Hue ako riešenie od Philips pre bezdrôtové ovládanie osvetlenia

O prednostiach a vlastnostiach Hue sme si už niečo načrtli v nedávnom článku. Pre jeho pochopenie je nutné chápať funkciu internetu a schopnosti zariadenia Bridge, ktoré je pre Hue kľúčové. Čokoľvek v mobilnom telefóne nastavíte, práve Bridge sprostredkuje svetlám u vás doma a zariadi, aby svietili presne podľa vašich predstáv.

Hue ovládane osvetlenia

Mali sme možnosť sa bližšie pozrieť na fungovanie Hue v spojení s LED pásikom, ako aj stropnými svietidlami, takzvanými bodovými svetlami, GU10. Na čo sme prišli?

Bezdrôtové ovládanie cez múdre zariadenia

Pokojne viacero telefónov v domácnosti sa môže pripájať do aplikácie Hue. Nastavenia v nej a voľby sa posielajú na Bridge a ten ich ďalej posiela do svietidiel. Je len podmienkou, aby ste každé jedno zariadenie mali v Bridge aj aktívne. Čiže žiarovky, ktoré chcete ovládať, musia byť zažaté. Klasická žiarovka však nedokáže to, čo čakáte  tej „Hue“. Žiarovky, ktoré nesú označenie Hue, prípadne akékoľvek iné svietidlo musí byť označené farebným logom Hue. To znamená, že bude komunikovať s Bridge a získate nad ním kontrolu aj vo svojom mobile.

Keď nepoužijete mobil, zostávajú žiarovky fungovať ako bežné, po stlačení vypínača na stene. Kedykoľvek ale budete chcieť ovládať konkrétne svetlá, ich farebné tóny, intenzitu svetla a ešte mnoho iných vlastností pri niektorých konkrétnych svietidlách, na to už poslúži mobil. Múdre zariadenia cez zaujímavú aplikáciu dokážu zariadiť viacero vlastností.

Aplikácia Hue na mobile

  • Naplánovať automatické zapínanie a vypínanie
  • Upravovať svetlo automaticky podľa času a svitu slnečného svetla vonku
  • Zvyšovať alebo znižovať intenzitu
  • Meniť farebné tóny
  • Dokonca vypínať a zapínať každé jedno svetlo osobitne, nezávisle od iných.
  • K tomu samozrejme patrí aj individuálne nastavenie každého svetla v rámci vlastností jeho svetla.

Vyriešiť sa tak dá požiadavka na rozdielne osvetlenie v jednej miestnosti, kde možno túžite po nasvietení nábytku iným tónom, ako pri svetle nad gaučom a televízorom. Hue – personal wireless lighting (osobné bezdrôtové osvetlenie) teda umožňuje bezdrôtové fungovanie. Pri všetkom testovaní bolo už celkom vedľajšie, že jednotlivé svetlá mali oveľa nižšiu spotrebu ako bežne cenovo dostupné žiarovky. Postrehom je aj fakt, že tieto žiarovky nevytvárajú tak vysoké teplo ako vedľajší produkt.

Dôležité kroky v aplikácii Hue

Pre aplikáciu je kľúčové spárovať si Bridge. Jednoducho preto, aby aplikácia vedela, na ktorý Bridge sa pripájať. Napríklad ak ich máte viac, alebo aby ste neovládali Bridge niekomu niekde na druhej strane planéty. Druhý krok je vytvorenie si miestnosti, vyhľadanie zapnutých svietidiel a ich pripojenie do konkrétnych miestností. Tu aj skončíme, pretože pre nastavenie nie je nutné nič ďalšie zásadné. Svetlá sú už totiž k dispozícii a môžete ich ovládať.

Bridge sa dokáže spojiť s každou jednou žiarovkou, na ktorú má prostredníctvom WIFI dosah.  Všetky spojenia, prípadne aj neúspechy vidíte v aplikácii. Pri nastavovaní jednotlivých svetiel je múdro vyriešené riešenie, kedy ste si istý, ktoré svetlo ovládate a nastavujete. Mierne blikne, keď sa naň prstom v mobile postavíte. Máte tak istotu, že pracujete so správnym svietidlom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu