Fotínia Red Robin známa ako červienka, krásny živý plot aj solitér

Fotínia fraserova, známa tiež ako červienka (Photinia fraseri Red Robin) je nenáročnou listnatou rastlinou, ktorá je obľúbeným živým plotom. Fotínií poznáme viacero druhov a práve táto patrí medzi tie všeobecne rozšírené a známe. Výborne zvláda rez, takže tvarovanie nenarúša jej vitalitu a schopnosť rastu. Red Robin je kultivarom fotínie, ktorý sa už v názve pýši červenou farbou. Práve tá je často najväčším ťahákom záujmu pestovateľov. Je jedným z najobľúbenejších zástupcov rastlinnej ríše v našich záhradách, ak chceme dosiahnuť kombináciu zelenej a červenej na okrasnej rastline s univerzálnym použitím. Časom dokonca získava odtiene bronzovo-vínovej farby.

Fotínia fraseri, red robin

Predstava červeného, alebo červenozeleného živého plotu v prípade rôznych kombinácií, je pre mnohých lákadlom.

Starostlivosť o červienku

Fotínia Fraserova Red Robin je výsledkom kríženia japonskej odrody Photinia glabra a čínskej Photinia serratifolia. Neopadavý krík s veľkými lesklými krásnymi listami v lete získava tmavozelené odtiene farby. Zdravá rastlina kvitne na jar hustými krémovými kvetmi. Ak nám ide o tvarovaný živý plot, počítať môžeme s rýchlym rastom do výšky cca 1,5 metra, než sa rast spomalí. Postupne však zahusťuje prepojenie rastlín medzi sebou až do miery, kedy neprepúšťa viditeľnosť „za plot“.

Red Robin Photinia Fraseri mladá rastlinka

Foto: mladá rastlinka

Strih sa vykonáva po mrazoch do prvej polovice apríla. Neskôr môžeme ublížiť kvetom a vytvoriť na kvitnutie v danom roku „hluché“ miesta. Mrazom poškodené časti rastliny (prejavuje sa oslabenými, alebo opadanými listami) je možné ostrihať, čo podporí rast nových výhonov. Pokiaľ vám nejde o kvety, strihať môžete pokojne počas roka niekoľko krát.

Veľkosti a ceny:

Vysádzanie

Ideálnymi podmienkami sú lokality s bežnou záhradnou dobre živenou pôdou a dostatkom vlahy. Automaticky zavlažované trávniky a ich okolie tvorené práve fotíniami si s takýmto riešením celkom postačia. Bežné je pestovanie bez zásadnej pravidelnej údržby. Rastlina si nevyžaduje žiadnu extra starostlivosť mimo marcové a aprílové strihanie. Pre odparovanie vody však ocení, aby mala zem pod sebou chránenú mulčom, prípadne kombináciou mulču a okrasného štrku. V lete je dobré nezabúdať na rastlinu a v suchých horúčavách sa postarať o zálievku. Ak nie je pod nulou a sneh, zálievku ocení aj v zime.

Red rOBIN photinia fraseri

Samostatný solitér, kde po ostrihaní vyrástli nové červené výhony. foto: brest.sk

Ideálne miesta výsadby teda sú:

 • Chránené pred silným vetrom predovšetkým v chladných lokalitách
 • Na priamom slnku, alebo v polotieni.
 • Miesta nepoznačené celodenným tieňom

V prípadoch, ak chceme nechať vyniknúť kontrast a má ísť o rastlinu nižšieho vzrastu, môžeme červienku využiť v kombinácii s vavrínovcom, ktorý je rovnako tak neopadavým kríkom. Pre kontrast, ktorý nemusí vynikať aj v zimných mesiacoch poteší aj v kombinácii s kmienkovými listnatými rastlinami. Zaujímavá môže byť fotínia aj ako solitér tvarovaný do gule. V našich podmienkach je však využívaný aj ako živý plot. Dorastá do výšky presahujúcej 3 metre. Je s ňou možné tvarovať živý plot presahujúci klasickú výšku 2 metrov bez veľkých ťažkostí. Rastliny od seba sadíme na vzdialenosť cca 40 cm. Pri plánovaní vyšších plotov sa so silnými rastlinami počíta s odstupom 70 – 80 cm.

Dôležité vlastnosti červienky (fotínie):

 • Okrasný dobre tvarovateľný krík patrí medzi neopadavé listnaté rastliny, ktoré sú rozšírené a cenovo dostupné.
 • Čerstvé výhony (napríklad tie po strihu) sú červené, staršie zelené.
 • Rastlinka môže mať nálepku „pre začiatočníkov“
 • Mrazuvzdornosť do cca -20°C
 • Šírka dospelej rastliny neobmedzovanej zásadným strihom je zhruba 1 až 2 metre.
 • Výška rastliny môže dosiahnuť až takmer 4 metre
 • Kvitne v závere jari a rodí drobné červené nejedlé, len okrasné plody
 • Nezaslúži si škatuľkovanie „živý plot“, pretože vyniká často aj ako solitér, alebo ako kombinácia rôznych druhov medzi sebou.
 • Ako neopadavá vzhľadom a farbou atraktívna rastlina celoročne skrášľuje dvor, záhradu, alebo predzáhradku.

Zaujímavosť, ktorá si zaslúži pozornosť, je odroda Pink Marble. Podobne ako Fraseri Red Robin, a ona má nové výhony červené. V tomto prípade skôr viac do ružova. Až následne sa menia na zelené. Pink Marble je rovnako zaujímavý stále zelený krík.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu