Ako sa postarať o starú záhradu a oživiť ju?

Dostala sa vaša záhrada do stavu, kedy vyzerá spustnuto a robí vám viac starostí než radosti? Začiatok leta je skvelým obdobím pre úpravu a kultiváciu okrasnej záhrady. Nezaškodí pár rád, ako ju môžete spestriť a tešiť sa z nej po zvyšok roka.

oddychová záhrada riešenia

Zdroj: Pexels.com

Začnite uprataním a presvetlením pozemku

K výraznej zmene často stačí málo. Už jednoduché upratanie a prečistenie starých konárov má veľký význam pre jej vzhľad. Starý strom v záhrade predstavuje nebezpečenstvo pre vás aj váš majetok. Choré a slabé konáre by sa mohli v silnom vetre polámať a poškodiť napríklad strechu alebo iné časti domu a záhrady.

Získate cenné slnečné lúče, ktoré pomôžu pri raste ďalších rastlín. Získate tiež viac priestoru a budete mať menej starostí so zametaním listov alebo ihličia. Rovnako sa zbavte všetkého, čo do záhrady nepatrí, ako napríklad kopy starého dreva a neporiadku.

oddychová záhrada riešenia

Zdroj: Pexels.com

Postavte si drevenú terasu

Terasa je ideálnym miestom pre relax a stretnutia v záhrade. Pomôže vám rozdeliť ju na oddychovú a úžitkovú, či okrasnú časť. Montáž drevenej terasy je pritom naozaj jednoduchá a zvládnete to aj sami. Postačia vám základné nástroje, terasové dosky a prípravok na ošetrenie jej povrchu.

Po uprataní záhrady si pripravte priestor pre terasu. Zohľadnite jej veľkosť podľa toho, ako ju budete využívať. Myslite aj na dostatok miesta v prípade, že vás navštívia hostia. Ideálne je postaviť terasu v tienistej časti. Avšak v prípade potreby sa pred slnkom môžete ochrániť aj zastrešením terasy alebo slnečníkom.

trvalky na záhrade

Zdroj: Unsplash.com

Vytvorte si skalku

Začnite ukladaním väčších kameňov do požadovaného tvaru a veľkosti skalky. Následne ju zasypte štrkom a zeminou. Použite vápenatú a dobre priepustnú pôdu, ktorá je ideálna pre podmienky rastlín do skaliek. Vďaka štrku v zemi z nej bude voda ľahšie odtekať a rastliny tak nebudú mať príliš vlhkú zem.

Na povrch poukladajte okrasné kamene, zaujímavo však bude pôsobiť aj starý kus väčšieho dreva. Následne vysaďte rastliny, ktoré majú rady slnečné podnebie a nemajú príliš hlboké korene. Vhodná je napríklad skalnica, echevéria, agáva či kotyledon. V skalke vynikne aj horec, lomikameň, rozchodník alebo tarička.

Vytvorte záhony trvaliek

Záhony okrasných kvetov, ktoré budú rásť každý rok, patria do každej okrasnej záhrady. Dôležitý je aj vhodný výber rastlín, aby vám časom nevyhynuli. Ak už taký nepodarený záhon máte, poriadne ho pretrieďte. Staré trsy radšej vyhoďte a nahraďte ich vhodnejšími a mladšími rastlinami.

kvety v záhrade

Zdroj: Pexels.com

Najprv záhon kompletne prekopte a doplňte hnojivo. Dbajte na správne dodržiavanie odporúčanej vzdialenosti medzi rastlinami. Myslite aj na ich správnu kombináciu, niektoré by mohli zatieniť tie ostatné alebo im inak škodiť. Pre pestrý vzhľad záhonu zvoľte aspoň tri rastliny z každého druhu.

Pridajte originálne osvetlenie a drobnosti

Estetickú záhradu tvoria maličkosti, a preto ju môžete ľahko ozvláštniť originálnym osvetlením. Na výber existuje množstvo solárnych lámp, ktoré stačí len zapichnúť do zeme alebo niekde zavesiť. Pomôžu vám osvetliť chodník, ale dobre pôsobia aj v kvetinových záhonoch. Starú záhradu oživia aj zaujímavé kvetináče a iné maličkosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu