Popol. Mnohí ho máme dosť už na konci jesene a ešte viac počas zimy. Popol nie je úplne ideálny obsah košov na komunálny odpad. Ak kúrime v krbe alebo peci, s veľkou pravdepodobnosťou nie sme obyvateľom bytovky a bytu ako takého. Popol je tak spojený s domami a tie zväčša máme s nejakým dvorom, či záhradou. Sypať popol do odpadu tak veľmi nedáva zmysel, hoci to mnohí robia aj dnes. Ak predsa len minimalizujete objem odpadu, vedzte že aj v rámci popola sa dá vynájsť hneď niekoľkými spôsobmi.
Najkvalitnejší je popol z tvrdého listnatého dreva s jemnou konzistenciou. Avšak ak máte akýkoľvek popol pochádzajúci z prehoreného čistého dreva, bude dobrou voľbou na všetky nasledovné účely. Popol nepodceňovali ani naši predkovia. Bol totiž opakovane využívaný ako čistidlo, alebo leštidlo.
Popol z krbu, v ktorom spaľujeme čisté drevo bez lakov, chémie (v krbe by malo byť jednoznačne len čisté drevo) môže mať ďalšie využitie. Môže totiž byť práve v zimných mesiacoch výborným nástrojom na posypovanie zaľadnenej cesty a chodníka všade tam, kde nemôžeme použiť posypovú soľ. Proti popolu nemôže mať nikto námietky. Najmä ak v ňom nie sú klince z obhorených paliet a podobne. Klince vyberieme ľahko magnetom, alebo po preosiatí cez sito. U nás používame už roky sitkovú lopatku na čistenie mačacích záchodíkov. Od klincov očistený popol má ešte niekoľko využití.
Popol je bohatý na minerály, ako je draslík, vápnik a fosfor. Môžete ho použiť ako prírodné hnojivo pre rastliny, predovšetkým tie, ktoré majú radi zásaditú pôdu. Absolútne sa vyhneme použitiu popola na čučoriedky, aktinídiu – kiwi, azalky, rododendrony a ďalšie kyslomilné rastliny. Môže ísť aj o magnólie, ktorým by mohol popol uškodiť. Vhodný je najmä pre rastliny, ktoré majú rády alkalickú pôdu, pretože popol môže zvýšiť pH pôdy. Na to, aby ste zistili či a kde je vlastne popol žiadúci, je dobré poznať pH svojej pôdy. To zvládne pôdny pH indikátor, prúžky dostupné v každom záhradníctve.
Popol môžete použiť na absorbovanie olejových škvŕn na chodníkoch alebo v garáži. Ak sa podarí nehoda a olej nemáte čím odstrániť, popol má v tomto smere dobré siakavé vlastnosti. Stačí ho posypať na postihnutú oblasť, nechať pôsobiť a potom pozametať. Rovnako môže mať účinok pri olejových škvrnách na kobercoch. Posypte popol na postihnutú oblasť, nechajte pôsobiť a potom odsajte. N8sledky škody budú výrazne menšie.
Popol môže absorbovať nepríjemné pachy. Môžete ho umiestniť do chladničky, kompostu alebo iných miest, kde by ste chceli absorbovať zápachy. Do určitej mieri absorbuje aj vlhkosť, no táto vlastnosť je menej výrazná.
Popol môže slúžiť ako prírodný odpudzovač hmyzu. Môžete ho rozptýliť okolo záhrady, hriadok, kvetináčov, alebo rastlín, aby ste odradili hmyz a škodcov, ako sú slimáky a mravce. Hlavne v čase, keď je sucho a nehrozí v blízkej dobe dážď.
Môžete popol zmiešať s vodou a použiť ho na čistenie skla. Ľahko totiž vytvoríte pastu, ktorá má jemnú brúsiacu funkciu, ktorá dokáže aj prihorené pripáleniny sadzí na krbovom skle, alebo aj na inom povrchu ľahko vyhladiť.
S rovnakým princípom popolovej pasty možno počítať aj pri ďalších využitiach. Môžete použiť popol na čistenie striebra. Pastou z jemného popola a vody sa dá strieborný náramok, či iný kúsok kovu ponatierať, prípadne opakovane prejsť a tým docieliť zlepšenie lesku. Napríklad ak striebro zoxiduje.
0 komentárov