Strešný podhľad na dome: nový, alebo rekonštrukcia? Ktorý je najlacnejší?

Zdražovanie stavebných materiálov nemá hranice. Spôsobuje výrazné predražovanie stavieb, ale aj rekonštrukcie. Plánované úpravy a obnova na stavbách, ktorá nie je vykonaná rýchlo, sa postupne predražuje v rámci dreva, oceľových materiálov a spojivového tovaru, aj bežného cementu. Drahšie je všetko. Podobne sú na tom materiály vhodné pre podhľady striech. Podhľad nemusí byť priamo na očiach, no jeho zanedbanie i tak bije do očí. Sortiment poznáme plastový, plechový, aj tvorený OSB doskami a krytinou v podobe drevených profilov, obkladu, prípadne rovných hobľovaných dosiek.

 Strešný podhľad

Materiály používané pre podhľad

Aký použiť materiál pre podstrešný podhľad? Bežným riešením je zateplenie polystyrénom, osieťkované a dokončené potrebnými nátermi a omietkou. Priestorovo náročnejšie podhľady sú riešené OSB doskami, alebo drevenou konštrukciou a následnými hotovými riešeniami delenými napríklad priamočiarou pílou, kotúčovou pílou a ďalšími riešeniami.

Drevený obklad a podhľad

Drevený obklad môže byť nákladný a bude si žiadať po určitom čase ochranný náter, ak nie je opatrený dlhodobým PU náterom, lakom a pod. Samostatné OSB dosky bez ďalšieho ošetrenia sa zdajú byť ekonomickým riešením a viditeľné je na mnohých domoch. Nejde však o estetické a ani o dlhodobé riešenie. Drevený obklad môže byť cenovo na tom rovnako ako plastový. Drevený si vyžaduje pevnejšiu podpornú konštrukciu a podklad. Pozor na dostatočne vysušené drevo. Aktuálna nedostupnosť dreva núti predajcov predávať nedostatočne vysušené a nekvalitné drevo.

Strešný podhľad

Platí, že domy s dreveným obkladom, alebo obkladom všeobecne, volia rovnaký podklad, alebo dizajn a hrúbku tabúľ obkladu aj na podhľad.

Plechové je UV stabilné

Plechové riešenia môžu byť trvácne. Cenovo je ale drahšie. Mnohé sú však UV stabilné a tak priame slnko napríklad uprené na čelo podhľadových konštrukcií udržiava farbu.

Plastové podhľady sú ľahké

Plastové obklady sú cenovo najdostupnejšie. Ľahko sa delí a nevyžaduje si náročnú úpravu. Môže ísť o balenia dlhé 3 metre, prípadne inej metráže. Náročné sú na dovoz, avšak dokážu pokryť široké plochy. Zásadnou vlastnosťou je nízka váha. Dokážu značne odľahčiť podhľadovú konštrukciu. Napríklad na starých domoch je to vítaná vlastnosť. K rôznym riešeniam sú dostupné aj okrajové lišty, vonkajší roh, vnútorný roh a spojky.

Strešný podhľad

Pozor na to, že mnoho predajcov ponúka plastové obklady pre podhľad, aj obklady fasády. Zabúda, niekedy zámerne, uvádzať vlastnosti UV stability. Nie každý plastový obklad totiž dokáže udržať farbu, aj svoje fyzikálne vlastnosti. Napríklad tmavé farby plastových obkladov grafit, hnedé, odtiene tmavej červenej a červenej môžu pohlcovať slnečné teplo a UV viac. Použitie na podhľad neprístupný priamym slnečným lúčom môže byť v poriadku. Pozor však na fakt, že mnohé podhľady nie sú len rovnou plochou, ale určitá časť sa v 90° dvíha k odkvapu. Iné prvky sa môžu nachádzať v priestoroch štítu, pokrývať môžu nosné trámy a na vysokých stavbách aj podhľady presahu strechy v štíte. UV odolnosť a tepelná odolnosť môže zvyšovať cenu.

POZNÁMKA: Rekonštrukcia strechy často nezahŕňa podhľad

Pri objednávke prerábky striech a využití pôvodného krovu nie je zvykom prerábka podhľadu. Žiaden vykonávateľ rekonštrukcie nezahŕňa podhľad do rekonštrukcie automaticky, ak nie je v cenovej kalkulácií. Zatiaľ sa nám nesalo, že by niekto majiteľa domu pri prerábke prekvapil a venoval mu pomerne časovo aj finančne náročnú súčasť strechy bez zmienky v kalkulácii. Nie je tak možné očakávať aj pohľad ako súčasť rekonštrukcie. Táto časť strechy nie je vždy pri rekonštrukcii považovaná za „strechu“. Preto je dôležité ju vnímať ako samostatne uvádzanú položku a samostatnú dohodu pri objednávke (celkovej) rekonštrukcie.

Rekonštrukcia podhľadu je príležitosťou na upgrade

Strhávanie starých podhľadových dosiek, či inej krytiny je príležitosťou na určité stavebné úpravy. Strešné priestory pod podhľadom aj v závislosti od konštrukcie môžu uvítať dodatočnú izoláciu. Ak si to konštrukcia žiada a chcete s ňou počítať napríklad v priestoroch podkrovia, ktoré je prístupnejšie práve cez odhalený podhľad, je dobré plánovať. Po odstránení podhľadu je často mnoho nečistoty a prachu pri starých domoch. Zvykom je nájsť staré osie hniezda, otravy. V starších domoch sa nám darí vidieť pri rušení starých podhľadov rôzne nádoby s jedom na hlodavce. Na tie pozor.

Veľmi silno je odporúčané nosenie ochranných rukavíc, respirátora, aj rukavíc. Prípadné otravy tvoria nebezpečenstvo pre domáce zvieratá pohybujúce sa na dvore. Pozor tiež na prípadné kabeláže, ktoré mohli byť istené z vnútra do pôvodného obloženia podhľadu. Pri výmene je dobré premyslieť elektroinštalácie, ale aj prípadné plánovanie bezpečnostných kamier a osvetlenia. Nový podhľad je totiž príležitosťou pre osadenie exteriérových svietidiel. Prípadne ich rozvodov pre neskoršiu inštaláciu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu