Detské letné maškrtenie: postup, ako sa vyrába domáca zmrzlina

Tento rok sa nám objavujú horúčavy o niečo skôr a tak sa dá o letných teplotách hovoriť už v máji a nanuky, či zmrzlina k niečomu takému neodmysliteľne patrí. Príroda síce dostáva zabrať, no rovnako tak aj deti, ktorých klasické požiadavky na schladenie v bazéne a so zmrzlinou v ruke prichádzajú skôr. Letné maškrtenie sa tak pri horúcej jari objavuje o niečo skôr. Zmrzlina je tradičnou súčasťou teplých dní, no nemusí byť len čistou pochúťkou, ktorú si doprajeme len na výletoch v mestách, alebo v cukrárňach. Domáca zmrzlina a jej príprava nám prezrádza, ako jednoducho sa dá pripraviť aj doma.

Jahodová domáca zmrzlina

Receptov na prípravu domácej zmrzliny je viacero. Základ tvorí smotana na šľahanie, cukor, prípadne sladené mlieko salko, ktorým vieme celkom nahradiť cukor. Aj postupov pritom môže byť hneď niekoľko.

Pomocníkom kvôli úspore času je zmrzlinovač

Pomocníkom pre tých, ktorí chcú mať čo najčistejšiu kuchyňu a zapojiť minimum iných prístrojov a riadu, je zmrzlinovač. Prístroj na výrobu zmrzliny zväčša plní dôležitú funkciu premiešavača a jeho nádobu následne vkladáme do mrazničky priamo. Jednoduchšie konštrukcie pozostávajú z mechanického premiešavača a nepotrebujú elektrický prúd.

Prístroje na výrobu zmrzliny sa takmer vždy pýšia vlastnými priloženými receptami, ktoré majú fungovať s programami zmrzlinovača. Sú tak prispôsobené celkovému objemu kapacity, výsledkov, aj konzistencii s ktorou bude zmrzlinovač schopný pracovať.

Zmrzlina a domáce recepty bez prístroja

Pre tých, ktorí sa radi púšťajú do výziev v kuchyni, nie je nič komplikované zapojiť viacero riadu a najmä vlastnej dôslednej práce. Vyrobiť domácu zmrzlinu si môže žiadať zapojenie mixéra, ručného šľahača a niekoľkých nádobiek. Základnou surovinou je smotana na šľahanie, ktorú si vyšľaháme na ručnom šľahači. Jednoduchý recept bez použitia vajíčok, sa skladá len zo smotany a salka. Pozor, aby boli suroviny vychladené. 500 ml smotany na šľahanie zmiešajte so salkom a ďalej premiešajte šľahačom s pripravenou príchuťou.

O niečo zložitejší recept avšak s inou chuťou, počíta so štyrmi žĺtkami. 500 ml plnotučného mlieka a 500 ml smotany na šľahanie varíme a miešame – necháme na miernom ohni s občasným premiešaním. Medzitým 400 gramov cukru zmiešame šľahačom so štyrmi žĺtkami.  Šľahačom docieľte absolútne premiešanie cukru. Tretinu horúceho mlieka prelejeme do kastrólika s vajíčkamia  cukrom, dôkladne premiešajte a vlejte túto mliečno-vajíčkovo-cukrovú tekutinu k zvyšnému horúcemu mlieku. Pomaly a za ručného miešanie. Oheň (teplotu) trochu pridáme a ešte skôr, ako sa začne v plnej miere hmota variť (bublať) / iní radia dosiahnuť bod varu, až dosiahne penu / necháme odstáť. Keďže pracujeme s mliekom, necháme hrniec vychladnúť v chladnom vodnom kúpeli. Je dobré počas ochladzovania občas prísť a šľahačom hmotu premiešať. Po vychladnutí musí putovať do nádoby a do mrazničky.

Tipy:

  • v prípade, ak vyrábame vanilkovú zmrzlinu, vanilkový lusk dávame na niekoľko hodín do mlieka a smotany ešte úplným varením. Vanilkový lusk prerežene, obsah vytlačíme, celý lusk ešte narežeme a vložíme do mlieka. Po pár hodinách bude dostatočne vylúhovaný. Po varení zmrzliny hmotu ešte ako tekutú prelejeme cez husté sitko a vanilku vyberieme.
  • menej zmrzliny pripravíme s 300 ml mlieka, 300 ml smotany, 3 žĺtkami a primeraným množstvom cukru.
  • ak máte zmrzlinovač, pripravenú zmes nie je nutné nechávať celkom vychladnúť. Bude stačiť celú uvarenú zmes vliať do zmrzlinovača a ten sa postará o miešanie. Zredukovaná receptúra, alebo väčší objem voľte podľa kapacity zmrzlinovača.
  • detský riad na jedenie je zväčša plastový, alebo plastovo-nerezový. Ak servírujete zmrzlinu do takýchto nádobiek, je vhodné ich vychladiť v chladničke. Znížite tak rýchlosť, s akou sa zmrzlina bude pomalším jedákom topiť.

Ako a čím vytvárať príchute zmrzliny?

Domáca zmrzlina podľa vlastnej chuti a pokojne aj o polnoci, v júli, aj v decembri? Tá predstava je určite pre mnohých lákavá. Možno ešte viac predstava variácií chutí. Na docielenie rôznych chuťových variácií je možné využiť viacero spôsobov. Vyhotovenú základnú zmrzlinovú hmotu si môžete rozdeliť na niekoľko dielov do rôznych misiek a vytvoriť v nich samostatné príchute. Tie potom môžete vlievať do jednotlivých dóz, ktoré je možné používať v mrazničke. V prípade, ak chcete vytvoriť mix rôznych príchutí v jednej dóze tak, ako je to zvykom pri niektorých baleniach v obchodoch, v ktorých nájdete napríklad tri príchute vedľa seba, je nevyhnutná pomoc.

zmrzlina niekoľko druhov

Ideálne iného člena rodiny, prípadne dvoch, aby prilievanie a dávkovanie prebiehalo naraz. Ideálne je vlievať zmrzliny taktiež pomocou zarážky (plast, varešky, prípadne vnútorné diely z dóz). Po naliatí túto zarážku môžete odstrániť a nedôjde k premiešaniu príchutí, ak sú rovnako husté.

Na príchute používame:

  • rôzne ovocné sirupy. Zväčša postačia 5 – 7 polievkových lyžíc na liter smotany, ale mnohé závisí práve od hustoty sirupu
  • posekané orechy – ideálne lieskové, pistáciové
  • ovocie ako je mango, ananás, bobuľové ovocie, jahody, prípadne banán a iné mäkké druhy je možné dôkladne pomixovať a následne ešte viac dôkladne premiešať so smotanou. Príliš veľa ovocia ale môže uškodiť riadnej zmrzlinovej konzistencii.
  • príchuťou môžu byť aj husté ovocné džúsy, prípadne tie s dužinou.
  • môžeme pridať med
  • pomerne jednoduché je pripraviť kávovú zmrzlinu. Potrebujete však vytvoriť silné espresso.
  • Dokonca nie sú ničím neobvyklým zmrzliny s vaječným likérom, bylinkovým likérom a podobne, výhradne pre dospelých.

Nezabudnite tiež na to, že zmrzlina:

  • V domácich podmienkach nemá keksíkový kornútok až takú dôležitú „dočasnú“ funkciu, kvôli prenášaniu. Zmrzlinu totiž môžeme podávať do pohárov, sklenených aj plastových. Nie je tak žiadna pohroma, ak sa práve keksíky nenachádzajú v ponuke žiadneho predajcu. Zmrzlina v pohároch ponúkne lepšie možnosti kombinácií, zdobenia surovým ovocím, alebo sa lepšie vyhráte s polevami.
  • Zmrzlina nemusí byť len pochúťkou, ale aj samostatným chodom domáceho menu. Prípadne môže byť podávaná ku káve. Niečím takým nepochybne svojich hostí ohúrite, keďže niečo také nie je pri bežných grilovačkách a stretnutiach samozrejmosťou.
  • Každá chuť, pomer a každá zmrzlina môže byť jedinečná. Preto neváhajte hmotu rozdeliť a rozdielne jednotlivé časti ochutiť. Získate lepšiu predstavu o tom, komu ktorá kombinácia chutí.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu