Pestovanie čučoriedok a tipy: ako na hnojenie, črepníkové a mulčovanie?

Pri pestovaní čučoriedok platí dôležitá zásada, venovať pozornosť pH pôdy. Zastaviť rast, alebo znemožniť plnohodnotnú úrodu, môžeme nepozornosťou a sadením bez naštudovaní základných informácií. Čučoriedky potrebujú pôdu, ktorá sa čo najlepšie podobá na oblasti, v ktorým sa im darí vo voľnej prírode. Nejde pritom o klasickú záhradnú pôdu, ale rašelinu a pôdy s vyšším pH. S tým sa viaže aj niekoľko zásad o tom, čo je vhodné použiť na mulčovanie.

čučoriedka ovocie bobule v rukách

Pôda a konzistencia

Klasickú kyslú rašelinu určenú pre pestovanie azaliek alebo čučoriedok, je možné získať v akomkoľvek záhradníctve. Dnes je to bežný dostupný sortiment a pestovanie čučoriedok tak nie je komplikované, ako v minulosti. Dokonca nie je nutné sledovať ani pH (aspoň nie v začiatkoch), čiže v podstate v úplnom základe postačí dôverovať overenej zemine predávanej ako „kyslá“. Pôdu nepremiešavame s inou zeminou, záhradnou hlinou a pod. Skôr môžeme použiť keramzit na mierne prevdzušnenie a na spodok nádob, v ktorých ich pestujeme, alebo vo vyvýšených záhonoch je výhodou použiť drenážnu vrstvu štrku, alebo piesku.

Na škodu nie je použiť ako drenážnu vrstvu aj rozdrvené šišky, alebo starú kôru, drvičkou posekané konáre (časom môžu prehniť a pôda môže klesnúť) a ďalšie materiály. Správna kyslosť pôdy sa uvádza medzi 3,5 – 4,5 pH. Hodnotu pH je možné získať pomocou pôdnych meračov, aké predáva napríklad mall.sk.

Pestovanie v nádobách

V prípade, ak ich pestujete v nádobách na balkóne, ideálnou je nádoba, ktorú budete meniť aj podľa veľkosti čučoriedky. Mladá čučoriedka z obchodu čerstvá potrebuje priemer 20 centimetrov a každý rok nádobu zväčšujte až po dosiahnutí ideálnej veľkosti nádoby v priemere 50 cm. Počas zimy čučoriedky nechávame na balkóne, ale nádobu obalíme handrami, starými uterákmi, aby mraz príliš nezasiahol korene v hĺbke črepníka, ale za to dostupné priamemu mrazu. Nezabudnite na drenážnu vrstvu ešte pred sadením.

Mulčovanie čučoriedok

Čučoriedky nemajú radi, ak majú korene zaplavené vodou. Za to majú radi, ak majú pôdu vlhkú. Je tak výhodou nenechávať ich „na prírodno“ na slnku, ale zem okolo nich pokryť geotextíliou a následne mulčom. Cenovo výhodné a aj komerčne dostupné je dopriať im mulčovaciu kôru, čo je zväčša zmes nasekanej kôry z borovíc, alebo iných ihličnanov. Tie majú aj vhodnú pH, ale najmä funkciu zadržiavania úniku vlhkosti zo zeminy. Kôra chráni pôdu pred prehrievaním a kolísaním teplôt. Udržiavanie vlhkosti má svoju dôležitosť, napríklad v období sucha.

čučoriedka ovocie bobule v rukách

Mulčovanie môže byť aj v podobe lesnej zmesi. Nie však ovocnej, ale zmesi borovicového ihličia a šišiek. Aj tie môžu priaznivo pôsobiť na PH.

Hnojenie čučoriedok

Čučoriedky nie sú na hnojenie náročné a napríklad nemusia si hnojenie žiadať takmer vôbec. AK však hnojíte, malo by to byť len pomocou hnojív bez obsahu vápnika a takých, ktoré sú priamo určené na čučoriedky, ale tiež prípadne na kvety ako azalky a rododendrony, ktorých pestovanie sa riadi podobnými pravidlami čo sa týka pH.

Hnojí sa skoro na jar, prípadne v čase, ak je vidieť na rastline slabší rast a nepriaznivý zdravotný stav. Nie je však nutné opakovanie, alebo prehnojovanie.  Ak chceme dosiahnuť vyššiu úrodu, nie je to ani tak o hnojení, ako o vysadení viac ako len jednej čučoriedke. Hoci je samoopelivá, celkom inú rodivosť majú kríky opelené ďalšími čučoriedkami. Prípadne je výhodou, ak pestujete čučoriedky aj iných odrôd. Je však dôležité, aby mali spoločný – zhodný čas kvitnutia, čo umožní ich opelenie. Výber čučoriedok s odlišnou dobou kvitnutia nedocieli vzájomné opelenie.

Čuročiedky oceňujú amónny dusík. Ide o iný typ dusíka, než s ktorým sa stretávame pri bežných hnojivách. Amónny, ako je močovina, má práve účinok na pH, okolo ktorého sa neustále točí pestovanie čučoriedok.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu