Čaká vás rekonštrukcia starej strechy? Tu je 10 vecí, s ktorými počítajte

Pri kúpe starého rodinného domu je dobré prihliadať na stav strechy. Ak sa púšťate do rekonštrukcie, ako prvé je nutné zabezpečiť práve jej stav. Dopracovať sa ku krásnemu stavu vnútra a zistiť, že stopy na nových stropoch spôsobujú diery v streche, nie je nič neobvyklé. Je však dôkazom toho, že na strechu je nutné myslieť ako na prvú. Investícia do nej je jednou z najväčších. Lenže objednať si rekonštrukciu strechy znamená aj niekoľko prekvapení. Vo všeobecnosti totiž objednávateľ čaká novú strechu a realizátor rekonštrukcie strechy očakáva klasický postup. Kým staviteľ vie, čo taká rekonštrukcia obnáša, vy ešte zrejme nie. S čím sa stretnete?

1. Veľa neporiadku

Pohľad na strechu vám to síce nepovie, avšak na jednom dome sa môže nachádzať stará škridla v objeme aj 8 kubických metrov odpadu. Každý dobrý strechár vás upozorní na cenu kontajneru, v ktorom sa odvezie stará krytina. Pokiaľ vám nezostávajú financie, potom sa pripravte na poriadny náklad niekoľkých ton odpadu, ktoré budete mať niekde na dvore.

Rekonštrukcia strechy

K tomu si prirátajte staré odkvapové rúry, staré drevo zo štítov. Rozdiel je, pokiaľ sa mení krytina, alebo sa vymieňa celý krok. Pri celom krove je veľmi veľa dreveného odpadu. Drevo zo strechy je neraz extrémne vysušené a je tak veľmi dobrým palivom do krbu a pece. Len pozor, platí to do chvíle, než toto drevo necháte po dlhých rokoch zmoknúť.

2. Spevnenie

Pri spevnení starej pôvodnej strechy bude potrebné vhodné drevo, rezanie a kontrola trámov, hrád a ďalších prvkoch strechy. Všade, kde nebude dostatočná nosnosť a technický stav, zasiahne zručný tesár. Kontrolu strechy si však pri výmene škridly zajednajte už pri obhliadke a kalkulácii strechy. Staviteľ strechy tak bude počítať s materiálom a prácou. Pokládku novej krytiny za žiadnych okolností neriskujte na slabé hrady a oslabenú strechu.

Spevnenie v prípade celej výmeny strechy môže vyžadovať vybetónovanie takzvanej deky, kedy je možné použiť v streche inú architektúru krovu. Vyžadovať si to bude však vyššie náklady, betonárske práce, riskujete stav domácnosti, stropov… deku každý odporúča jednoznačne pri úplnej rekonštrukcii.

3. pozor na zmenu architektúry

Akákoľvek zmena architektúry vašej strechy, zmena vikierov, výška, tvarovanie, či vytváranie zložitých prvkov, si vyžaduje stavebné povolenie. Výmena strešnej krytiny už nie je taký problém. Pri nasadení novej je pomerne bežné, že sa výška strechy zmení o zhruba 5 centimetrov. Je to preto, že staršie stavby nemali laty a kontralaty, len laty. Nevyužívali ochrannú poistnú fóliu, ktorá schráni strechu pred vodou, keď zlyhá povedzme hoci len jedna škridla.  Týchto 5 centimetrov ale nepredstavuje nutnosť stavebného povolenia.

4. niečo nebude v cene

Stavitelia strechy postavia strechu. Predstava objednávateľa je však často oveľa farebnejšia. Dôkladne sa informujte, čo je v cene a čo je za doplatok. Bežne totiž súčasťou strechy nie sú demontáže káblov, stožiarov, montáž nových okien, odstraňovanie ôs, upratovanie, zametanie, murárske práce, osadenie okien do štítu, podhľady pod strechou alebo pri štítoch, hromozvod, búranie štítov, montáž solárnych panelov, ak sú kvôli novej streche demontované a podobne. Na niektoré veci je potrebný odborník, a k iným sa bežne objednaná firma nedostáva, pretože nejde o súčasť cenovej ponuky. Pokiaľ daná položka chýba, v cene pravdepodobne nebude.

Rekonštrukcia strechy

5. komíny a antény

Ak už búrate starú strechu a riešite novú, skúste sa zamyslieť, či potrebujete naozaj všetky komíny starého pôvodného domu, a všetky pôvodné antény. Čím menej prerážaní celistvej strechy, tým menej problémov napríklad pri zútulnení podkrovia. Komíny starých domov už nevyhovujú súčasným nárokom, takže prečo to riskovať? Obloženie komínov a ich tesnosti je problém, rovnako ako vynechané laty a poistná fólia. Nenechávajte si ho, ak má byť len na okrasu.

Rekonštrukcia, búranie starý komín

6. informujte sa na postup robotníkov

Je dôležité, aby ste vedeli o časovom aj pracovnom pláne robotníkov. Pokojne sa môže stať, že vás budú potrebovať pri organizácií, čo pokladať kam. Pri odpade počítajte s tonami odpadu, veľkou váhou a najmä sa dozviete viac o ich plánoch. Ten ovplyvňuje predpoveď počasia.

Rekonštrukcia strechy

7. aké sú prekážky?

Zhodnoťte, aké všetky prekážky môžu skomplikovať vyloženie novej krytiny a materiálu. Potrebujete mať dostatok priestoru pre prácu s drevom, ak s ním nemôžu narábať priamo v podkroví. Domy susediace s dvorom susedov zrejme budete musieť použiť ako súčasť odkladacieho priestoru. Sedlové strechy môžu mať problém, ak vyložia krytinu len u vás. Dobré susedské vzťahy sú tak na nezaplatenie, ak váš sused bude ochotný strpieť palety so škridlou pár dní, než ju vyložia z jeho strany na vašu strechu.

8. staré drevo, jedy a prach

Počítajte s tým, že stará strecha je zároveň liahňou roztočov, myších výkalov, prachu a možno aj jedov na hlodavce, ktoré tam ponechali prechádzajúci majitelia. Nezaškodí ešte pred zásahom strechárov pozametať a vyčistiť maximum s rúškom na nose a pracovnými okuliarmi na očiach. Aj pri práci počítajte s tým, že nečistoty budú zo strechy padať počas celej prerábky strechy. Parkovať tak na dvore, či u susedov bude rizikom.

9. zhadzovanie starej krytiny

Ideálne je pre strechárov zhadzovanie do pristaveného kontajnera. Prípady, kedy kontajner nevojde do dvora, je horší. Škridlu a starý odpad vám tak môžu ponechávať priamo na povale. Ak sa neustriehne ich množstvo, pre menej pevné stropy to môže byť príliš veľká záťaž. Strechári, ktorí sa ponáhľajú a nezhodia škridlu na vhodné miesto, prípadne ak takéto miesto nemáte, zakonzervujú škridlu na poschodí. Jej ďalšie zhadzovanie a znášanie dole tak bude s väčším znečistením napríklad interiéru domu. Nezaškodí pár brigádnikov, či nasadenie rodiny, ktorá sa postará o znosenie starých škridiel, alebo ich zhodenie ešte v čase neuzatvorenej strechy. Stále záleží od dohody so strechármi, čase a dostupností vhodné ho miesta v danom čase.

10. strešné okná

Okná v streche sa riešia až nakoniec, po uložená všetkých škridiel. Škridla sa uloží aj tam, kde majú byť okná. Jednoducho preto, aby vychádzala škridla absolútne presne. Napríklad vtedy, ak okno neskôr zanikne a vy budete chcieť strechu vyplniť škridlou. Musí sedieť. Strechár, ktorý nasadí okná a až potom strechu, veľmi nepočíta do budúcna. Okná musia mať vhodné rozmery a musia pasovať medzi strešné hrady. Posunúť strešné drevené hrady len kvôli oknám vo fáze latovania je už akokoľvek nemožné. Vlastne problém je to aj pred tým. Sledujte preto šírku okien.

strešné okno

V starých strechách skôr nájdu uplatnenia okná so šírkou 78 centimetrov. V nových strechách použijete hravo aj okná so šírkou 90 centimetrov, prípadne väčšie atypické rozmery.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu