Mravce sú v prírode prospešné, postarajú sa o rozklad mŕtveho hmyzu, zhnitého ovocia, avšak v domácnosti sú neželanými spoločníkmi. Pre niektorých ľudí je strašidelné ich množstvo, pre iných vôbec prítomnosť jediného mravca prieskumníka.
Jeden mravec nesignalizuje nič zásadné, pokojne ste si ho mohli priniesť na nejakej potravine, alebo šatách. Ak ale ide o prieskumníka, informácie o prítomnosti dostupných zásob si dokážu odovzdať veľmi presne. Ako vlastne proti nim bojovať a dá sa to aj bez drahých prípravkov?
Pri mravcov je na mieste sledovať ich cestičky. Keďže cestujú v zástupoch, dá sa niekedy ľahko vystopovať, kam smeruje tento zástup a zamedziť tak napríklad dieru v stene, prechod cez zárubňu, okno, či otvor v okne a izolácií, o ktorom ste ani netušili. Na starých domoch môžu mravce narušiť sypkú maltu, hlinené špárovanie medzi brvnami v prípade dreveníc a spôsobov, ako sa dostanú dnu, môže byť viacero, prípadne si sami otvor spravia. V boji proti nim je však nutné urobiť jednu zásadnú vec už v špajzy a skriniach.
Cukor a nedojedené cukrovinky odložené na neskôr je nutné baliť tak, aby neboli prístupné neželaným stravníkom. Prístupné nie na najvyššej poličke, kde ich nevidíte ani vy, ale uzatvorené. Keksy Marína by ste tiež považovali za uzatvorené, avšak pre papierový obal, cez ktorého zložené miesta sa dá ľahko prejsť až ku keksom samotným je to priam lákajúca pochúťka pre mravce. Cukor práškový, krištáľový je potrebné mať dobre uzatvorený a načaté vrecká rôznych iných cukrov ochutených rovnako tak. Omrvinky pri pečive, v špajzy nespracované marhule, broskyne a iné sladké ovocie je dobré neskladovať príliš dlho.
Po uprataní v špajzy a umytí mravcov mokrou hubkou naloženou v octe by sa podľa niektorých zdrojov mali stratiť aj značky mravcov, ktorými si označkovali cieľ a trasu. Octom umyte aj cestičku, ktorou sa do špajzy dostávali. Proti mravcom používame rôzne prostriedky typu Biolit, ktoré majú priame určenie na mravce. Hovoríme však už o definitívnej likvidácii. Za predpokladu, že nemáme záujem neubližovať živým tvorom, hubiť mravce môžete aj domácim receptom, ktorý zaberá s veľkým účinkom.
Cukor zmiešajte s vlažným mliekom a pridajte droždie. Droždie, čiže kvasnice, začnú v takomto prostredí produkovať ďalšie kvasinky. Mravce však priláka hlavne ten cukor. Kvasinky ich následne zabijú. Takéto kvasinkové pasce im prichystajte napríklad na viečkach od zaváranín na miesta ich výskytu. Dokonca je zbraň použiteľná aj v exteriéri. Napríklad ak napádajú ovocie, napríklad mladé marhule. Mravce sa totiž môžu výrazne rozmnožovať na záhradách a pozemkoch, ktoré majú sypkú pôdu, ale neobrábanú a zanedbanú.
UPOZORNENIE: V prípade použitia chemických prípravkov kupovaných v obchodoch veľmi prísne rozoznávajte použitie v interiéri a exteriéri. Navzájom sú v opačných podmienkach nepoužiteľné, prípadne môžu byť nebezpečné.
Téme likvidácie mravcov vonku, v exteriéri ako sú záhrady a terasy, či dvory, sa venujeme v samostatnom článku. Prihliadať sa musí práve na prostredie a citlivosť životného prostredia. Viac v samostatnej téme.
0 komentárov