Kúrenie drevom: ako menej prikladať, viac vyhriať a ušetriť?

Na to, aby sme počas vykurovacej sezóny a počas kúrenia tuhým palivom niekedy netreba žiadne zázračné prípravky, prísady, talizmany či amulety. Občas stačí základ fyziky, chémie a vhodné drevo. Je vo všeobecnosti známe, že kúrenie v krbe môže mať aj podobu, pri ktorej raz naložíte a pár hodín nie je nutné prikladať. Rozdiel je v usporiadaní dreva.

Princíp opačného usporiadania je práve v logike

Za bežných okolností kúrenie v krbe zahajujeme odspodu papierom, či podpaľačom pod suchým drevom (triesky, podpalky, suchý drobný smrek a pod.) Zvyšujúca teplota zahreje aj hrubšie drevo nad tým a v krbe máme rozkúrené. Pri dosiahnutí správnej teploty sa tak nebojíme priložiť aj hrubé, rozseknuté kúsky polien, či celé polená suchého dreva, alebo brikety. Obľúbený a osvedčený trik značnej úspory dreva, času, aj prácnosti prikladania pritom spočíva v otočenom poradí. Vrstvy sú dané opačne a aj vysvetlíme, čím je efekt lepší.

  • Horná vrstva: tenké triesky a tenšie suché drevo na rozkúrenie
  • Vrstva pod hornou vrstvou: tenké drevo, ktoré je schopné sa pripáliť od hornej vrstvy
  • Stredná vrstva: stredne hrubé drevo
  • Druhá vrstva odspodu: hrubšie rozseknuté polená
  • Spodná vrstva: celé polená, alebo hrubšie kusy

Opačné kúrenie: Prečo je to tomu tak?

Horná vrstva počas horenia zahrieva do potrebnej teploty postupne aj tie nižšie poschodia. Každá vrstva je rôzne hrubá a potrebuje rôznu teplotu na to, aby dôkladne prehorela a stým súvisiaci čas. Drevo sa ukladá na tesno, s tým, že je stále dostatočný priepust vzduchu zdola a cez vpusť vzduchu (zväčša pri dvierkach alebo pod nimi). Popol postupne prepadáva a hoci sa spodné drevá zanesú popolom rovnako, prestupom hlavného horenia nižšie a nižšie sa postupne ohrievajú aj hrubé kusy.

Takto naložený krb sa nenakladá celkom doplna, ak to nedovoľuje vnútorná konštrukcia. Ale ani natesno, ak ide o dizajn sklenených dvierok do L, alebo U. Základným princípom pre takéto kúrenie je však mať naložené čo najviac, na tesno a zapáliť tenšie z hora. Horenie tak neprebieha naraz. Oheň horí niekoľko hodín s tým, že nie je nutné prikladať. Ten zásadný fakt celého horenia je, že hoci máte 2-3 prípadne viac hodín naložený krb, stále tam môže byť drevo, ku ktorému sa plamene a s nimi potrebná teplota 300° – 350° C ešte ani v plnej miere nedostali. Na údaj o teplote nám slúžia bežne dostupné teplomery, ktoré sú len informáciou, niekedy však vhodnou.

Samozrejme, tento trik platí pri zahájení kúrenia a po prehorení a následnom prikladaní už je horenie na spodku krbu. To znemožňuje toto usporiadanie. Možnosťou je ponechanie úplného dohorenia a pokračovanie, čo však (takéto čakanie) spôsobí teplotné výkyvy a nerovnomerné vykurovanie.  Aj tu však záleží od skúsenosti, typu grilu a pod. Úspora dreva však môže byť vidieľné a pocétiteľná aj na peňaženke.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu