Posledné dni sa viac a viac venujeme technológii Hue od Philips. Žiarovky GU10, ktoré poznáme skôr pod hovorovým názvom „bodovky“, sú dnes bežnou súčasťou nášho interiéru. Najčastejšie interiéru obývačky, kúpeľne, či chodieb. V prípade Hue variantu závitu GU10 (dvojkolík) je na trhu balenie dvoch žiaroviek v jednej škatuľke. Nesú označenie White ambiance s logom „Hue personal wireless lighting“.
foto: Philips Hue, Bridge
Pre správne pochopenie toho, na čo slúži séria Hue je nutné mať aj zariadenie s názvom „Bridge“. S ním a s aplikáciou v mobile dokážete so svetlami oveľa viac, ako je bežne zvykom. Ak nemáte Bridge a náhodou sa vám dostanú žiarovky White ambience, budú klasickými žiarovkami, ktoré zasvietia po zapnutí vypínača. Pre tých, ktorí majú aj Bridge ale celé Hue znamená riešenie hneď niekoľkých zaujímavých funkcií a možností, ktoré možno nemali riešenie.
V rámci nastavení Hue získate z osvetlenia celkom iný rozmer osvetlenia. Niekoľko dní sme využívali možnosti nastavení mobilom. Tieto nastavenia majú svoje obmedzenia, no aj s nimi sa dá získať naozaj mnoho. Osvetlenie v miestnosti je možné meniť do rôznych teplotných tónov. Farbou môžete zájsť do žiarovo žltých, alebo naopak jasne bielych prenikavých tónov. Takzvaná teplota farby nie je problém. Dokonca si môžete nastaviť, v akom čase ako svetlo zmeniť. Stiahnuť sa dá aj intenzita na minimum, alebo naopak na maximum.
Pod konkrétnu miestnosť si viete priradiť konkrétne svetlá. A aj z každého z nich môžete vybrať len tie, ktorým zmeníte jas, intenzitu, či teplotu.
Tento prípad je naozaj zaujímavý. Mnohí riešime fakt, že bodové svetlá nemajú rozdelenie na dvojvypínač. Sú všetky na jednom okruhu a tak zapnutie a vypnutie svetla znamená zapnutie všetkých naraz. Niekde je to tak, inde si dali záležať. Lenže po čase môžete zmeniť polohu sedačky a nábytku a už svetlá nesedia tak ako pôvodne sedeli. V našom prípade sme síce dvojvypínač mali, no vybrať konkrétne dve svetlá, aby svietili, kým všetky ostatné zhasnú, bolo nemožné. Prekopávať káble skryté nad sadrokartónom sa zdá byť nemysliteľné, rovnako ako práca elektrikára.
Hue je v tomto skvelé riešenie. Ak naozaj stojíte o to, aby svietili konkrétne svetlá, pokojne v štýle šachovnice na striedačku, stačí si jednotlivé svetlá vložiť pod „profil“, či inak povedané popis miestnosti a následne túto takzvanú miestnosť len aktivovať. Na jednom strope si môžete navoliť rôzne intenzity a profily, čo je fajn riešenie pre tých, čo chcú konkrétne svetelné tóny pravidelne.
Zaujímavou je funkcia nastavenia svetla podľa toho, aké je svetlo vonku. Skrátka sa upravuje jas podľa intenzity denného svetla. Vychádza to však skôr z nastavení vašej polohy a následne z toho, čo dostáva Bridge zo servera. Získava totiž pokyny k zmenám svetla podľa času.
Vypínať zvládnete osvetlenie aj na diaľku. Vyskúšali sme si to niekoľko krát. Nie je nutné byť doma, aby ste mohli vypnúť osvetlenie, alebo zistiť, či svieti a vypnúť ho. Rovnako ako ho aktivovať, ak sú vypínače v stave „ON“. Vypnuté vypínače na stene ale samozrejme znemožňujú svetlá aktivovať.
0 komentárov