Osvetlenie kuchynskej linky. Ako na to?

Predstavy o ideálnej kuchyni má každý z nás iné. Niekomu sa páči čisto moderný štýl, iný preferuje vintage vzhľad. Či už dáte prednosť akémukoľvek dizajnu, osvetlenie je vždy dôležité. Poradíme vám, ako si vybrať správne LED svetla do kuchyne, aké sú možnosti osvetlenia a ako inštalovať LED pásiky do kuchynskej linky.

Osvetlenie kuchyne

Dostatok svetla je v kuchyni viac než nutný. Keď sa v podvečer rozhodnete uvariť večeru rodine či priateľom, na krájanie cibule musíte dobre vidieť. Pokiaľ si v noci zájdete natočiť vodu, oceníte bodové osvetlenie alebo LED pásiky, ktoré poskytnú dostatok svetla, bez toho aby ste museli rozsvecovať hlavný vypínač. Osvetlenie je vhodné plánovať už pri rekonštrukcii alebo realizácii novej kuchyne. Dopriať si ho môžete aj dodatočne. Trebárs vo chvíli, keď zistíte, že vám existujúce svetla nevyhovujú.

Možnosti osvetlenia kuchynskej linky

Kuchynskú linku môžete osvetliť niekoľkými spôsobmi. Efektívnym a jednoduchým riešením je inštalácia LED pásikov pod linku. Vhodné sú aj LED žiarivky, ktoré sú úsporné a zároveň poskytujú dostatočné osvetlenie. Zvoliť môžete aj bodové svetlá. V prípade, že kuchyňu ešte len plánujete, zvážte vstavaný profil, ktorý LED pásik elegantne skryje.

Osvetlenie kuchyne by malo byť komplexné. Vedľa centrálneho svetla je potrebné vyriešiť aj osvetlenie ďalších priestorov: pracovnej plochy, drezu, skladovacích priestorov alebo skriniek – tie môžete osvetliť LED páskami, čo vám umožní dobre sa orientovať, ak budete hľadať kastróly alebo iné kuchynské náčinie. Ak je vaša kuchyňa zložená hlavne zo spodných skriniek, zvážte osvetlenie pracovnej plochy na viacerých miestach. Súčasťou osvetlenia môžu byť aj senzory, kedy kuchynský nábytok otvoríte a svetlo sa automaticky zapne.

Najmä osvetlenie pracovných plôch by malo byť dostatočné: nejde totiž len o pohodlie, ale aj o bezpečnosť. Osvetlenie pracovnej dosky by malo byť priame, zakomponovať ho možno do skriniek nad doskou. Použiť možno opäť LED pásiky alebo bodové svetlá.

Osvetlenie kuchyne

Ako inštalovať LED osvetlenie kuchynskej linky

Jednou z možností je inštalácia LED pásikov nad pracovnú plochu. Na začiatku si nakreslite jednoduché schéma, ktoré vám ušetrí čas pri montáži. Vyberte si LED pásiky a nezabudnite ani na káble, svorkovnice alebo konektory. Hliníkový profil slúži na chladenie LED pásikov a tiež ako dizajnový prvok.

Kryt alebo difúzor zabráni prenikaniu prachu i vlhkosti. Číry difúzor prepustí viac svetla, matný menej oslňuje. Ideálne je LED pásik bez krytia s bielym svetlom. Hodiť sa budú aj koncovky profilu, úchyty a prípadne ovládače.

LED pásiky sa upevňujú do lišty pod skrinky nad kuchynskou linkou. Optimálny výkon pásku je 12 W na jeden meter plochy. Vybrať musíte tiež zdroj. Výkon vynásobte dĺžkou LED pásku a pripočítajte 20% ako rezervu. Povedzme, že chcete inštalovať 2 metre pásku, výpočet bude nasledujúci: 2 x 12 = 24, vynásobte 1,2 (rezerva). Výsledok je 28,8 a tomuto číslu by mal zodpovedať zvolený výkon.

Osvetlenie kuchyne

LED pásik môžete samozrejme rozdeliť na viac kusov. Napríklad môžete pomocou kábla vynechať miesto, kde je digestor. V prípade vstavaného profilu ho stačí len vlepiť do pripravenej drážky. Ostatné profily môžete inštalovať viac spôsobmi – napríklad použiť obojstrannú lepiacu pásku alebo kvalitné lepidlo.

A teraz už môžete vo svojej kuchyni svietiť!


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu