Koberce sú v interiéri dôležitejšie ako sa zdá a 5 hlavných funkcií

Koberec v miestnosti má oddávna viacero funkcií, ktoré si zachováva od svojich počiatkov. Ťažko povedať, odkedy mali koberce svoju úlohu pri bývaní. Vždy existovali kožušiny, rôzne krytiny, dočasné, či stále. A medzi nimi aj textilné povrchy s rôznym typom vlasov. Dnešné koberce si zachovávajú niekoľko podstatných funkcií, ktoré koberec ako presúvateľná krytina môže mať. Pokiaľ si odmyslíme prekážky v podobe ťažkého nábytku, je koberec ľahko vymeniteľnou podlahovou krytinou. Tou najvrchnejšou zo všetkých krytín.

koberec a koberce na podlahu

1. estetická úloha

Funkcia kobercov je pre mnohých estetická. Ak by to tak nebolo, mali by sme koberce škaredej sivej farby a netrápil by nás žiaden fľak, či nečistoty. Jednoducho záleží nám na farbe, motíve, aj materiálovom spracovaní z pochopiteľných dôvodov. Koberec má tešiť, ladiť s nábytkom, pasovať do interiéru a dopĺňať ho. Dokonca veľa krát má aj úlohu vypĺňača priestoru na miestach, kde by inak priestor vyzeral pusto.

2. tepelná izolácia

Ak ste investovali do krásnej dlažby, podlahovej krytiny z dreva, laminátu, alebo vynilu, asi nebudete chcieť podlahu veľmi skrývať. Avšak ak nemáte podlahové kúrenie, alebo ho nemienite neustále zapínať, nepochybne bude pre vás dôležitá aj úspora. Nohy budú oziabať, no pomôcť môžu koberce. Malé koberčeky, ktoré nezakryjú dizajn a farbu podlahovej krytiny pevnej. Aj menšie koberčeky dokážu splniť úlohu tepelného izolátora. Všade tam, kde po celej ploche podlahy je koberec môžete očakávať, že bude podlaha naozaj teplejšia.

3. zvuková izolácia

V miestnosti, v ktorej nie je takmer nič, sa zvuk ozýva s miernou ozvenou. Ak do nej dáte koberec, najčastejšie záťažový typ „riga“, cenovo dostupný kancelársky, či v bežnej domácnosti koberce určené pre bývanie a interiér, ozvenu už tak nepočuť. Padajúce predmety sú tlmečné, rovnako ako kroky. Všetky ruchy z miestnosti sú tlmené a izolované. Taktiež aj hudba a hlasy sú o niečo viac tlmené a zvukové vlny nenarážajú priamo na pevnú hladkú krytinu ale sú „brzdené“ kobercom.

4. koberce ako „prachovka“

S kobercom v miestnosti vás nečaká tak časté upratovanie a zametanie. Áno, krytina je super, vyzerá krásne, avšak problémom je časté umývanie. Prach a nečistoty odstávajú viditeľné, lepia sa na nohy, či prezuvky. Hrajúce dieťa na zemi sa viac zašpiní a na rovných podlahách stoja vlasy, prach a iné nečistoty, pripravené zachytiť sa ihneď o okoloidúcich, o hračky, zviera v domácnosti a podobne. Koberce zachytávajú viac prachu. Stačí už len dobrý vysávač a dostanete z koberca prach preč. V miestnosti, kde je koberec zakrývajúci podstatnú časť povrchu podlahy, sa drží na viditeľných miestach menej prachu. To žiaľ zistí každý, kto koberce odstráni.

koberec a koberce na podlahu

5. bezpečnosť

Šmykľavá podlaha vie narobiť neplechu a predstavuje rôzne riziká. Padajúce predmety na dlažbu ju môžu poškodiť, rovnako ako na laminát. Sklo sa rozbije s väčšou pravdepodobnosťou na tvrdom povrchu, kým na koberci je tlmené. V kuchyni sa uprednostňuje tvrdá podlaha opodstatnene. Pracuje sa v nej s jedlom, surovinami, tekutinami a rôznymi látkami. Koberec je dokonca pri niektorých kuchároch nemysliteľný. Za to v iných miestnostiach vie pomôcť. Bezpečnejší je aj pre deti, pády malých detí, pády starších ľudí.

Šmykľavé povrchy pri vlhkosti, či „nehodách“ domácich miláčikov a podobne tvoria problém. Kobercami si však chránime aj podlahu samotnú. Vydrží viac, nebrúsime ju kolieskami točiacej stoličky, taburetkami a kreslami. Ochranný koberec pod nábytkom, ktorý môže byť v pohybe je vždy veľmi dobrý nápad. Ak sa totiž rozhodnete presťahovať nábytok a rôzny nábytok s kobercami inam, nečaká vás nechcené miesto zničené a vyškriabané.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu