Moderné stojace vysávače doma nestačia, dopĺňajú ich klasické

Čoraz viac sa v našich domácnostiach udomácňujú moderné stojace vysávače, ktoré neraz dokonca chcú byť aj mopom a kombinujú vlhké umývanie. Moderné vysávače, ktoré nám veľmi nedovolia docieliť úzke vysávanie medzi špárami a zaujmú nás akumulátorom a vodnou filtráciou, prípadne svojim dizajnom, veľa krát nemajú tak silný dosah, aby zvládli vytiahnuť z chlpatého koberca naozaj všetok prach a podarilo sa im to aj medzi úzkymi priestormi v plnej sile vysávača. Stretávame sa s tým opakovane.

Klasika je klasika, kvôli ťahu aj konštrukcii

Klasické vozíčkové vysávače s rôznymi nástavcami majú svoj zmysel a logiku. Motor nechávame na zemi, kým hlavica s tyčou môže cestovať aj vysoko nad motor, napríklad k pavučinám, alebo k radiátorom. Každý nástavec je určený na nejaký povrch, ktorý sa nie vždy dá povysávať univerzálnym stojacim vysávačom s jedinou koncovkou. Čalúnená tvarovaná sedačka, plávajúca podlaha, parkety, hustý a vlasatý koberec, alebo rôzne nerovnosti na vonkajšej terase. Na to sa skrátka nedá použiť jedna hlavica a nemožno čakať, že práca bude stopercentná. Vysávače, ktoré vám ponúkajú silný výkon a možno na prvý pohľad ponúkajú až priveľa funkcií, hlavíc a nástavcov, to vôbec nemyslia zle.

klasický vysávač s vodným filtrom

Všímame si niektoré aj zahraničné recenzie vysávačov, ktoré ponúkajú mnoho nadstavcov a úprav hadice. Nie je to len jedna vlastnosť, ale viacero, čo obohacujú funkcie. Sú však hodnotené negatívne, pretože údajen komplikujú prácu používateľovi a vytvárajú ju neprehľadnú. Pritom stačí len evdieť, na čo nadstavec je. Recenzent, teda redaktor portálu, ktorý takýto prístroj testuje, prípadne používateľ, ktorý dáva hodnotenia na systémy porovnávačov cien a podobne by mal v prvom rade pochopiť, prečo aj renomovaní výrobcovia ponúkajú k bežným vysávačom toľko príslušenstva. Cieľom je dosiahnuť maximálny výsledok a čistotu domácnosti.

Moderný stojaci vysávač nestačí, chce to aj klasiku

To znie ako marketingový ťahák, no v reálnom svete je to aj skutočný dôvod, prečo výrobca ku klasickému vysávaču dodáva rozsiahle príslušenstvo. Moderné vysávače, pri ktorých je ústrednou funkciou praktickosť, dizajn, bezhlučnosť, akumulátorový pohon, alebo iné moderné vlastnosti týkajúce sa univerzálnosti, sú určite prednosťami. No pri snahe udržať domácnosť absolútne čistú je klasický vysávač aj tak prístrojom, ktorý by stále mohol nájsť svoje uplatnenie. Nie je tak nič nezvyčajné, ako sme si všimli, mať k modernému elegantnému vysávaču doma ešte jeden klasický vysávač hadicový s kolieskami. Dosiahne na rôzne miesta, zvládne povysávať pavučiny. S väčšinou moderných stojacich vysávačov je nemysliteľné, aby ste ho otočili bližšie k vŕtačke ak idete vŕtať do steny a nechcete prach všade navôkol. Pri vozíčkovom vysávači stačí priblížiť trubicu bez koncovky a problém je vyriešený. Klasické vysávače tiež bežne dosahujú podstatne väčšieho sacieho výkonu. Viac o tejto problematike nájdete napríklad v tomto článku venovanému výberu vysávača.

Tyčový stojaci vysávač je preto skvelým pomocníkom v domácnosti, no nemožno ho považovať za úplnú náhradu akéhokoľvek vysávača v domácnosti. Celé roky sme utvrdzovaní v tom, že pre vysávanie väčších domácností, čiže priestoru väčšieho ako jedna garsónka, to chce klasický trubicový vozíčkový vysávač, ktorý sa postará o miesta všade tam, kde sa usádza prach a nečistoty, alebo kde sa v domácnosti pohybujú aj zvieratá. Okolo klietok rozyspané zrno, podstielka, krmivo, chlpy či pierka, roztoče a prach usádzaný v úzkych škárach medzi nábytkom a kobercom, presne tu spoznať dôvod, prečo vysávač vybavený nadstavcami je pravým pomocníkom.

Rowenta RO 8370 EA

VEDELI STE? Pre mnohé slovenské domácnosti sú vysávače hlavne o jednej konfigurácii? Zhruba 50 percent používateľov vôbec nepoužíva všetky nadstavce dodávané k vysávaču, jednoducho pre pohodlnosť s ich nosením, alebo ich hľadaním. Časť z tých, čo ich nepoužívajú,  ich dokonca považujú za zbytočnosť, hoci pri vysávaní nenachádzajú riešenie na dosiahnutie miest, ktoré obchádzajú.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu