Živý plot a jeho výška voči susedovmu plotu

Tak ako pri všetkom, čo sa týka plotu a susedských sporov, aj tu je nevyhnutné nájsť kompromis, alebo so susedmi komunikovať. Tí susedia, ktorí nemajú záujem vám vyhovieť a pomôcť, zväčša budú robiť problémy už čo i len pri lietajúcom šarkanovi.

zelený živý plot

Naopak ale aj pri dobrých vzťahoch je dobré ich nenarušiť niečím, čo nebude práve ideálne premyslené. Napríklad živým plotom, ktorý je vyšší, ako treba. Živý plot je živý, čiže postupne sa mení. Pre susedov aj k horšiemu.

Živý plot je skvelá vec, ale…

Vybudovať si živý plot z listnatých, alebo ihličnatých drevín, je skvelý. Zelený, krásny, živý, skrátka na pohľad krásne riešenie tienenia. Ideálne, ak chcete postaviť vysoké tuje ako vetrolam a ich rast nebude tieniť a zavadzať susedom. To je prípad, kedy nemusíte veľmi riešiť spory a pohnevať si nikoho. Horšie ale je, pokiaľ sa o ne opiera slnko a následne k susedovi vďaka nim nepreniká svetlo. Tieniť jeho pozemok a trávnik nemôžete bez toho, aby on s tým súhlasil.

Vzdialenosť živého plota od klasického pôvodného plota

Vzdialenosť živého plota od plota susedovho by mala byť taká, aby ste dokázali prechádzať medzi oboma plotmi a strihať ho v prípade potreby. Konáre, ktoré prechádzajú k susedom, by sa mali strihať. Opäť je však dobré spomenúť ďalší ideálny prípad – taký, v ktorom sused víta, ak je plot bližšie a prerastie trochu drôtové pletivo (tento typ pletiva). Tým aj sused získa zelený vzhľadný plot. Nikdy ie je na škodu susedov súhlas nechať si potvrdiť písomne pri grilovačke. Napríklad pre prípad, že by nastúpila skleróza, alebo zmena majiteľa.

Vo všeobecnosti nemôže predstavovať problém, ak živý plot neprerastá výšku pôvodného plotu. V prípade, kedy živý plot má silný koreňový systém, nemusí ísť o vhodné riešenie na takýto účel. Korene nesmú prerastať k susedom, poškodzovať ich trávnik, betón a už vôbec nie stavbu. Prípadná vlhkosť z takéhoto plotu by nemala narúšať stavbu, pokiaľ plotom prekrývate múry, stenu, či akúkoľvek susedovu stavbu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu