Vysávač pre malý/veľký dom a na malé/veľké upratovanie: aký vybrať?

Vysávač je neodmysliteľný spotrebič a súčasť domácnosti viac ako sto rokov. Kým sme ho nemali, spoliehali sme sa na metlu, čo nebolo ani stopercentné a ani bezprašné. Vývoj vysávačov neustále napreduje a poznáme tak mnoho inovácií a špecialít v tomto segmente, ktoré z vysávačov robia viac ako sú, prípadne raz dosiahnu úroveň, kedy budú fungovať na celkom inom princípe ako dnes. Zostaňme ale pevne nohami na zemi. Či už vyberáte tyčový, na kolieskach, prípadne vreckový a bezvreckový, siahame na Slovensku v prvom rade na cenu. Potom na značku a vzhľad a až potom na funkcie. Ktorý je pre vás ten pravý?

Vysávač a podlaha

Varianty vysávačov:

Stojaci tyčový vysávač

Moderný variant má mnoho výhod. Určený je síce len na podlahy, ale veľa dizajnov tvorí zároveň aj koncept 2 v 1, kedy v ňom máte vložený aj menší ručný vysávač. Moderné sú na akumulátor, čiže bez káblov, hoci ani káblové nemusia znamenať mínus. Dokonca niektoré majú vodnú filtráciu. Stoja samé vďaka konštrukcii a sú vďaka tomu pripravené aby boli po ruke. Tie s vodnou filtráciou majú jednu nespornú výhodu. Prach ostáva vo vode a do vzduchu sa tak nedostane nič.

Tyčové vysávače majú minimálne požiadavky na úpravu. Neskladajú sa pri nich diely a nevyťahujú hadice. Niektoré sú dokonca riešené tak, že sú elegantným interiérovým doplnkom napríklad haly, kuchyne, alebo kúpeľne. Vtedy ich nie je nutné skrývať v šatni, v skrini, prípadne pri metlách.

Nevýhody:

 • sledujte značku a materiálové vyhotovenie. Príliš mäkké plastové časti môžu byť dôvodom pre ktorý váš kúsok nemusí byť v rovnakom stave aj o pár rokov. Systém státia nemusí byť po čase taký pevný a spoľahlivý. Počas práce ich musíte postaviť. Ako stojace tvoria riziko pre malé deti a domáce zvieratá.
 • Vysávače s vodnou filtráciou nijako neotočíte.
 • Tyčové vysávače sú určené len na podlahy. Zdvíhanie k pavučinám je pri drvivej väčšine modelov nemysliteľné.
 • Neraz majú menšiu kapacitu vreciek. Ideálnejšie sú preto zásobnikové modely.
 • Akumulátorové vysávače so slabším výkonom nie sú vhodné do veľkých domov na kompletné vysávanie.

Klasické vysávače na kolieskach

Klasické vozíkové vysávače stále nevymierajú. Svedčia o tom dizajnové riešenia aj inovácie. Aj pri nich sa stretávame a viacerými spôsobmi zberu prachu a smetí. Konštrukčne nie sú zložité, nevyžadujú si veľa patentov a aj cena a trvácnosť je o niečo dlhšia. Kapacitne sú veľa krát tieto vysávače na tom lepšie. Poznáme veľké výkonné priemyselné vysávače, alebo guľaté vysávače podobné na lietajúce taniere zo starých sci-fi komiksov určené na vysávanie kancelárií. Potom je tu široký segment domácich vysávačov. Že ide o vysávanie domácnosti treba vnímať nie ako oddelenie dizajnu ale očakávať môžeme aj nejakú výbavu práve pre domácnosť. Na rozdiel od priemyselných sa kancelárskych priestorov máme v domácnosti bytový textil, tvarovaný nábytok, priestory za pohovkou, a podobne. Pokiaľ máte doma zviera s chlpmi a alergika na srsť, vodná filtrácia je pre vás výhodou. Hlavné však silný výkon a schopnosť vysávať čalúnenia, či rotačné kefy s výkonom.

Rowenta RO 8370 EA

Dobrá výbava takýchto vysávačov dovolí postarať sa o čistotu rôznych plôch. Sami sme mali možnosť opakovane potvrdiť, že domácnosť povysávaná dokonca dvoma stojacimi vysávačmi za sebou sa dá prekvapivo povysávať ešte lepšie, ak máte silný výkon a dobrú výbavu nadstavcov. (Test vysávača Rowenta RO 8370 EA, apríl a máj 2018) – množstvo prachu prekonalo prvotne povysávané množstvo prachu stojacim vysávačom inej známej značky a následne aj vysávačom tretej značky s vodnou filtráciou.

klasický vysávač s vodným filtrom

Vysávač na vozíčku s trubičku zdvihnete nad hlavu, povysávate ním aj priestor priamo nad vami na strope. Domáci majstri pri vŕtaní vždy ocenia ak môže trubica povysávať prach z múru/tehly skôr, ako pri dopade na zem stihne zašpiniť stenu aj priestor okolo.

Nevýhody:

 • pochopiteľne, v malom byte je veľký vysávač s dobrou výbavou komplikáciou pre priestor a skladovanie. Smart riešenia sú tie, ktoré nájdu priestor pre nadstavce a výbavu tam, kde pôvodne nie je. Napríklad zo spodku políc alebo vďaka vytvoreniu úložných priestorov v šatni či botníku.
 • Tie vreckové si žiadajú vymieňať vrecká, o ktorých stále dúfate, že ich neprestanú vyrábať. Bezvreckové sú v tomto lepšie, ale pozor na udržiavanie čistoty a bezprachovosti filtrov.
 • Môžu byť ťažšie a niektoré vám môžu obiť omietku. Napríklad ak nesledujete, kam ho ťaháte a potiahnete viac než ste si mysleli. Nemotorné modely sú pohromou.

Robotické vysávače

Trendom modernej domácnosti sú vysávače, ktoré zohľadňujú dobu a éru automatizácie. Vysávajú bez toho, aby sme museli vysávať priamo my a postarajú sa o to napríklad v presne stanovenom čase každý deň, či v iný, podľa zadania. Reálne ide o skvelú vychytávku, ktorá šetrí čas. Síce provokuje domáce zvieratá s lovecký inštinktom či zvedavosťou, ale vy sami máte o robotu menej. Nemožno však hovoriť, že robotický vysávač celkom nahradí akýkoľvek klasický. V skutočnosti len oddiali nutnosť ho použiť na menej dostupné miesta a miesta, ktoré nevidíte. Určené sú do moderných domácností s rovnakými podlahami. Do menších bytov, alebo do veľkých izieb, v ktorých nie je častý pohyb.

Nevýhody:

 • Vyššia cena. Pre kvalitu sa trpí. Teda peňaženka trpí, no na druhej strane, strávite vysávaním menej času, ktorý môžete venovať niečomu inému.
 • Niektoré robotické vysávače nezvládnu koberce s dlhým vlasom
 • Pre tých čo sa boja moderných technológií a nastavení je to strašiak, ale báť sa nie je veľmi čoho. Chce to len venovať trochu času a trpezlivosti, kým sa vysávač naučí, ako to u vás vyzerá a vy sa naučíte, ako funguje.
 • Ak pričasto meníte polohu nábytku, sťahujete a presúvate stoličky, taburetky a v interiéri je objekt, ktorý mení polohu (detský chodiaci pavúk, škatule s hračkami, veľký neporiadok), niektoré typy budú mať problém sa zorientovať.
 • Vysávanie nie je stopercentné na miestach kam sa pre tvar a veľkosť nedostane, alebo nepriblíži. Je tak určený len na rovné povrchy, nízke prahy, veľmi pozvoľné sklony bez schodov. Povysávať však s klasickým vysávačom ako doplnkovým bude predsa len nutné, hoci menej často vďaka pravidelnej práci robotického vysávača.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu