Červienka, alebo fotínia je krík s výbornými vlastnosťami živého plotu. Listnatý krík so zelenými listami, pričom mladé listy sa vyznačujú výraznou červenou farbou, celkovo tvorí zaujímavé spestrenie záhrad. Tam, kde ho vysádzame ako živý plot, môžeme oceniť, že neopadáva a tak vytvára bariéru aj počas zimy. Fotínia, alebo ak chcete červienka kultivaru Red Robin, ktorá vyniká svojou červenou, nemá len využitie v oddeľovaní záhrad a parkov na sektory, či pri už spomenutej úlohe živého plot. Zaujímavé sú aj ako solitér na kmienku. Výhodou je slnečná poloha. Ak má dostatok svetla a priame slnko, červené listy vyniknú a žiaria výraznejšie.
Tvarovaná červienka patrí medzi drahšie stromy, keďže si žiada starostlivosť, pevný kmeň a správne tvarovanie. Strom však môže byť stredobodom vašej záhrady, alebo predzáhradky. Ako živá guľa, ktorá poteší počas celého roka.
Mať červienku na kmienku, teda na pevnom kmeni, prináša niekoľko zásadných výhod pre pestovateľa. Manipulácia s takýmto stromčekom je jednoduchá. Predávané sú ako kontajnerové a ich výsadba tak nie je limitovaná časom. Pochopiteľne, vysádzame ich mimo mesiace, kedy je zamrznutá zem. Jej tvar na kmienku sa dá ľahko tvarovať do podoby presnej gule. Stačia na to záhradné nožnice a trpezlivosť, prípadne nástroje na prerezávanie živých plotov. Prezerané listy rastlina zvláda.
foto: menej strihaná guľa môže byť viac nadivoko. Dá sa však tvarovať do presnejšej gule. Strih 3x ročne je ideálny, aj vzhľadom na rýchly rast. Strih podporuje mladé červené výhonky a listy.
Krík na kmienku môže vyniknúť ako okrasný a byť dôležitým objektom okrasnej záhrady, alebo okolia domu aj v radovej výsadbe. Rovnako vysoké gule na kmienku môžu pôsobiť zaujímavo a doplnené môžu byť nízkymi druhmi. V zime červienka výraznejšie neopadáva. Nevyžaduje ochranu, keďže je dostatočne mrazuvzdorná. Snehová nádielka pri nechránenom stromčeku, prípadne ľad však môže prenikať hlbšie do koruny. Ak je slabý kmienok nedržiaci vyššiu váhu. Veľmi podobná môže byť aj Pink Marble, inak sfarbená fotínia / Červienka, no rovnako s hustou korunou na kmienku.
Tak ako pri bežných rastlinách v záhrade, aj fotíniu môžu postihnúť určité ťažkosti. Vzhľadom na príbuznosť k ružiam sa väčšinou môžu objavovať ochorenia, aké poznáme práve u ružiach. Rovnaká je teda aj liečba. Napríklad škvrny na listoch, ktoré sú prejavom hubového ochorenia, si vyžadujú fungicídny postrek určený pre ruže.
Z požierajúcich škodcov je častý nosánik ryhovaný (Otiorhynchus sulcatus), s ktorým bojujú mnohí pestovatelia rôznych druhov okrasných rastlín a živých plotov listnatých druhov. Rád si pochutí na listoch ruží, aj na kyslomilných zelených rastlinách. Proti nim je možné použiť parazitické hlístice – tie sú živým organizmom, akousi armádou vo vašich službách. Požierajú larvy chrústov, chrobákov, najmä však práve nosánikov a samé ich vyhľadávajú. V larvách sa potom hlístice množia, využívajú ich telá ako potrava potom sa vydávajú hľadať ďalšie.
0 komentárov