Mať doma vlastnú opičku je veľké lákadlo pre nejedného milovníka zvieratiek. Žiaľ aj pre tých, ktorí od škrečka a morčaťa chcú preskočiť rovno na tento druh zvierat a rozhodujú sa pre ne žiaľ aj všetci tí, ktorí ani len netušia, že táto opica s ním nebude spať v posteli, chodiť na prechádzky a všetko nebude tak ružové, ako si predstavoval. Nasledovný zostavený rebríček desiatich vecí, ktoré si treba uvedomiť a môžu byť dôvodmi, prečo opičky vôbec nechovať, by tak mohol byť inšpiráciou pre tých, čo hľadajú argumenty proti manželovmu, či synovmu zámeru.
Opice sú nesmierne inteligentné. Od najmenších tamarínov, po šimpanzy bonobo. Sú osobnosťami, v niečom sa podobajú ľuďom, majú svoje emócie, zvyky, ale aj nálady. Makaky a rôzne väčšie opice, na ktorých grimasy sa chce nepozorný návštevník ich klietky podobať, sa síce vedia tváriť, no takmer každý uškľab aj niečo znamená. Skúste zopakovať ústa do písmena O a vyšpúlenými perami a ani si neuvedomujete, že ste práve opicu vyzvali na boj. Chce to veľa čítať a študovať. Opici treba rozumieť. Pokiaľ chovateľ nerozumie svojmu zvieratku, alebo dokonca ešte horšie – väčším opiciam, chov môže byť nebezpečný pre obe strany.
Opica a to akákoľvek, potrebuje svoj výbeh, klietku a voliéru s dostatočným priestorom na behanie, skákanie a lezenie. Je nemysliteľné myslieť si sa očakávať, že váš šimpanz bude ako vo filme, chodiť ruka v ruke s plienkou a šiltovkou na hlave. Jedine ak vo filme. Buďme presnejší. Opiciam sa nestavajú klietky, ale voliéry, prípadne samostatné miestnosti v dome, či rovno budovy vedľa tej vašej.
Vlastniť opicu len tak, to chce mať veľa úradov a pečiatok. Menšie opice si vystačia s registráciou CITES. Mať však niečo väčšie, to chce špeciálne povolenia a chodiť s tým medzi ľudí, to vám neprejde ani cez zákony a aj vďaka klasifikácií týchto zvierat medzi nebezpečné.
Malé opičky vás veľmi nezrania. Existuje však mnoho druhov s ostrými zubami, ktoré pri zahryznutí do krku vedia človeka usmrtiť aj v priebehu pár sekúnd. Verte tomu či nie, inštinktívne vedia, kam zahryznúť aj bez toho, aby ako človek museli študovať knihy a sledovať horory. Škrabance a pohryznutia sú medzi chovateľmi celkom bežné pri rôznych druhoch.
Opica akéhokoľvek druhu potrebuje pravidelnú stravu najlepšie tri krát denne. Vždy pestrú a nemožno ju kŕmiť niečím lacným, po dátume spotreby, najmä tým, čo vám samému chutiť nebude. Aby sa mala opička dobre, potrebuje vhodné podmienky, teplotu, vlhkosť a prostredie. Priestor na lezenie, priestor na špinenie a keď už sme pritom, existuje mnoho opíc, ktoré si močom značkujú viac, ako len konáre stromov a podklad voliéry. Zanedbanie starostlivosti môže mať následky na zdravotnom stave opice, ale napríklad aj na dôvere opičky voči majiteľovi.
Zdravotná starostlivosť opice je prvoradá. Ak veterinár neprichádza sám, musíte prevoz riešiť vo vlastnej réžií. Sú druhy, pri ktorých nesmiete použiť osobné auto, ale špecializovanú firmu a náradie. V každom prípade však akékoľvek vážne zdravotné problémy môžu podliehať nutnosti hlásení úradom, záhadné úmrtie taktiež. Pri vzácnych opiciach už radšej ani nebudeme približovať, čo všetko si majiteľ musí preskákať a čomu sa vystavuje.
Bezpečnosť opice, aby si nič nespravila, nespravila druhej opici, alebo aby nič nepoškodila a nezranila aj mimo svojej klietky v prípade úniku, je dôležitá. Opica na úteku môže zraniť niekoho zviera, psa, dieťa. Všetky následky nesie chovateľ. Tu je opäť nutné pripomenúť bod 1., ktorý v sebe ukrýva aj veľké riziká nepochopenia sa navzájom a následné krvavé nedorozumenia.
Opice potrebujú váš čas. Chcú aby ste sa im venovali a to nie len na chvíľku, ale na výraznú časť dňa. Už vybudovanie postavenia ako vodcu u chovateľa je veľkou časovou, no nevyhnutnou investíciou. Pozor, zabudnite na všetky dovolenky, voľné dni a oddych. Nie, toto nie je to posmešné varovanie, ktoré magazíny radi používajú. Toto je realita.
Hovorte si čo chcete, opica spozná, kedy k nej máte vzťah a kedy ju beriete len ako súčasť klietky. Celkom iný odchov má chovateľ vtedy, pokiaľ svojim opiciam venuje aj časť svojho srdca. Pozor, opäť to isté varovanie. Zabudnite na dovolenky. Zastúpiť vás v starostlivosti o opice nemôže hocikto. Uznajte, našli by ste ochotnú a dôveryhodnú osobu, ktorá by sa o vašu opičku postarala a opička by bez trucovania potravu od tejto osoby prijala?
Náklady na starostlivosť o opičky nech sú akéhokoľvek druhu, sú vysoké. Vysoké sú aj náklady na zdravotnú starostlivosť, obmieňanie jedál a krmiva. Drahé je zaistenie správneho životného priestoru a drahé sú aj pokusy chovať doma zakázané, či obmedzené druhy, či ignorovať prísne zásady a pravidlá správneho chovu opíc. Nuž, nakoniec aj obstaranie takej opičky, je poriadne nákladné a problém môže byť už samotný štart. Plánovanie chovu si vyžaduje veľmi dlhý čas na prípravu prostredia a výber naozaj vhodnej opice. A samozrejme knihy. V nich sa pripravte, že tie správne v slovenčine nenájdete. Začnite od češtiny, nemčiny po angličtinu.
0 komentárov