

Popis

Vipet patrí medzi stredne veľké plemená. Radí sa medzi hladkosrsté chrty. Hlavu má úzku s čiernym ňufákom. Oči sú prirodzene žiarivé a oválne, vždy s pozorným výrazom. Uši sú malé, pripomínajú list ruže. Krk je svalnatý, dlhý a krásne klenutý. Zaujímavý je svojou elegantnou stavbou tela a širokým hrudníkom. Chvost je dlhý a zužuje sa, nesie sa v jemnou oblúku smerom nahor, nesiaha však až nad chrbát.

  • Výška v kohútiku: 40-50 cm
  • Váha v dospelom veku: 7-15 kg
  • Pôvod: Veľká Británia
  • Vek: 10-13 rokov
  • Dĺžka srsti: krátka a polodlhá

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu