Čo je to zemolez? Ako ho pestovať, čo potrebuje a čo vám prinesie?

Zemolez (Lonicera caerulea) je známy aj ako kamčatská čučoriedka. Je presne tým druhom ovocia v záhrade, o ktorom stále ešte mnoho pestovateľov nič nevie. Pritom si nevyžaduje veľa a prináša bohatú a chutnú úrodu. Na pohľad a chuťovo príbuzný čučoriedke, no predsa zaujímavý osobitými chuťovými vlastnosťami svojho druhu. Predĺžené plody majú charakteristický tvar, čučoriedkovú farbu a o niečo jemnejšie listy. Nepatrí medzi náročné rastliny, no vyžaduje si spoločníka na opelenie. Vzhľadom na nízke náklady pri obstaraní zemolezu a aj priestorovú nenáročnosť nie je komplikované obstarať si rastlinky dve, prípadne aj viac.

zemolez autora

foto: Zemolez Aurora, zdroj: tutifruti.sk

Zemolez nepotrebuje kyslú pôdu a poteší niekoľkokrát

Čučoriedky sú známe, že pre svoj vitálny rast a úrodu je jednou z dôležitých vlastností pH pôdy – pôda kyslá. Od toho sa odvíha aj typické hnojivo určené pre čučoriedky. Zemolez pre svoj rast potrebuje priepustnú pôdu – hlinito piesčitú, výživnú. Skrátka klasickú záhradnú pôdu v našich končinách. Výhodou rastliny je mrazuvzdornosť a aj určitá odolnosť v rámci možných hrozieb chorôb zelene a bobuľovín.

Kríky zemolezu môžu z diaľky pripomínať ríbezle. Nemá však strapcovité ovocie. Kríky sú podobne vysoké a môžu tak aj tvoriť určitú ríbezľovú kombináciu. Vyhovuje im slnečná lokalita. Rodiť môže už mladý krík. Opäť podobne ako pri ríbezliach, aj zemolez sa v plnej rodivosti objavuje po troch až štyroch rokoch. Na opelenie potrebuje svojho sparing-partnera, ďalšiu rastlinu.

Plody zemolezu sú chutné a zdraviu prospešné

Potešiť dokáže svojimi chutnými plodmi po celé roky. Vynikajú antioxidantmi, vitamínmi C, B aj A. Často sú pri nich uvádzané podporné účinky na cievny systém a pri poruchách trávenia. Obsahujú aj pektíny, ktoré možno považovať za látku vylepšujúcu možnosti konzervovania zemolezu a výroby džemov, alebo lekvárov. Za zmienku stojí obsah železa a medi. V ďalekom východe je v ľudovom liečiteľstve známy aj kvet zemolezu pri liečbe chrípky. Ako čerstvé priamo z kríka sú unikátnym ovocím a zdrojom týchto látok.

Rastlina je pomerne trvácna. Drevo jej tak neschne ako ríbezliam a ponúka pravidelnú úrodu. Plody zemolezu sú nezameniteľné valčeky, ktoré sú na svojom konci buď rozšírené, alebo rôzne poohýbané. Dá sa povedať, že každý plod je tvarovo tak trochu jedinečný, pokrytý jemným voskom, aký poznáme aj pri veľkých kanadských čučoriedkach, slivkách a niektorých marhuliach.

Dôležité informácie:

  • Zemolez dokáže rodiť už v máji, hoci len v marci ste ho zasadili. Bude jedným z prvých ovocí, alebo celkom prvým ovocím v bežnej slovenskej záhrade.
  • Doprajte si ich viac. Vzájomne sa podporia v rámci úrody.
  • Predávajú sa kontajnerové (v kvetináči), takže je ich možné vysádzať aj mimo bežnej sezóny v jeseni a na jar.
  • Ohrozený je len kozami a hydinou, ktorá rada siahne po zelenej strave a bobuliach, ktoré sa idú po ňom potrhať. Bežne sa nestretáva s chorobami a škodcami.

Rôzne kultivary jedlého zemolezu

Keďže zemolez má viacero druhov a len malá časť je jedlá a dokonca zdraviu prospešná, poznáme ako ten využiteľný druh práve Lonicera caerulea. V rámci neho je na trhu niekoľko kultivarov. S odkazmi do tutifruti.sk ide napríklad o:


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu