Recenzia: bezsáčkový vysávač Rowenta RO 8370 EA so slušnou výbavou

V súčasnosti, keď sú trendy stojace moderné vysávače, máte pocit, že vozíčkové vysávače s nádstavcami sú pomalý prežitok. Nedajte sa oklamať. Rowenta RO 8370 EA je zástupcom vozíčkových klasických vysávačov, ktorým sa môžete prejsť po domácnosti dokonale povysávanej pred tým iným moderným tyčovým vysávačom. Prekvapením bude množstvo prachu v zásobníku, o ktorom ste nie len že netušili, ale by ste ani neverili, že sa vo vašom interiéri nachádza. Bohato vybavený bezvreckový vysávač je potom jeden z tých prístrojov, ktoré použijete opakovane a radi už len preto, lebo viete, že fungujú.

Rowenta RO 8370 EA

Prvé dojmy: Slušná výbava a nadstavce na všetko

Nepatríme medzi tých, čo považujú nadstavce pribalené k vysávaču medzi výstrelky dizajnérov. Každý má svoj účel a pre dokonalý výsledok má zmysel ich aj používať a nenechávať v škatuli. Rowenta RO 8370 EA má škatuľu poriadnu. Už podľa váhy sa dá vytušiť, že nepôjde o drobca s ktorým povysávate pár miestností a bude horko-ťažko dýchať on aj vy. Prvé vlastnosti, ktoré udreli do oči boli:

 1. Nízka hlučnosť, informácia na škatuli
 2. Farebné variácie, v našom prípade obľúbená červená
 3. Bezvreckový (žiadne vrecká / papierové sáčky), čiže zásobník
 4. Teleskopická tyč
 5. Pestrý výber príslušenstva aj náhradný penový filter
 6. Pevné robustné telo

Z tých základných vlastností, ktoré udreli do očí ako prvé a týkali sa tela hlavnej motorovej časti, je možné priblížiť o niečo viac aj konštrukciu. Plastové telo má dve hlavné veľké pogumované kolieska. Po bokoch sú dve tlačidlá, vysávačová klasika. Jedno na natiahnutie káblu, druhé na zapínanie a vypínanie. Otvor pre vloženie hadice je tvarovaný, takže iná hadica doň nevojde. Tá, ktorá je súčasťou balenia sa sem vsúva na počudovanie aj opakovane veľmi ľahko. Tvarovaná spona zaklapne sama bez nutnosti hľadať spôsob, ako ju zapojiť.

Rowenta RO 8370 EA

V balení je viacero nadstavcov. Všetky z nich si robia dobre svoju prácu a ťažko ich výsledky dosiahnete s iným v rovnakom čase.

 • Kefový rotačný na koberce,
 • koncovka s tvrdými rovnými kefkami určená na klzké podlahy ako laminát, či dlaždice,
 • kefový malý určený na úzke miesta,
 • nadstavec na vysávanie čalúnenia, textilu a postelí,
 • ale tiež nadstavec na úzke priestory.

Konštrukcia a práca s vysávačom

Každý z nadstavcov má poistné tlačidlo, ktorého stlačením je možné hlavicu (alebo ak chcete nadstavec) vybrať. Ak nahradzujete týmto vysávačom niečo staršie bez podobných sponiek, bude sa to zdať ako zbytočnosť, avšak vzhľadom na to, že pri prenášaní vysávača nič s hlukom nespadne, nevypadáva a všetko drží na svojom mieste… buďme radi, že to tam je. Telo má pevnú, nikde nevŕzgavejúcu konštrukciu, pevnú rúčku na vrchu, za ktorú ho chytíte a viete prenášať.

Rowenta RO 8370 EA

Teleskopická tyč sa vysúva s podobným tlačidlom. Jeho stlačenie umožní tyč vysunúť aj zasunúť. Nie je lajbavá, drží a je presná. Konštrukcia nedovolí, aby sa vysunula úplne. Zaujímavá je aj koncovka hadice, tá ktorá sa spája s tyčou. Čierna plastová rukoväť dovolí pohodlné držanie vysávača s regulátorom sily. Možno jediným nedostatkom vysávača je, že zapínanie a vypínanie už mohol mať v rúčke. Chápem však, že by to komplikovalo konštrukciu celej flexibilnej hadici. Rukoväť je ale zaujímavá ešte niečím. Má vysúvaciu kefu s ktorou sa vysávanie okolia klietok so zvieratkami, okrajov kuchynskej linky pri podlahe s omrvinkami dá nazvať vysávaním. Táto kefa narúša aj prichytené nečistoty, dáva ich do pohybu a ťah vysávača sa o ne už postará.

Zásobník na prach poteší

Zásobník sa nachádza vpredu. Je to nádobka, niečo na spôsob kanvice v kávovare. Tu sa „varí“ prach a nečistota povysávaná v domácnosti. Do podnadpisu som dal, že poteší. Bodaj by nie? Žiadne papierové sáčky, ktoré po pár rokoch prestanú vyrábať. Nehrozí tak slabnúci vysávač podľa plnosti sáčku, a keď sa náhodou podarí niečo povysávať, stále to nie je celkom stratené. Vysávač má svoj suchý zásobník, kde uskladňuje všetok povysávaný prach.

Vy ako používateľ nečistoty vidíte. Vysunutie zásobníka a jeho vysypanie je výrazne rýchlejšie, ako vyberanie sáčku a nasadenie nového. A to neriešite žiadne sáčky. Zásobník sa vytrasie do koša a vybavené. Má to aj psychologický efekt, že vidíte, koľko špiny vytiahnete z koberca. Vysávač má silný ťah a s pomocou rôznych násad, ak sa raz vrhnete a poriadne upratovanie, vytiahnete slušnú zásobu neporiadku. Nadstavec na úzke priestory si podarí s radiátormi. Medzi nimi sa zachytí prach a svoje narobia aj pavučiny.

Kvality a postrehy pri práci s Rowenta RO 8370 EA

Vysávač sa pýši tichým chodom. Ak začnete prácu s rotačným kartáčom, budete pochybovať o tichom chode. Ide totiž o najhlučnejšiu hlavicu, ktorá za zvuk „vďačí rozbehnutým kartáčom“. Úspešne sa im darí sťahovať ľudské vlasy a psie chlpy z koberca, to je jej hlavný plus. Pri iných hlaviciach ale postrehnete porovnateľný rozdiel v hlučnosti. Čistič parkiet, rovných podláh, alebo hlavica na poťahy sedačiek či postelí sú naozaj tichšie, oveľa tichšie než vysávačová klasika. Nie je to síce hluk, pri ktorom nezobudíte malé dieťa, ale ani sme to veľmi neskúšali. Pokojne sa môžete v tichosti zhovárať a počujete sa navzájom. Aj pri vysávaní. So stále dobrým ťahom.

Poteší kartáč skrytý v rukoväti. Ale taktiež rýchle nasadzovanie a vyťahovanie hlavíc pomocou stlačiteľnej poistky. Všetko ide nasadiť len z jednej strany, ale má to svoj účel. Vysávač sa dá postaviť do stredu miestnosti bez opierania. Každá hlavica má koľajničku, ktorá sa dá zasunúť na zadnú časť tela s motorom. Tým vysávač kdekoľvek stojí. Tento systém nie je novinkou, má ho mnoho iných. Len poteší, ak sa na drobnosť tohto typu nezabudlo. Pri práci si motorové telo bez problémov potiahnete za sebou, kábel sa vyťahuje aj naťahuje bez ťažkostí. Neporadí si veľmi, pokiaľ sa ukryjete do pravého uhla za zárubňu a ťaháte. Telo nie je tak tvarované, aby prekĺzlo, takže sa nepozabudnite.

Najzákladnejšou prednosťou vysávača je však stále bezsáčkový systém. Nečistoty v nádobe vytiahnete, vysypete a nádobku vrátite bez nutnosti nejakého umývania naspäť. Znamená to veľmi rýchle vyčistenie vysávača. Pripravený je na uskladnenie, alebo ďalšie použitie. Žiadne papierové sáčky. Prácu to vie zrýchliť, ale je taktiež pohodlná, čo je pre mnohých to najhlavnejšie. Dokonca náš vlastný výskum dokazuje, že tento typ vysávača je vhodnejší pre chlapa.  Vidí čo vysáva, vidí výsledok svojej práce nie len na zemi, ale aj v zásobníku. Keď to skúsi ešte raz, vie veľmi dobre odhadnúť, ako dobre vysával.

Technické vlastnosti

 • Výrobca: ROWENTA
 • spotreba 27kWh/hrubý ročný priemer
 • hlučnosť 68 dB
 • napájanie: 220-240V~ / 50-60 Hz / 750W MAX
 • modelové označenie: RO8370 EA FUSCHIA
 • dodávané v štyroch variantoch: fialová, béžová, modrá, bordovočervená
 • energetická úspora: trieda A
 • veľmi slušná výbava a ťah
 • kapacita zásobníka: 2 litre
 • MADE IN FRANCE

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu