Lipa malolistá, liečivý strom, ktorý si do veľkej záhrady určite doprajte

Lipa je našim národným stromom, z jej dreva bola vystrúhaná lyžica, ktorá bola žitia prvá družka slávnemu Jánošíkovi a od nepamäti slúžila svojim mäkkým drevom aj drevorezbárom. Mnoho slávnych líp na Slovensku spájajú legendy. Slávna je tá z Bojníc. Dožívajú sa veľa rokov, no lipový kvet, inak povedané lipina, je cenná pre liečivý čaj. Ľudové liečiteľstvo dokáže lipu spracovať aj inak, ako len na obyčajný čaj.

Lipa malolistá a lipový kvet

Chuťovo je výrazný, pôsobí sladkým dojmom a v komerčnom predaji môže byť lipový čaj pomerne drahý. Dopriať si ho však môžete z vlastného stromu. Stačí investovať len na začiatku do jeho obstarania a pár rokov počkať.

Zadovážte si strom vlastnej lipy

Lipa malolistá (Tilia cordata)  je krásny strom s hustou korunou. Poskytne po niekoľkých desaťročiach veľký tieň a bude si preto vyžadovať po čase aj veľký priestor. Sme však aj takí, ktorí do menšej záhrady vyberáme lipu len na čas, kým ju znesú susedia, alebo kým sa nenaskytne príležitosť vysvetliť im prospešnosť tohto stromu v záhrade. Cena stromu vo výške zhruba 160 – 200 cm sa pohybuje od 25 EUR. Na brest.sk je však v ponuke lipa malolistá za 19,90 v kontajneri. Veľký strom presahujúci 3 metre je už tvrdý oriešok aj na prepravu. Vysádzať je strom možné teda kedykoľvek počas roka. Zaujímavá je v rovnakej cene aj odroda Winter Orange s na červeno sfarbenými konármi.

Prirodzene rastúci strom môže presiahnuť 10 metrov, či vo vyššom veku veľkosť až 30 metrov. Jeho koruna bude mimoriadne hustá. No zároveň aj úroda lipiny, teda lipového kvetu, môže byť rozsiahla. Je potrebné si uvedomiť, že vlastniť lipu, ktorá bude rodiť, si vyžaduje počkať aj 5 alebo 10 rokov pri veľmi malých stromoch. Množstvo kvetu na strome však je nespočítateľné. Poďakujú sa vám včely, pre úkryt aj vtáctvo, ale rovnako tak odberatelia poctivého „domáceho“ lipového kvetu, ktorý na zimu nasušíte.

Lipa malolistá – prečo si  ju zadovážiť do vlastnej záhrady?

  • Je jeden z najkrajších a najužitočnejších stromov, aké si vôbec môžeme sami priniesť do záhrady a pestovať v našich podmienkach
  • Využíva sa ako súčasť alejí, parkov, zámockých záhrad, ale aj ako spestrenie sídlisk
  • Výnimočná je pre včely a iných opeľovačov
  • Zber lipového kvetu lipe neublíži a po stránke objemu ho dokáže poskytnúť naozaj veľa.
  • Strom je nenáročný, mrazuvzdorný a nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť. V mladosti v extrémnom suchu ocení závlahu.
  • Poznajú ho od Turecka po severné európske krajiny a Severnú Ameriku. Všade je známy liečivými účinkami jeho čaju.

Lipový kvet

Lipa malolistá má typické srdcovité zväčša hladké listy umiestnené na konároch striedavo. Lipový kvet je charakteristický svojou stavbou tela, keďže ho neobvykle tvorí akoby samostatný list žltej alebo žltozelenej farby z ktorého časti vyrastá stonka s kvetovým chocholíkom. Kvitne počas leta v júni a júli. Zbierame ho v čase, keď sa z kvetu ešte nevytvárajú guľôčky s dvoma semienkami.

Lipa malolistá a lipový kvet

Lipina sa zbiera za slnečného suchého počasia, inak je ťažšie lipinu správne vysušiť. Správne vysušená lipina je vtedy, ak sa pri manipulácii láme podkvetný lístok. Ak zostáva ohybný, kvet je nutné ešte posušiť. Čaj z lipy je cenený pre účinky pri nádche, na podporu trávenia, upokojenie a obľúbený je pri chrípke. Sladený medom naozaj dodáva energiu a chutí aj najmenším členom rodiny.

Pri zbere a sušení kvetu tiež platí:

  • sú takí, ktorí zbierajú len kvet bez lístka. Iní zbierajú aj lístok, ktorý za iných okolností tvorí celú známu chuť lipového čaju.
  • drvenie nasušeného lipového kvetu je vhodné pre tých, ktorí chcú lepšie skladovať a následne lepšie a presnejšie dávkovať. Inak nie je drvenie nutné. Kvet ponechávaný celý sa dá dávkovať „po kvetoch“ a následne po vylúhovaní aj takto celý ľahko až na drobné časti kvetu vybrať.
  • skladovanie nasušenej lipiny môže byť v suchej uzatvárateľnej nádobe bez prístupu vlhkosti, škodcov a svetla. napríklad tesniaca sklenená dóza (pozor, len v prípade naozaj dobre vysušenej lipiny). Ideálne je však suché miesto bez vzdušnej vlhkosti a pokojne papierové vrecko.

Pre uponáhľaných v záujme úspory: Veľmi rýchlo vypitý čaj u nedočkavcov, ktorý vznikol zaliatím celej lipiny, je možné zaliať ďalšou horúcou vodou ešte raz. S pridaním malého množstva čerstvej lipiny k už použitej získate opäť plnohodnotný čaj bez nutnosti „raz spotrebovaný kvet“ vyhodiť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu