Pasca na osy a sršne: ako sa zbaviť bodavého hmyzu a vytvoriť lapač lacno a rýchlo

Osy sú síce pre prírodu potrebné, ale pre človeka predstavujú hrozbu. Bolestivé štípance, ale aj nehody, napríklad ak si nevšimnete, že ste metlou na povale buchli do osieho hniezda, nie sú nič, čo by ste dobrovoľne chceli podstúpiť. Nie sú ojedinelé ani prípady smrti po anafilaktickom šoku. Uštipnutie sršňom si ale nechceme ani len predstaviť. Lapače ôs, respektíve definitívne pasce na osy a sršne si vieme kúpiť, ale aj doma vyrobiť. Kľúčové je pri nich vždy vytvoriť vstup, ale obmedziť výstup. Nalákať ich môžeme na prenikavú sladkú vôňu.

Osy, hmyz

Pasce na osy majú účinok, ak máte vhodnú návnadu:

  • med zmiešaný s cukrom s trochou vody
  • veľmi hustý ovocný syrup
  • sladké limonády so štipkou medu, či cukru
  • vínny ocot s rozpusteným cukrom
  • neriedený jablkový džús
  • prípadne len hustý cukor rozpustený v troche teplej vody
  • rôzne cukrové prenikavé aromatické lepkavé topingy a pod.

Pri grilovačke, alebo na terase sú osy pohroma

Sladké nápoje, zmrzlinu, ovocie práve zo zhárady a podobne si nevychutnáte, ak neustále okolo vás poletuje osa. Dlaňou ju nezabijete, keďže je schopná uštipnúť aj počas letu. Nebezpečná je pri malých deťoch, veď už jediný štípanec vie byť veľkou pohromou pre náladu a pohodu rodinného stretnutia. Balkóny, terasy, altánky, ale aj interiér domov, v ktorých sa môžu objavovať osy, si môžu poradiť aspoň s provizórnou pascou. Napríklad podľa niektorého z nasledovných návrhov.

Tento mladík sa rozhodol porovnať domáce návnady. Marmeláda mu zaberala najmenej. Džem vo vode zaberal skôr na muchy. Pekný účinok bol pri pive a najlepší pri víne s cukrom a vodou.

Počítajte však s tým, že umiestnenie pascí je dôležité. Vyrobte ich niekoľko. Umiestnite ich do koruny ovocných stromov, na povalu, k oknám a k dreveným konštrukciám, kde sa osy opakovane objavujú. Snažte sa umiestnením pascí neprilákať viac ôs, ako ste pôvodne mali vo svojom okolí. Ak bojujete proti piatim osám, ktoré sa objavujú opakovane, umiestnením pasce, v ktorej máte už desať obetí, skúste preložiť ďalej od obydlia. Výnimočne ale platí jedna zásada. Väčšina kupovaných pascí nemá taký účinok, ako obyčajná doma vyrobená fľaša. Stojí menej a prinesie viac účinku. Rovnako ako tekuté návnady si vyrobíte lepšie doma, ako tie, ktoré si kúpite v nádobkách. Kupované pasce síce vyzerajú pekne, no aj ony budú vyzerať hnusne s vrstvou tiel ôs a sršňov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu