Výkon krbu či kachieľ vyberajte podľa veľkosti priestorov

Oheň plápolajúci v krbe dotvorí príjemnú atmosféru večera, ale okrem toho znamená aj významný zdroj tepla. Kúrenie drevom je pritom čoraz viac populárne. Lákavá je predovšetkým jeho nízka cena, dobrá dostupnosť aj jednoduchá manipulácia.

Krb interiér

Moderné spotrebiče ponúkajú komfortnú obsluhu, vysokú účinnosť a najmä možnosť, kedy sa dajú krbové kachle či vložka do krbu regulovať. Kúriť sa tak dá jednoducho a efektívne bez nutnosti neustále prikladať. Pri rozhodovaní, ktorý kúsok je pre vás ten správny, by však nemal hrať úlohu výhradne dizajn, ale predovšetkým ich výkon, ako aj spôsob, akým chcete dom či byt vykurovať.

Podľa čoho vyberať?

Hoci samotné kúrenie v krbe je pomerne jednoduché, výber taký rozhodne nie je. V úvahu je potrebné vziať nielen vysnenú podobu spotrebiča, ale aj jeho výkon, spôsob vykurovania, možný ťah komína, priemer dymovodu a tiež skutočnosť, aký veľký priestor potrebujete vykurovať a nakoľko dokáže stavba udržať teplo. Už pri základnom rozhodovaní sa preto vyplatí prizvať na pomoc odborníka, ktorý zváži všetky potrebné faktory a pomôže vám navrhnúť optimálne riešenie.

Výkon podľa veľkosti priestoru

Základným kritériom pre voľbu výkonu vložky do krbu je veľkosť priestorov, ktoré chcete vykurovať. V úvahu vezmite však aj vek stavby. V prípade starších objektov je zvyčajne nutné počítať s tým, že murivom unikne väčšia časť tepla ako u novostavieb. Tomu treba prispôsobiť aj výkon vykurovacieho telesa. Krby či kachle s nízkym výkonom priestor nedokážu vykúriť, tie s naddimenzovaným výkonom ho zase prekurujú.

V prvom prípade sa v snahe o zvýšenie výkonu a získanie väčšieho množstva tepla zvýši aj spotreba palivového dreva. Pri príliš vysokom výkone a s tým spojeným prekurovaním priestorov sa zase škrtí prívod vzduchu. Výkon sa tak síce zníži, no nedokonalým spaľovaním sa vložka do krbu či kachle zanášajú dechtom a rastú náklady na čistenie.

TIP: viete ako uložiť drevo do krbu tak, aby ušetrilo drevo a horelo čo najdlhšie? Prečítajte si rady ku kúreniu drevom v krbe.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu