Kde kúpiť atypické obrusy a obrusy na mieru? Kedy volíme štólu?

Opakovane sa dostávame do situácií, kedy máme možnosť vidieť drobné trápenia ľudí, ktorí nemajú obrus. Hľadanie po trhoviskách, alebo nakupovanie obrusov, ktoré nesedia sú často o kompromisoch. Dva obrusy namiesto jedného, pomáhajú síce prekryť celý stôl, ale nebudú ideálnym riešením s ohľadom na jeho rozmery. Všímame si aj vyhľadávania na našom webe a záujem návštevníkov o túto tému. Získať obrus podľa vlastných rozmerov nie je nič komplikované. V skutočnosti vám dokáže vyhovieť aj bežný krajčír vo vašom okolí. Základom je vhodný motív, vhodný materiál a najmä vhodné lemovanie, ktorý príliš nenarúša obrusu jeho úlohu a nepredstavuje riziko pre poháre a prestieranie. Obrus často chceme rýchlo. Ideálne ihneď. Neberte však prvú voľbu, ktorú vám ponúka obchod so zmiešaným toarom.

Obrusy prekrývajúce celý stôl

Pre obrusy, ktoré prekrývajú celý stôl, sú bežné látky vzorované. S jemným, alebo naopak výrazným opakujúcim sa vzorom. Iný štýl sú vyšívané, ktoré sú však pre svoju prácnosť aj drahšie. Bežné sú aj jednofarebné s ústredným motívom umiestneným do stredu, prípadne prvkami zdobenia cielene umiestnenými na okrajoch.

 Obrusy na mieru, štóly predaj

Obrusy, ktoré prekrývajú celý stôl, nemajú univerzálne rozmery. Aj preto máme na trhu a v dizajnových riešeniach v domácnosti množstvo variácií, prípadne šikmo umiestnené menšie obrusy v strede stola. Obrusy, ktoré by prekrývali celý stôl sa dajú hravo objednať aj online. Na mojobrus.sk sa dá vybrať priamo z ponuky predajcu, ale ideálne je napísať priamo do obchodu a objednať si iný motív, konkrétny rozmer. Spojenie s výrobcom dokáže mnohé urýchliť. https://www.mojobrus.sk/obrusy-moj-obrus

  • Uvádzajte pritom presné rozmery stola. Šírku aj dĺžku s predstavou požadovaného presahu obrusu.
  • Kruhové stoly si žiadajú kruhové obrusy, ale zvykom je používať aj štvorcové s presahom, ako aj štvorcové menšie. Pri takomto stole sa meria priemer. Meria sa od jedného okraja k druhému prechádzajúc presným stredom stola.

Štóla, stredový obrus, „behúň, či a šerpa

Poznáme rôzne názvy pre obrus, ktorý prechádza najmä širšou časťou po dĺžke a presahuje za okraj. Štóla je obyčajne užší obrus, kým stredovým obrusom nazývame širší obrus. V každom prípade táto skupina obrusov vytvára rovnocenné čiastočné prekrytie pre všetkých prísediacich. Stredové obrusy a štóly tak sprístupňujú na peknom stole voľný priestor, na ktorý volíme jednotlivé drobné prvky prestierania už podľa potreby.

Obrusy na mieru, štóly predaj

Štóla je skrátka zaužívaná na dizajnových stoloch tam, kde chceme nechať vyniknúť aj stôl samotný, prípadne eleganciu nábytku ako takú. Mnoho stolov si kupujeme práve kvôli dizajnu, farbe dreva a jeho prekrytie celým veľkým obrusom by tak pokojne umožnilo umiestniť do jedálne akýkoľvek stôl bez ohľadu na farbu.

Obrusy na mieru, štóly predaj

Štóly sú skrátka príležitosťou, ako kombinovať vzhľad a dizajn stola s prestieraním. Práve tu je možné vyladiť jedáleň o level vyššie pre prácu s dizajnom a farbou stola a zvoleným obrusom. Viacero inšpirácií na štóly nájdete práve na mojobrus.sk  (zdroj foto a so súhlasom) a tie, ktoré vám chýbajú, si skúste vyžiadať. Tak ako my doteraz už niekoľko rokov a až dnes nám napadlo venovať téme článok.

Za zmienku stojí

TIP: slávnostné prestieranie počíta so štólou ako doplnkovým obrusom tam, kde sa používa aj celostolový podkladový veľký obrus. Štóla sa pokladá na veľký obrus najmä v prípadoch vzorovo jednofarebných, jednoduchých, alebo vzorovaných bez výrazného kontrastného vzoru. Kontrastom má byť práve použitie štóly. Použitie štóly a pestrofarebnom vzorovanom podkladovom obruse môže pôsobiť dojmom „príliš preplácaného“ s „priveľa prvkami“. Dojem tak spraví skôr kombinácia pokojného podkladu a výraznejšej ladiacej štóly.

TIP: štóly môžu byť príjemným spestrením kuchyne a jedálne v rámci jednotlivých sezón, Vianoc, veľkej noci, februárového Valentína, alebo rodinných jubileí. Tradície, ktoré sa týkajú obmieňania obrusov a štól, sa na Slovensku v rôznych regiónoch objavovali už v minulosti. Použitie čínskeho dovozu, továrenských modelov, prípadne absencia obrusov v niektorých domácnostiach pozmenili vnímanie ich sezónnosti.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu