Obývacia izba je viac ako len izba, má svoje pravidlá

Obývacia izba je v každom jednom dome ale aj v byte mimoriadne dôležitá. Často je to totiž jediná miestnosť, ktorú považujeme za reprezentatívnu. Reprezentuje vašu kultúru, názory, vkus a taktiež záujmy. Ako miestnosť, kde usádzame a uvádzame hostí, musí mať niekoľko vlastností, aby ľudí náš vkus nevyplašil alebo nešokoval. Azda teda každému záleží, aby sa u neho hostia cítili dobre. V úplne prvom rade však ide o to, čo sa páči nám a kde sa cítime dobre. Preto každá obývačka má v našej stredoeurópskej kultúre slovenskej niekoľko zásad.

Knižnica

Každá správna obývacia izba má priestor na knihy. Aj ten najväčší literárny ignorant má nejakú knihu. Či už encyklopédiu, ktorú dostal darom, alebo nejaký zberateľský luxusný kúsok, ktorý sa kupuje len preto, aby bol niekde na očiach. Tie knihy niekedy nesú aj názov „The Impossible Collection of…“ alebo sa zaoberajú módou. Najčastejšie však v slovenskej domácnosti nájdete beletriu a odbornú literatúru. Niekto si potrpí na klasiku a ten čo si potrpí na knihy samotné, venuje knihám viac priestoru.

Podriaďuje zariadenie a nábytok potrebám množstvu jeho kníh. Knižnice sú bežným a štandardným doplnkom a hovoria veľa aj o svojom majiteľovi. U koho nájdete veľa kníh, nemôže byť človek bez fantázie. Veľa krát môžeme počítať so sčítaným a vzdelaným človekom. Veľká knižnica by však mala pôsobiť aj na jej majiteľa, aby svoj koníček stále pestoval. Knižnica totiž nie je na okrasu, je odkladisko kníh, pri ktorom by sa mal jeho majiteľ občas zastaviť na viac ako len utretie prachu.

Obývačka a príklad

Police: police sú dôležité. Ak majú tvoriť celú stenu, tak pokojne nech tomu tak je. Vždy do tých políc budete mať čo dať. Aj keď nebudú plné kníh, sošiek, suvenírov z ciest, alebo len majú byť výstavnou plochou pre pár kvetov postavených ďaleko od seba, vždy je kľúčové to, ako police vyzerajú. Aj prázdna polica môže vyzerať super,

Komoda

Každá obývačka ich potrebuje. Nemožno očakávať, že sa zaobídete bez políc a poriadnej komody. Komoda je samostatne stojaci nie vysoký nábytok s úložným priestorom. Zásuvkami, ale pokojne aj otváracími skrinkami. Vysoké po pás majú veľké výhody v tom, že ich vrchná časť je odkladacím priestorom. Ten radi riešime podľa nálady a vkusu, pretože je to práve to miesto, od ktorého očakávame viac ako len úložné miesto. Je na dosah rúk bez zhýbania. Môže slúžiť košíku s ovocím, slúži na rýchle odloženie čohokoľvek malého, priestorovo sa môže hodiť na umiestnenie malých svietidiel, obrázkov, rodinných fotografií a ozdobných obrusov. Silné a stabilné komody využijeme aj ako priestor pre drobné umelecké diela.

Drobný, aj väčší nábytok

Kedysi bolo štandardným vybavím každej obývačky množstvo skríň a odkladacích priestorov. Nachádzali tak priestor ťažké kabáty, salónky, vianočné ozdoby, papiere, série skla a mnoho iných predmetov. Dodnes sa niektoré typy nábytkov ešte nachádzajú v našich domácnostiach.  Súčasný trend je ale minimálny počet nábytku, alebo riešenie tak, aby nebol príliš viditeľný.

obývačka interiér

Trendom je hlavne presvetliť a opticky zväčšiť. Najmä v čase, kedy je bývanie drahé a začínajúce rodiny sa tiesnia v menších bytoch. V obývačkach ale platí zásada, že nejaký ten presklený sekretár je nutnosťou. Každý sa predsa rád popýši svojou zbierkou skla. Teda minimálne niektorí z nás radi ukážu, že nejaké sklo majú a neboja sa ho použiť. Máme tým na mysli poháre na víno a schopnosť ich vyslania na misiu. Nakoniec, každá obývačka by mala mať aj priestor pre odkladanie alkoholických nápojov. Kvalitný a deťom neprístupný na občasné prípitky a príležitosti, potrebuje tmavé a suché miesto. Ideálne ďalej od krbu a možných opieraní slnečných lúčov priamo na stenu.

S televízorom ale aj bez televízora

Nie každá obývačka má dominantný veľký televízor. Aj dnes nachádzame mnoho obývacích izieb, kde televízor nenájdete. Nájdete v nich gramofón, rádio, prípadne klavír. Pôžitkári, intelektuáli, alebo umelci, ktorí sa nenechávajú ovplyvňovať televíziou, alebo televízii venovali celkom iné priestory, nechávajú obývaciu izbu naozaj len ako reprezentačný priestor, prípadne ako priestor, kde sa oddávajú knihám. V prípade, kedy je obývacia izba výstavnou galériou niekoľkých významných obrazov, je umiestnenie televízora pre niektorých ľudí skôr rušivý prvok. Obývačka a LCD

Pre televízor, ak má byť súčasťou obývačky, je dnes trendy jeho zavesenie. Nezaberá tak miesto na polici, netvorí riziko pri malých deťoch a tiež dobre vyzerá, ak je televízor akoby vo vzduchu a okolo neho je len jednoliata stena. Časy, keď bol televízor poličkou pre kvety, prekrytý obrusmi, či postavený na obruse na silnom stolíku sú na šťastie nenávratne preč.

Akvárium

Akvárium je v niektorých obývacích izbách ako cielený interiérový doplnok. Najmä pokiaľ má vhodne riešené osvetlenie v bielych a modrých odtieňov farieb. Dokáže plnohodnotne nahradiť televízor. Ak už máte akvárium v interiéry aj s televízorom, skúste zvoliť polohu, ktorá nedáva akvárium k rovnakej stene. Skôr ďalej oproti, alebo z boku. Rovnako tak ďalej od krbu, či kozubu.

Akvárium, interiér a zriadenie

Sedacia súprava

Nie je pravidlo, že sedacia súprava musí byť tvorená veľkým gaučom. Sú ľudia, ktorí zámerne toto zaužívané pravidlo porušia, len aby dokázali, že nejde o pravidlo. Kreslá sú však o pohodlí a dlhý gauč o tom, že sa môžete vo vlastnej obývačke aj roztiahnuť a odpočívať. Kanapy, predĺžené štýlovo riešené postele na odpočívanie, sú tiež stále trendy. Bežná slovenská domácnosť s televízorom a poriadnym nábytkom ale bude stále holdovať poriadnej sedačke. Veľkej, rozľahlej, pohodlnej a ideálne rozkladacej.

Obývačka a sedačky

ďalší efekt možno dosiahnuť doplnkami. Vankúše na sedačke podľa nálady, či dizajnu zvyšku miestnosti možno ľahko meniť výmenou obliečok. Obliečky na vankúše môžu ladiť so závesmi a obrusom na konferenčnom stolíku. Rodina a priatelia sú predsa len vždy vítaní. Veľké obývacie izby umožňujú využiť sedačky na optické rozdelenie priestoru a na americký štýl ich umiestniť nie oprením o stenu, ale do priestoru, kedy je možné sedačku obchádzať z viacerých miest a aj zozadu. Pri hostení hostí je klasická sedacia súprava nevyhnutnosť. Nie každý môže prijať nápad sedieť na zemi.

Koberec

Na podlahe môžete mať akúkoľvek podlahu. Laminát, parkety, ale aj dlažba. Vyhrievané varianty sú vždy skvelé, najmä ak je vonku zima a aj nohám chceme dopriať viac tepla. Pre pohodlie, izoláciu a rôzne záruky je však stále výhodou mať koberec. Akýkoľvek, buď pre dekoráciu, alebo pre reálne plnenie funkcie koberca. Zabraňuje zraneniam v prípadoch šmykľavej podlahy, zabraňuje šíreniu prachu, no jeho nespornou výhodou je práve tepelná izolácia. Nezaizolované podlahy si koberce priam žiadajú. Výhodou je aj ich zvukovo-izolačná vlastnosť.

Osvetlenie obývacej izby

Osvetlenie je téma sama o sebe na viac ako len jeden článok, či len čiastočný článok. Dnešnými trendmi nie sú honosné lustre ako kedysi. Sú to dnes bodové svetlá, ktoré bodujú, pretože ich vieme nastaviť v rámci intenzity a sily oveľa lepšie, než iné osvetlenie doteraz. Riešiť si nechávame často krát inštaláciu bodových svetiel s ovládaním osvetľovaného priestoru. Aspoň pre dva vypínače je to pre elektrikára ľahká záležitosť a aj pre vás ako majiteľa, keďže kúpiť dvojvypínač nie je žiadna komplikácia. Sú dokonca aj také, ktoré netreba vysekávať do steny. Do obývacej izby však patrí aj iný druh osvetlenia. Drobné lampy so žltým svetlom, alebo stojace lampy, ktorých hlavná výhoda je v tom, že sú prenosné a ovládateľné.

Štýlové záležitosti

Čo patrí medzi „Štýlové záležitosti“? Sú to jednoducho tie veci, o ktorých snívate a neraz si ich aj splníte. Krb v strede, alebo niekde v rohu miestnosti, to je snom mnohých. Ako symbol súdržnosti, pre úsporu na palivách a účte na plyne, ale aj pre vizuálnu stránku. Krb s horiacim drevom je niečo úžasné, ak je sychravo, vonku fúka, či sneží. O krboch sme už popísali naozaj mnoho článkov.

Šperky ako súčasť interiéru a dekorácie

Lenže mimo krb sú vychytávky aj osobné zbierky pre nadšencov zbierania. Zbierky známok, umelecké kúsky s vlastnou vitrínou. Lenže čo tak klavír? Ak ovládate hru, alebo sa len „rekreačne“ venujete hudbe na čiernobielej klávesnici, klavír môže byť nádherným, elegantným doplnkom tejto miestnosti. Veľké obývačky môžu mať dostatok priestoru pre celé klavírové krídlo. Miesto pre neho zvoľte podľa faktu, že s krídlom sa pohybuje minimálne.

Čo platí o obývačkách?

  • sú priestorom na usádzanie hostí, dáva o vás vedieť viac, ako iná miestnosť v byte. Samozrejme, mimo kuchyne.
  • musíte sa v nich ako domáci cítiť dobre. Inak ste niekde urobili chybu.
  • udržiavajte jej štýl, nekombinujte rôzne štýly nábytku. Vytvárate tak chaos, ktorý môže po čase pôsobiť negatívne
  • poškodená stena, pomaľovaná stena deťmi, vytopenie susedmi a iné chyby sú v tejto miestnosti najviditeľnejšie.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu