Kde v dome skladovať lieky – aké platia zásady skladovania liečiv?

V dávnej minulosti sme si liečivá uchovávali v kuchyni, v skrinkách, v špajzi, či v hlinených nádobách. Lieky mali vtedy pochopiteľne celkom inú podobu a za liečivá sa považovala aj bravčová masť, či drevené uhlie z pahreby. Dnes sa spoliehame viac než na prírodu skôr na syntetické liečivá, lieky kupované z lekárne, ktoré vyžadujú určité podmienky skladovania a tie majú zabezpečiť trvanlivosť aj niekoľko rokov. Účinné látky v nich rovnako, ako látky zabezpečujúce ďalšie vlastnosti liečiv, potrebujú svetelné, teplotné aj vlhkostné podmienky.

lieky

Zásadné problémy v našich domácnostiach

Pri skladovaní liekov je neraz neporiadok. Najmä ľudia chorí so závažnými ochoreniami a vážnymi diagnózami tak trochu a nie vždy úmyselne narúšajú poriadok v kuchyni a spálni. Dávkovače a balenia liečiv sú na očiach, aby sa na ne jednoducho nezabudlo. Miesta, kde Slováci veľa krát skladujú lieky a nie sú na to vhodné, môžu byť aj nebezpečné. Z viacerých dôvodov.

1. Priestor na lieky nad sporákom

Sporák je miestom, na ktorom vznikajú vysoké teploty. Nad sporákom prechádza teplota z horákov a platničiek, ako aj vysoká vlhkosť z výparov z hrncov. Teplota v okolí sporáku naozaj môže narúšať obaly, vytvárať teplo na plastové obaly liečív až priam škodiť látkam v liekoch. Vlhkosť ovplyvní čokoľvek nedostatočne uzatvorené. Bežným miestom na skladovanie čajov a liekov je žiaľš práve toto miesto. Nedôverčiví ľudia voči mikrovlnkám považujú aj jej okolie za nebezpečné.

2. Radiátor a radiátorové poličky

Že v kuchyni zostalo miesto na krabičku s liekmi len na radiátore je tiež veľmi ľahké tvrdenie. Vyššie teploty môžu ovplyvňovať stav liečiv. Niektoré, ktoré sú náchylné na vyššie teploty, môžu meniť funkciu liekov. Veľa je dokonca takých, ktoré musíme držať v chladničke.

3. Chladnička

chladničke by sme mali skladovať liečivá naozaj len určené do podmienok okolo 5°až 12° C. ide o liečivá, ktoré sú zväčša kvapalné, injekcie a sirupy, ktorých zloženie si vyžaduje chladnejšie prostredie. Iné lieky je zbytočné, alebo dokonca nevhodné skladovať spolu s nimi. V mnohých chladničkách sa nespotrebované lieky držia aj naďalej. Zaberajú miesto drobných políc, kde bežne skladujeme omáčky, horčice, alebo vajíčka. Svojvoľné dávkovanie liekov na predpis je nemysliteľné a ak sa choroba pominula, je na čase premyslieť, či naozaj skladovať lieky v chladničke aj naďalej.

Pri skladovaní v chladničke chráňte balenia liekov pred baktériami, pachmi a aj vplyvom iných potravín. Lieky v chladničke by mali mať zatvárateľný obal. Samostatný len pre ne. V prípade núdze pomôže aj zatvárateľné igelitové vrecko, menej náročné na priestor.

4. Kdekoľvek na očiach

Za nevhodné miesto považujeme aj tie, kde v domácnosti s deťmi sú lieky na očiach. Pri nočnom stolíku, v kuchyni na poličke dostatočne nízko, aby po nej siahlo dieťa. Je celkom jedno, či má dieťa záujem o tento priestor a obsah krabičiek. Je pokojne možné, že sa k liekom dostane v momente, keď ani rodič nepočíta s tým, že v danej miestnosti je. Záujem detí sa mení. Je nemožné sa spoliehať na jeho nezáujem, ak ho lieky nezaujímali doteraz. Lieky patria na neprístupné miesto. Deti napodobňujú dospelých. Vidia ich užívanie a používaní liekov. Majú predstavu o chuti, túžia ochutnať a byť ako dospelí. K poškodeniu pečene, predávkovaniu aj zdanlivo slabým liekom, môže u detí dôjsť oveľa rýchlejšie, ako u dospelých. Nie na darmo sa na každom lieku píše, aby bol mimo dosah detí.

Správne skladovanie liekov

Správne skladovanie liekov má niekoľko pravidiel. Nie každý má trpezlivosť a záujem držať lieky v poriadku. Hlavné je totiž mať ich po ruke a užívať ich keď je to potrebné. Bežná škatuľa s liekmi obsahuje väčšinou také, ktoré v danom čase ani neužívate. Nie sú spotrebované z predošlých liečení, alebo len tvoria záťaž, ktorú bežne človek nechce vyhodiť, ale zároveň nevie čo s nimi. Lieky nikdy nehádžeme do koša. V odpadoch znamenajú stále určité riziká a aj roztrúsené pri kontajneri dokážu byť vážnym rizikom pre zvieratá a deti.

Skladovanie škatúľ na lieky by malo mať svoje hlavné zásady:

  • Suché miesto: miesto, v ktorom nehrozia vlhkostné výkyvy. Žiadne akvárium v susedstve, ideálne nie kúpeľňa, ani miesto nad sporákom.
  • Tmavé miesto: skrinka v spálni, skrinka v kuchyni ďalej od sporáka a zdrojov tepla, alebo akákoľvek skrinka, kde je vhodná teplota, špajza a podobne.
  • Ideálne chladné miesto: pre bežné lieky je bežnou teplotou špajzová, pivničná teplota. Prípadne izbová (článok písaný počas horúčav 2018 naozaj nepočíta súčasné izbové teploty za bežné)
  • Na dosah dospelým: dospelý môže dávkovať, podávať, rozhodovať a ako jediný aj siahať na lieky. S týmto pravidlom by mal byť oboznámený každý člen domácnosti. Ideálne je však miesto zamykateľné s dobrou dostupnosťou odomykania komukoľvek zodpovednému.

Kozmetika a lieky nie sú to isté a predsa občas áno

Pri skladovaní kozmetiky a liečiv existujú určité podobnosti aj rozdiely. Kozmetika nemá tak zásadný účinok, ako liečivá. Sú prípady, kedy majú látky v kozmetike naozaj reálny účinok aj na zdravie a stav pokožky, tela, rán a hojenia, a pod. Podmienky skladovania podmienky veľmi ale neriešime. Len vzácne si všímame, že krémy majú odporúčania skladovania na iné teploty, v akých ich skladujeme. Obmedzuje nás priestor a kapacita vhodných priestorov, ich dostupnosť, veľkosť bytov orientovaných do stále menších rozmerov. Kozmetiku taktiež nedržíme na miestach s teplotnými výkyvmi a veľkými teplotami vôbec. Napríklad v blízkosti radiátorov a ohrievačov. Opäť platí, že príliš zohrievaný obsah, alebo obal môže mať následky na zloženie vnútra.

Kozmetika s obsahom olejov, alebo priamo oleje, ako kokosový olej, taktiež hojne využívaný v kozmetike, celkom mení svoju funkciu, vlastnosti, rozotierateľnosť. Nespočetne veľa krát ale zlé skladovanie kozmetiky spôsobí jej neúčinnosť, či dokonca škodlivosť.  Ak už siahnete po obaloch liekov a kozmetiky, čítate stránky produktov, alebo porovnávate cez katalóg s kozmetikou a zdravím súčasne, mali by ste získať aj informáciu o nárokoch na skladovanie. Výsledkom sú produkty, ktoré jednak vydržia a zároveň budú plniť tú funkciu, pre ktorú ste si ich kúpili.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu