Čučoriedka Pelle pochádza zo Švédska. Oceníte na nej jej odolnosť a chuť

Kanadská čučoriedka, ako znie zaužívaný názov pre všetky veľké čučoriedky, má mnoho kultivarov. Niektoré z nich zdokonalili vlastnosti svojich vývojových predchodcov a tak aj medzi čučoriedkami nachádzame zaujímavé vlastnosti. Pri nevyspytateľnosti počasia, aj pri náročnosti podmienok, aké panujú napríklad na Kysuciach, na Spiši a v ďalších chladnejších oblastiach je výhodou, ak vieme o plodinách, ktoré nemusia veľmi bojovať s teplotami a dokážu ich zvládnuť. Čučoriedky sú pomerne dobre známe svojou odolnosťou, no ešte ďalší rozmer ich pestovaniu dáva odroda Vaccinium Corymbosum Pelle, ktorá pochádza zo Švédska a v našich končinách patrí medzi celkom neznáme.

Čučoriedka Pelle

Švédsko sa nachádza oveľa severnejšie od nás. Od pevninovej Európy ju delí niekoľko pobaltských krajín, alebo Baltické more samo o sebe. Panujú v ňom náročnejšie podmienky a tvrdšia zima, ako u nás. Preto úspech v podobe vyšľachtenej odrody Pelle, ktorý sa pripisuje priamo Univerzite poľnohospodárskych vied SLU Balsgård, ocenia aj chladnejšie oblasti na Slovensku.

Jej vlastnosti a najmä nároky nie sú nijako zásadne odlišné od bežných čučoriedok. Predsa len je však v domovine vo Švédsku mimoriadne obľúbená. Jej rovnováha medzi sladkou a kyslou chuťou je považovaná za jednu z najlepších chutí čučoriedok. Tmavomodré plody so svetlou dužinou pokrýva jemný vosk. Dospelý krík prináša úrodu prevyšujúcu 3 kilogramy a dorastá od 150 cm do 200 cm. Pestovatelia na nich ocenia vzpriamený a silný rast. Vzhľadom na vlastné skúsenosti s týmto dosiaľ ešte vzácnym kultivarom, možno zhodnotiť rastlinku určite za vitálnu, silnú, aj odolnú voči vetru. Má dobré mrazuvzdorné vlastnosti.

čučoriedka pelle

Na Slovensku má vo svojej ponuke túto odrodu obchod tutifruti.sk (zdroj foto)

Pestovanie čučoriedok

Pestovanie čučoriedok sa spája s niektorými vlastnosťami, ktorými sa odlišuje od bežného pestovania. Čučoriedky si vyžadujú kyslú zeminu – presnejšie rašelinu. Má to správne pH. Hnojenie je taktiež ideálne len hnojivami na rododendrony, azalky, ideálne však hnojivo na čučoriedky. Obsahuje menej vápnika, a orientuje sa viac na močovinový typ hnojenia. Čučoriedky je možné pestovať aj v záhrade, stále však so zabezpečením nemiešania zeminy. Podrobnosti o pestovaní čučoriedok sme spomenuli aj v tomto článku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu