Viete, ktorý záhradný gril si vybrať? Rady a tipy k výberu grilu

Najdôležitejším kritériom výberu grilu je jeho účel. Rozmyslite si, na aké príležitosti chcete gril využívať. Využívate gril iba občas pre vás a vašu polovičku alebo organizujete záhradné barbecue aj pre susedov a rodinu, či hľadáte gril do vašej reštaurácie, kde pripravujete stovky jedál denne? Ak ste si odpovedali na jednu z možností, mali by ste si podľa nej vybrať základný typ grilu. Poďme si povedať, na základe čoho sa môžete rozhodnúť pre svoj gril, aby splnil váš účel.

Ponúkame vám jednoduchú tabuľku na prehľadné porovnanie a pod ňou bližšie popíšeme všetky druhy grilov.

Typy grilov

Typy grilov

Gril na drevené uhlie

Tento typ grilu je ideálny na grilovanie vonku na záhrade, nakoľko sa z neho uvoľňuje dráždivý dym, ktorý však nemusí byť úplne na škodu. Vďaka nemu totiž dostaneme jedinečnú dymovú chuť. Preto niektoré tieto typy majú aj udiareň, a síce zahriatie grilu trvá dlhšie, no dokáže dosiahnuť vyššiu teplotu, ako iné typy. Táto teplota sa však nedá regulovať a cena grilov na drevené uhlie býva nižšia, než ostatné typy. Najlacnejšie sa pohybujú okolo 20 – 30 EUR a kvalitnejšie od 200 EUR. Pozrite si niekoľko grilov na drevené uhlie, napríklad Cadac gril, gril Lucifer alebo Napoleon gril.

Typy grilov

Elektrický gril

Elektrický gril síce neuvoľňuje dráždivý dym, no musíte mať vždy v jeho blízkosti elektrickú zásuvku. Vďaka elektrickej energii sa gril rýchlo zohreje, viete si regulovať teplotu, ľahko ho vyčistíte a grilovanie na ňom zvládne úplne každý, aj ten, kto nikdy predtým negriloval, a to vďaka jeho jednoduchému použitiu. Výhodou je, že v prípade nepriaznivého počasia môžete stále grilovať, a to vnútri počas celého roka. Elektrický gril môže mať aj podobu obyčajne je platne, ktorú si viete položiť aj na kuchynskú linku. Je vhodný pre dámy, ale aj pre pánov, ktorým sa nechce zakaždým naťahovať s ťažkým grilom a jeho následným rozkladaním. Elektrický gril je ľahký, prenosný, skladný a jeho cena je už od 50 EUR. Pri elektrickom grile však jedlám chýba chuť dymovej arómy. Vybrať si môžete napríklad kruhový gril, obdĺžnikový, stolný, kontaktný či kontaktný s madlom.

Typy grilov

Plynový gril

Plynový gril gril tiež nemá štipľavý dym, čiže jedlám chýba chuť dymovej arómy, no vďaka tomu je vhodný na terasy, balkóny či záhrady. Zahriatie je tiež rýchle ako pri elektrickom, rovnako si viete regulovať teplotu. Náklady na takýto gril sú vyššie, a to kvôli vysokej obstarávacej cene, ale aj kvôli používaniu propán-butánových fliaš, ktoré sú drahšie, než uhlie či brikety. Výhodou, ale je, že síce zaplatíte za jeho kúpu okolo 600 EUR, gril sa vám ale na oplátku odvďačí dlhšou životnosťou. Môžete si vybrať napríklad Cadac MERIDIAN 3+1, Cadac MERIDIAN 4+1 alebo Cadac STRATOS 2+1.

Keramický gril

Tento gril je už pre ľudí, ktorým naozaj záleží na kvalite grilovania alebo pre tie najlepšie reštaurácie. Keramický gril funguje na drevenom uhlí, no má všestranné využitie. Na keramickom grile ugrilujete, vyúdite, navaríte, upečiete pizzu, chlieb alebo koláče. Rozohriatie trvá iba niekoľko minút, viete si regulovať teplotu a gril si udrží teplo bez unikania vďaka dokonalej izolácii. Jedlo je preto šťavnaté a nie je vysušené. Ak by ste sa rozhodli pre keramický gril, pripravte si minimálne 1000 – 2000 EUR. Napríklad keramické grily Kamado Joe majú zabudovaný aj jedinečný popolník, pomocou ktorého si jednoducho odstránite popol z ohniska.

gril keramický

Pri výbere grilu sa zamerajte aj na ostatné parametre!

VÝKON:

Najideálnejšia hodnota maximálneho výkonu je 6 až 10 kW, čo kľudne vystačí na menšiu oslavu. V prípade, že grilujete iba pre seba a partnera, stačí vám aj 5 kW. V prípade reštaurácie či veľkej záhradnej oslavy siahnite po výkonnejších a priestrannejších griloch.

MOŽNOSŤ REGULÁCIE TEPLOTY:

regulovanie teploty je skvelým pomocníkom pri grilovaní. Dôležité je, aby mechanizmus regulovania bol čo najjednoduchší, aby zbytočne neodvádzal pozornosť pri vašom grilovaní.

ÚDRŽBA A ČISTENIE GRILU:

Pri plynovom grile je úplne postačujúce, aj vyčistíte iba rošt. Pri elektrickom grile zas stačí sa zbaviť dosiek a iba tie opláchnuť. V prípade, že chcete mať s čistením najmenej starostí, nepozerajte na grily na drevené uhlie. Tieto grily sú totiž najnáročnejšie na údržbu, a to najmä kvôli čisteniu od popola, čisteniu grilovacej vane aj roštu, kde sa často prilepí mastnota alebo pripálené zvyšky jedla. Preto ho treba vyčistiť hneď, ako gril trochu vychladne, a to pomocou spreju na čistenie grilov a kefy.

VEĽKOSŤ GRILOVACEJ PLOCHY:

Pre dvoch ľudí stačí plocha pre 2-3 plátky mäsa. Ak ste väčšia rodina, hľadajte grilovaciu plochu okolo 1m2. A pre reštauráciu hľadajte plochu, kam sa zmestí minimálne 10 steakov.

PRENÁŠANIE A PRAKTICKÉ KOLIESKA:

Ak plánujete si položiť gril na jedno miesto, kde bude nastálo, zaobstarajte si kľudne aj ťažší. V prípade, že s ním budete musieť manipulovať v záhrade, pohľadajte radšej gril s kolieskami, vďaka ktorým viete premiestniť aj ťažší gril. Ľahšie grily vážia okolo 10 až 30 kg a sú to väčšinou grily na drevené uhlie, ktoré môžu aj nemusia mať kolieska. K úplne najľahším grilom patria elektrické, ktorých váha sa pohybuje iba okolo niekoľkých kíl. No pri ich prevádzke nezabudnite, že musíte mať v dosahu elektrickú zásuvku.

KONŠTRUKCIA A VEKO:

Konštrukcia musí byť stabilná a pevná, keďže nechceme, aby sa nám gril prevrhol, hlavne ak sú pri nás deti a psy. Treba si dávať pozor na lacnejšie grily, ktoré môžu byť z tenšieho kovu, časom preto zhrdzavie, ľahko sa prerazí a ešte aj uniká teplo, ktoré ale uniká aj počas prikladania. V takomto prípade pomôžu spodné dvierka, cez ktoré viete doplniť palivo tak, aby ste hore grilované jedlo ochladili. Ak máte kvalitný gril, tak vám výrazne urýchli grilovanie a zachová kvalitu jedla.

Veko neslúži iba ako ochrana, ale aj udrží teplo a dym, vďaka čomu bude jedlo rýchlejšie hotové a tiež chutnejšie.

ROŠTY:

Rošty prichádzajú do priameho kontaktu s jedlom, a preto je dôležité, že do jedla nevpustia žiadne jedovaté alebo chuťovo nepríjemné látky. Dôležité je tiež, aby nekorodovali, lebo potom budete musieť kupovať nové. V prípade elektrického grilu môže byť miesto roštu doska, ktorá by mala byť nepriľnavá, aby sa jedlo nepripieklo. Na mäso alebo syry sú najlepšie rebrované dosky a na vajíčka, palacinky či toasty sú vhodné naopak hladké dosky.

V prípade, že sa vám tento článok páčil, zazdieľajte ho svojim priateľom. Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti, aký typ používate a prečo dolu v komentári pod článkom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu