Škrabky na zeleninu využijete na dekorácie, domáce čipsy, aj k deťom

Škrabky na zeleninu a ovocie zväčša vnímame len ako nástroje na čistenie. Pri čistení sú neoceniteľné, pretože staré riešenie nožom nás pripravuje o značnú časť zeleniny pri každom nepresnom záreze. Škrabky sa menej používajú na samotné delenie potravín, alebo ich „krájanie“. Škrabky, aké bežne využívanie na čistenie koreňovej zeleniny – mrkvy, petržlenu a tiež rôznych hľúz ako sú bataty a zemiaky, využijeme aj na jablká, hrušky, mango a niekedy to skúšame aj s kiwi.

škrabka na zeleninu a jej využitie

Pri zbavení šupiek vo väčšine domácností končí využitie škrabky. Skúste však ešte chvíľu vydržať a po umytí očistených plodov vlastnej záhrady (či z obchodu a oddelenia ovocia a zeleniny) im dajte ešte jednu šancu ukázať, ako sa dajú využiť.

Rýchle chrumkanie pre deti

Strúhadlá postrúhajú mrkvu na drobné šťavnaté kúsky, avšak pre jedenie je nutná lyžička, alebo iný príbor. Skúste však umytú očistenú mrkvu ďalej strúhať pomocou škrabky. Veľmi rýchlo a jednoducho získate mrkvové čipsy. Podľa dĺžky ťahu môže ísť o dlhé plátky, aké sa na strúhadle docieliť nepodarí. Rovnaký trik je možné spraviť aj s uhorkou. Napríklad, ak nie je strúhadlo po ruke, dokážeme si vystačiť s väčšinou druhou škrabiek. Uhorka sa dá pritom krájať pozdĺžne, ale taktiež šikmo aj s vnútrom.

škrabka na zeleninu a jej využitie

Rodičia malých detí, ktorým rastú zúbky a radi chrumkajú, vedia o chutiach svojich detí najviac. Potravina nie je veľmi hrubá a dá sa ľahko prehrýzť. Stráviteľnejšou zeleninou sa tak môže stať aj kaleráb, prípadne rôzne druhy reďkoviek.

Dekorácie v gastronómii

Práve fakt, že škrabka umožní vytvárať dlhé, tenké a zároveň nelámavé elastické prúžky potravín, je možné tieto prúžky využívať pri dekoráciách slaných toriet, pri aranžovaní zeleninových oblôh. Vo všeobecnosti je však zisk veľmi tenkých dlhých pruhov zeleniny využiteľný v rôznom smere. Ďalej veľmi ľahko upravovateľný nožom, alebo dokonca vykrajovačkami.

škrabka na zeleninu a jej využitie

Zemiakové čipsy a postup prípravy domácich lupienkov

Pomocou škrabky na zemiaky pri ich čistení sa už mnohí presvedčili, že tie najtenšie čipsy sa dajú pripraviť ľahko práve pomocou nej.

  • Oškrabané očistené zemiaky sa pokúste vysušiť. Napríklad utierkou, ktorá je čistá a nepúšťa chlpy, alebo krátkym odležaním na svetlom teplom mieste. Priveľa vody môže pri práci s olejom nežiaduco prskať.
  • Rôzne veľké zemiaky môžeme uchopiť a šúpať pozdĺžne aj v závislosti od šírky čepieľky samotnej škrabky. Ťahy opakujeme a vznikajú tak pomerne rýchlo čipsy.
  • Veľmi tenké zemiakové plátky sa k sebe budú lepiť. Keď ich však vložíte do vyhriateho oleja, ľahšie sa budú od seba oddeľovať.
  • V tomto prípade nachádza využitie fritovací hrniec.
  • Veľký pozor treba dávať na rýchlosť s akou sa z tenkého surového zemiaku stáva upečený chrumkavý zemiak . Pri veľmi rozpálenom oleji môže ísť o pár desiatok sekúnd.
  • Čipsy je nutné vybrať vhodným nástrojom, ktorý prepúšťa olej a vložiť ideálne do nerezového cedníka, alebo sitka na odkvapkanie prebytočného oleja.
  • Domáce čipsy sú po odkvapkaní oleja pripravené na konzumáciu.

TIP:  Zemiakové lupienky sú síce považované za jeden zo symbolov nezdravého stravovania, avšak dôležité je podotknúť, že nezdravou je konzumácia vo veľkom množstve, samostatne a opakovane. Čipsy poznáme v modernej kuchyni aj ako prílohu k burgerom, rôznym domácim chuťovkám, grillu, k šalátom a dressingom. Vynaliezavosti sa však medze stále nekladú. Podobne sa môžu spracovať sladké zemiaky. Bataty sú chuťovka.

Zaujímavosť: Celkom iná, nie tradičná oblasť využitia takto nakrájanej zeleniny je pri malých primátoch u chovateľov, ktorí si dávajú záležať aj na jedálničku a spôsobe spracovania potravín. Pri škrabkou pozdĺžne nakrájanej mrkve narastá objem získanej suroviny. V miske tak pôvodne jedna mrkva pôsobí objemnejšie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu